31 Temmuz'da yapılan KPSS'de çıkan soruların, sınavdan önce bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı yönünde iddialar sonrasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada elde edilen son bilgiler ortaya çıktı. Yeni detaylar sonrası "KPSS boşuna mı iptal edildi?" sorusu akıllara geldi.

TV100'de yer alan habere göre ne bir sızıntı ne de bir çalınma bulgusu ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, soruların sızdırıldığı ya da çalındığı yönünde herhangi bir bulguya şu ana kadar rastlanmadı. Sınava giren bazı yayınevi çalışanlarının çözdüğü sorular daha sonra sosyal medyada yayıldı. Hem de sınavdan önce bir yayınevinin kitapçığında yer almış gibi.

Soruların sosyal medyada hızla yayılmasının arkasında ise bazı bot yani sahte hesapların olduğu tespiti soruşturma dosyasına girdi. Oluşturulan görsel içeriklerin sanki sınav öncesine aitmiş gibi yansıtıldığı belirlendi

Söz konusu görseller, gerçek kullanıcılar tarafından da paylaşıldı. bu noktada gerçek hesap sahiplerinin bilgisine başvuruldu. Söz konusu kişiler paylaşımları başka hesaplardan görerek yaptıklarını anlattı. Gözler ise sahte hesap kullanıcılarına çevrildi. Ekipler şimdi onların izini sürüyor.

Soruşturmada, dönemin ÖSYM Başkanı Halis Aygün ve 3 ÖSYM uzmanı ile yayınevi sahibi “şüpheli” sıfatıyla yer alıyor. Savcılık ayrıca bazı ÖSYM çalışanlarının bilgisine başvurulması için izin istedi. Soruşturma, bu kişilerin durumlarının belirlenmesinin ardından tamamlanacak. Sonrasında ise soruşturmaya ilişkin kapsamlı açıklama yapılacak.

milligazete

Editör: İbrahim Halil Aksoy