Kararı Odatv'ye değerlendiren EBS Analiz Otomotiv Yönetim Danışmanlığı Genel Müdürü Erol Şahin, "Bundan sonra indirim beklemeyin" dedi.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanununa ekli (I) sayılı listenin (A) cetvelinde yer alan akaryakıt ürünlerinin ÖTV tutarlarının düzenlenmesine dair Cumhurbaşkanı kararına göre, söz konusu artış hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV turlarını geçmeyecek.

“AKARYAKITTA İNDİRİM BEKLEMEYİN”

Uygulama, belirlenecek ÖTV tutarları her bir mal itibarıyla 2 Nisan 2020 tarihinde uygulanan ÖTV tutarlarına ulaştığında, bu tutarlara ulaşan her bir mal bakımından yürürlükten kalkmış sayılacak.

Yayımlanan kararı Odatv’ye değerlendiren EBS Analiz Otomotiv Yönetim Danışmanlığı Genel Müdürü Erol Şahin, ÖTV turunun 2 Nisan 2020 öncesinde yüzde 70 olduğunu hatırlattı. Şahin ayrıca, “Geçen bu kararla özetle, ‘Eskiye dönüyoruz, bundan sonra akaryakıtta indirim beklemeyin’ deniyor” diye konuştu.

“ÖTV SIFIRLANMIŞTI”

Ekim ayına kadar döviz kuru sebebiyle akaryakıta gelecek olan zamların ÖTV oranından düşürülerek pompa fiyatlarına yansıtılmadığını söyleyen Erol Şahin, “Ekim ayı ile birlikte öyle bir noktaya gelindi ki, ÖTV sıfırlandı akaryakıtta. Devletin yapacağı bir şey kalmadı. Bundan sonra da yapılan her zam pompa fiyatlarına yansıdı, akaryakıt fiyatları da sürekli yansıdı” ifadelerini kullandı.

DÖVİZDEKİ DÜŞÜŞ POMPAYA YANSIMAYACAK

Yayımlanan kararname ile akaryakıtta ‘Eşel Mobil Sistemi’ devre dışı bırakılıyor. Eşel Mobil’in bırakılmasıyla birlikte akaryakıt fiyatlarında ücretlendirme eski sisteme dönerek ÖTV oranları yeniden düzenlenecek. Bundan sonra akaryakıtta indirim olamayacağını belirten Erol Şahin, “Ancak dövizden kaynaklı fiyatlardaki düşüş pompaya yansımayacak. O düşüşü devlet ÖTV olarak kendisi alacak. Bundan sonra bu fiyatlar sabit kalacak, eğer ki döviz yükselmezse. Döviz yükselirse pompada artış olur ama azalış olmaz. Azalışları da devlet alacak” dedi.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR

Akaryakıt fiyatlarındaki artışların ÖTV'den otomatik bir şekilde karşılanması suretiyle akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik sistem olarak tanımlanan ve 2019 yeniden uygulamaya konulan eşel mobil sistemi nedeniyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV oranı, artan fiyatlar nedeniyle sıfırlanmıştı.

Odatv.com

Editör: İbrahim Halil Aksoy