TC no ile e devlet hac sorgulama ekranı! Diyanet Hac.gov.tr hac kura çekimi sorgulama sayfası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TC no ile e devlet hac sorgulama ekranı! Diyanet Hac.gov.tr hac kura çekimi sorgulama sayfası
Kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunan 2 milyonu aşkın hacı adayının heyecanla beklediği hac kuraları perşembe günü çekildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda yapılan çekilişin ardından akşam saatlerinde 2020 hac kura sonuçları e devlet ve Hac.gov.tr üzerinden vatandaşların erişimine açıldı. Sonuçlarını bu sistemler üzerinden öğrenecek olan hacı adaylarına ayrıca kısa mesaj yoluyla kura sonucuna ilişkin bilgi iletilecek. Kutsal topraklara gitmek için hac kurasına katılan ve ismi çıkan vatandaşlar, e devlet üzerinden 13-24 Ocak 2020'de kesin kayıt hakkı elde edecekler. İşte, TC no ile e devlet hac sorgulama ekranı ve Diyanet tarafından erişime açılan Hac.gov.tr hac kura çekimi sorgulama sayfası...

Hac kura sonuçları için 2 milyon civarında vatandaş, Hac.gov.tr E-Devlet sayfası aracılığıyla sorgulama işlemlerini gerçekleştiriyor. Dini farizalarını Hac kura sonuçları sorgulama ekranı vasıtasıyla yapacak ya da gelecek yıla erteleyecek olan hacı adayları, kura sonuçları TC ile sorgulama işlemini E-Devlet ile gerçekleştirecek. 2020 Hac kura sonuçları sorgulama ekranı sisteminin, yaşanan yoğunluk nedeniyle aralıklı olarak denenmesi, hac kuraları hakkında bilgi edinmek isteyen hacı adaylarının sonuçlara ulaşmasına imkan tanıyacak. Peki, 21.00 itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hac.gov.tr internet sitesi ve E-Devlet 2020 Hac kura sonuçları ekranı üzerinden yayımlanan 2020 hac kuraları nereden öğrenilir? İşte, Hac kura sonuçları ve 2020 Hac kuraları hakkında Hacı adaylarını yakından ilgilendiren bazı bilgiler

Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan hac kura çekilişinin ardından hac sonuç sorgulama ekranı erişime açıldı. E-Devlet ve Diyanet resmi internet adreslerinden şuanda sonuç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Hac.gov.tr adresinden de sorgulanabilen sonuçlar için ayrıca hac kurası çıkan adaylara SMS bilgilendirmesi de yapılacak. İşte hac kura sonucu sorgulama ekranı ve hac kayıt işlemi hakkında detaylı bilgiler...

2020 HAC KURA ÇEKİMİ CANLI YAYIN İLE TAMAMLANDI

Hac kuraları çekilişi canlı yayında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapıldı. Şimdi gözler sonuç sorgulama ekranında.


Hac kura çekilişinin ardından ilk kafile 22 Haziran tarihinde yola çıkacak, son kafilenin gideceği tarih ise 25 Temmuz 2020 olacak. Hacı adaylarının geri dönüşü ise 6 Ağustos 2 Eylül tarih aralığında gerçekleşecek

Hac kura çekilişi canlı yayını, Diyanet TV üzerinden saat 10.00 itibariyle başladı. Canlı yayında Ankara ilinden başvuran kişilerin sonuçları yayınlandı. Geriye kalan illerin çekiliş sonuçları doğrudan sisteme aktarılacak ve TC Kimlik numarası ile sorgulanabilecek.

HAC KURA SONUÇLARI NASIL SORGULANABİLECEK?

Hac kura sonuçları için sorgulama işlemi, E-Devlet şifresi aracılığıyla Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesi aracılığıyla öğrenilebilecek. Bunun için hacı adaylarının TC Kimlik Numaraları ile E-Devlet şifrelerini hazır bulundurmaları önem arz edecek. E-Devlet şifreleri, postaneler aracılığıyla edinebilecek.

2020 HAC KURALARI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILACAK? 

2020 yılına ait Hac kuraları çekildikten sonra TC ile sorgulama ekranı, 9 Ocak saat 21.00 itibariyle erişime açıldı. Sonuçlar, E-Devlet üzerinden öğrenilebilecek. Bunlara ilaveten, Hacca gitmeye hak kazanan kişilere kısa mesaj olarak da bilgilendirme yapılacak.

BU YIL 83 BİN 430 KİŞİ HACI OLACAK 

Bu yıl İslam İşbirliği Teşkilatı'nın ülkemize tanıdığı Hac kontenjanı, 83 bin 430 oldu. Bu oran, ülke nüfusunun binde biri olarak belirlenmektedir. Hacı adayları, Hac kayıtlarını yenileyenler ve ilk kez kayıt yaptıranlar arasından kura ile belirlenecek. Kura çekilişi, noter huzurunda yapılacak.

KESİN KAYIT HAKKI KAZANANLAR BELGELERİNİ E-DEVLET'TEN ALACAK 

Hac kuraları neticesinde kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlar, 13-24 Ocak tarihleri arasında E-Devlet şifreleri ile giriş yaparak Hac Kesin Kayıt Belgesi alacak. Bu belge ile ilk müftülükleri ya da acenteler üzerinden kayıt işlemi sağlanabilecek.

HAC KURA ÇEKİLİŞİNDE KATSAYI ÖNEM ARZ EDECEK 

Hac kura çekilişinde katsayı uygulaması kullanılacak. Katsayı uygulaması, hacı adayının ilk müracaat itibariyle toplam yıl sayısı esas alarak gerçekleştiriliyor.

Hac için ön kaydını yaptıran vatandaşların, kayıt yaptırdığı yılların toplam sayısı kendisi ile çarpılarak hesaplanıyor.

2020 yılı haccı için ön kayıt yaptıran kişinin katsayısı 1 olacağı için kura sisteminde bulunma sayısı 1x1=1 olarak hesaplanır.

2010 yılında ilk kaydını yaptıran ve her yıl kaydını yenileyen bir kişinin katsayısı 11x11=121 olarak hesaplanmaktadır.

Katsayı, kişinin kurada çıkma ihtimalini arttırmaktadır. Katsayısı 121 olan kişinin kurada ismi 121 kez yer alır. Katsayısı 1 olan kişinin ismi ise 1 kez yer alır.

KESİN KAYITLAR SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE ERTELENEBİLECEK 

Hacı olmaya hak kazanan ancak çeşitli sağlık sorunları dolayısıyla hacca gitme konusunda sıkıntı çeken kişiler için Diyanet İşleri Başkanlığı kolaylık sağlayacak. Sağlık durumunu belirten bir rapor alınması halinde kayıt hakkı gelecek yıla ertelenebilecek. Ancak bu durum iki kez üst üste gerçekleşmesi halinde hacı adaylarının kura katsayısını sıfırlayacak.

İLK KAFİLE NE ZAMAN YOLA ÇIKACAK? 

Kesin kayıt işlemini yaptıran ilk kafile, 22 Haziran tarihinde yola çıkacak. Son kafile ise 25 Temmuz 2020 tarihinde kutsal topraklara gidecek.

GERİ DÖNÜŞLER NE ZAMAN OLACAK? 

Geri dönüşler, 6 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak ve 02 Eylül 2020 tarihinde tamamlanacak. 

Hacı adaylarının kura heyecanı 

Kutsal topraklara gitmek için hac kurasına katılan yüzlerce Ankaralı, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda heyecanlı bekleyiş yaşadı. Kurada isimlerini görmek için sabırsızlanan hacı adaylarının bir kısmı gözyaşı döktü.Hac kurasında isminin çıktığını gören Emine Bağce, 11 yıldır kuraya katıldığını ve senelerdir bu anı beklediğini söyledi. Eşi Ali Bağce'yi telefonla arayarak sevinci paylaşan Emine Bağce, "Allah'ım herkesi hayırla ulaştırsın ve kavuştursun." ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO, Suriye’den 20 bin ton hububat alacak, taşıma için 1,3 milyon lira harcayacakÖnceki Haber

TMO, Suriye’den 20 bin ton hububat alaca...

AĞBABA: MALATYALILIK PARAYLA SATILMAZSonraki Haber

AĞBABA: MALATYALILIK PARAYLA SATILMAZ

Yorum Yazın

Akraba kavgasında silahla vurulan şahıs ağır yaralandı
Malatya’da halk ekmekte de fiyat ayarlaması yapıldı
Ne Antalya ne de İzmir, Malatya’da sıcaktan bunalanların adresi Karasu
‘Dur’ ikazına uymadı,taşıt fiyatından fazla ceza aldı
Yarım asırlık çınar ağacını kesmeye kıyamayınca çözümü böyle buldu
1984 model otomobili gören bir daha bakıyor
İkinci el araç satışları dip yaptı!
Malatya’da ekmekte fiyat ve gramaj ayarlaması
Dalbastı kirazında hasat başladı, rekolte düşük kaldı
Yılanların dansı kamerada

Başka haber bulunmuyor!