Mahir Ünal, elektrik zammını böyle değerlendirdi: Devlet yapmıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mahir Ünal, elektrik zammını böyle değerlendirdi: Devlet yapmıyor
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, yüksek elektrik faturalarına ilişkin, “Bu zamları devlet yapmıyor.

Uluslararası piyasalardan gelen zamlar bir süredir yansıtılmaya başlandı'' dedi. Zamların pandemiden ve küresel anlamdaki ekonomik daralmadan kaynaklı bir durum olduğunu ileri süren Ünal'ın ABD'deki yüzde 7'lik enflasyonu 'hiperenflasyon' olarak yorumlaması ise dikkat çekti.

Ocak ayından bu yana gerek sokakta gerek sosyal medyada elektrik zammına karşı protestolar sürüyor. Gerek esnaf, gerek mesken aboneleri kış ayında zor bir duruma düşerken AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, zamma ilişkin açıklamalarda bulundu.

TV100 kanalında yayınlanan Pazar Siyaseti programında Pınar Işık Ardor'un gündeme ilişkin sorularına yanıt veren AK Partili Ünal, zamları devletin yapmadığını söyledi. Sorunların küresel anlamdaki ekonomik daralmadan kaynaklandığını öne süren Ünal'ın ABD'deki yüzde 7 olan enflasyona ilişkin yaptığı ''Bugün hiperenflasyon ABD'nin yaşadığı bir sorun değil mi?'' değerlendirmesi ise dikkat çekti.

Ünal'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ZAMLARI DEVLET YAPMIYOR”

''Pandeminin başından itibaren doğalgaza ve elektriğe sübvanse getirdik Doğalgazın yüzde 75’ini, elektriğin yüzde 50’sini yaklaşık 2 yıl boyunca devlet sübvanse etti. Almanya elektrik ve doğalgazda sübvanseye gitmedi ama biz yaklaşık 165 milyarlık sübvanse oluşturduk.

Bu zamları devlet yapmıyor. Uluslararası piyasalardan gelen zamlar bir süredir yansıtılmaya başlandı. Bunun karşılığında ne yaptık. Asgari ücrette yüzde 50'ye varan bir artış yaptık.

"

HİPERENFLASYON ABD'NİN YAŞADIĞI BİR SORUN DEĞİL Mİ?”

Yaşadığımız sorunlar pandemiden ve küresel anlamdaki ekonomik daralmadan kaynaklı bir durum. Bugün hiperenflasyon ABD'nin yaşadığı bir sorun değil mi? Amerika'da yüzde 7'lere ulaşmış durumda enflasyon. Bütün dünya enflasyonla boğuşuyor.

Enerji Bakanımızın görüşmeleri ve çalışmaları var. Hazine ve Maliye Bakanımız bir paket açıkladı. Önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'nda bu konu gündeme gelecek ve sanıyorum bu konuda bir açıklama yapılacak. Hükümet ve devlet milletin yanındadır.''

"6 MUHALEFET LİDERİNİ AKTÖR YAPAN CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’DİR"

“90'lı yıllar küresel ölçekte fırsat yıllarıydı ve Türkiye o dönemlerde birçok fırsat kaçırdı. Kendi içindeki siyasi çalkantılar ve çekişmelerle 42 yılını feda ve heba etti” diyen Ünal, “Türkiye son 20 yıldır her alanda ulaşım, sağlık ve eğitim alanında ilerleme kaydetmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye'de siyaseti, kıymetli hale getirdiğini ve yüzde 1 oy alan bir siyasi partinin bile değer kazandığını gösteriyor. 6 muhalefet liderini aktör yapan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir” ifadelerini kullandı

"GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM İFADESİ SORUNLU BİR İFADEDİR"

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” ifadesinin sorunlu olduğunu savunan Ünal, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem dediklerinde bunun zayıf olduğunu ve güçlendirilmesi gerektiğini kabul ediyorlar. Bugün İtalya koalisyonlarla boğuşan bir ülke. Koalisyonları yasaklayan bir yasal düzenleme bile yaptılar. Ama burada da ittifaklar var. Bu sistemin güzel tarafı öğrenen bir organizasyon olması, kendisini yenileyebiliyor ve güncelleyebiliyor olması” diye konuştu.

karar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Kayısı fidanı üretimi 3 kat arttıÖnceki Haber

Kayısı fidanı üretimi 3 kat arttı

Battalgazi’de anlamlı kardeşlik buluşmasıSonraki Haber

Battalgazi’de anlamlı kardeşlik buluşmas...

Yorum Yazın

Arguvan’da şehit aileleri unutulmadı
Yüzde 25 artışla 212 milyon dolara yükseldi
Daha çok vergi ödemeye hazır olalım
Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde mezuniyet sevinci
Engelli çocuklara bahçe terapisi
Paralar boşa gitti! Millet kıraathaneleri için 47 milyon TL harcandı. Üstelik kekler de verilmedi!
Belgeleri çıktı! AKP'den o işletmeye 43 milyar TL'lik kira kıyağı
Konya’da yürüyen Furkan Vakfı üyeleri cezaevine atıldı
Bakan Vahit Kirişci, Nasreddin Hoca'ya özendi! Buğday Venezuela'dan
Hayaldi gerçek oldu: Ve 30 TL geldi

Başka haber bulunmuyor!