Ramazanda davul sesini ilk kez duydular

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ramazanda davul sesini ilk kez duydular
Malatya’da Ramazan davulcuları, Ramazan ayının ortasından sonra ortaya çıktı. Korona virüs önlemleri nedeniyle dışarı çıkamayan davulcular, Malatya’da kısıtlamaların gevşetilmesiyle sahurda davul zurnaları ile vatandaşları sahurda kaldırmaya başladılar.

Malatya’da Ramazan ayında bazı mahallelerde sahur zamanı ilk kez davulcu gözüktü. İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine yeni tip korona virüsü (Covid-19) ile mücadele kapsamında Ramazan’da uygulanacak tedbirleri içeren genelge gönderilmişti. Gönderilen genelge neticesinde Ramazan davulcuları ile ilgili il ilçe hıfzıssıhha kurullarının, özellikle kaymakamların yerel yöneticilerle (belediyeler dahil) beraber vereceği kararlar doğrultusunda riayet edecekleri hususlar da genelgede belirtilmişti. Genelgeye göre, Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyareti, kapı zili çalmak gibi bulaşma riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için davulcuların faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlardan alınacak olması risk teşkil ettiğinden kısıtlamalar getirilmişti.

Malatya’da kısıtlamalar gevşetildi
Malatya’da Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesiyle sahurda davul zurnaları ile vatandaşları sahurda kaldırmaya başlayan Ramazan Davulcusu Murat Kartal, "15 gündür sahurda davul çalmadık. Korana virüs kısıtlamalarının gevşetilmesiyle nedeniyle bugün başladım. Ramazan ayında vatandaşlarımız sahura kaldırıyoruz. Haber kanallarını izledim ve baktım ki, korona virüs iyi durumu doğru gidiyor, benden babamla konuştum ve hayır duası aldım davul çalmaya başladım. Vatandaşlarımız sahura kaldırıyorum. Mahalle sakinleri, sahurda bizleri görünce çok mutlu oluyor. Bizlerde Battalgazi Fırat Mahallesin vatandaşlarımız sahura kaldırıyoruz. Kadir gecesine kadar davul çalacağız. Devlet büyüklerimiz bahşiş vermeyi kaldırdı. Olsun bizler vatandaşlarımıza hizmet sunmak için davulculuk mesleğimiz yapacağız” dedi.
Murat Kartal, "Bizler her zaman dua ediyoruz. Korona virüs vakaları en yakın zamanda son bulur inşallah. Her şey eskisi gibi güzel olur inşallah" diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Avlanma yasağına uymayanlara gece baskınıÖnceki Haber

Avlanma yasağına uymayanlara gece baskın...

Kınalı keklikler yumurtadan çıktıSonraki Haber

Kınalı keklikler yumurtadan çıktı

Yorum Yazın

Korkunç Kaza! Dedesinin bir anlık hatası öldürdü
Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan mutasyon açıklaması
Vatandaş krizde! Takipteki krediler yüzde 86 arttı
Kaçırıldığı iddia edilen genç kız Adıyaman’da bulundu
Malatya’da tablet dağıtımına başlandı
2021 yılı asgari ücret rakamı belli oldu
Meral Akşener’den Bahçeli’nin ‘eve dön’ çağrısına cevap
Bahçeli’den Akşener’e: Dön evine, bitsin bu çile
Malatya'da Yurttan kaçan 7 kayıp kız bulundu
MALATYALI ÇİFTÇİLER KAYSERİ’DEN SES VERDİ!

Başka haber bulunmuyor!