Ekonomik sorunlarla boğuşan vatandaş borçlarını kapatmak için çareyi yeni borç almakta arıyor. Biriken borçlar ödenemeyince adres icra daireleri oluyor.

Son yıllarda artan ekonomik sorunlar ve beraberinde gelen geçim sıkıntısı vatandaşı bprç almaya ve kredi çekmeye zorluyor. Ödemelerini yapamayan milyonlarca vatandaş kendini icra dairesinde buluyor.

Sokak ortasında kurşun yağdırdı Sokak ortasında kurşun yağdırdı

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre; tarlasını ipotek ettirip kredi çeken, ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartına yüklenen vatandaş soluğu icra dairesinde aldı.

Bu yılın ilk iki haftasında icra ve iflas dairelerine toplam 401 bin yeni dosya geldi. 323 bin dosya ise sonuçlandırıldı. Böylece derdest dosya sayısı 76 bin adet artarak 14 Ocak itibarıyla 22 milyon 647 bine çıktı.

Bu yılın ilk dört haftasında ise yeni dosya sayısı 854 bine çıktı. 577 bin dosya sonuçlandırıldı. Yeni gelen dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.3 arttı. Derdest dosya sayısı 276 bin artarak 28 Ocak itibarıyla 22 milyon 848 bin adet oldu.

En son 1 Ocak-4 Şubat arasında toplam 1 milyon 66 bin yeni dosya geldi. 663 bin dosya sonuçlandırıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 27.5. Böylece derdest dosya sayısı toplam 806 bin adet artarak 22 milyon 973 bin adede yükseldi.

Hükümet ise icra dairelerinde artan iş yoğunluğunu azaltabilmek için icra müdürlükleri ve Adalet Bakanlığı taşra teşkilatında yeni birimler kurdu.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan kararnameyle 384 icra başmüdürü ve icra müdür yardımcısı kadrosu oluşturuldu. Bunun dışında ayrıca 16 icra dairesi başkanı ve 32 daire başkan yardımcısı kadrosu olmak üzere toplam 48 tane daha yeni kadro açıldı.

milligazete