2023 yılında uygulanacak asgari ücret miktarının belirlenmesi için Çarşamba günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını başlattı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 14 Aralık Çarşamba günü ikinci kez toplanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgi, TBMM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada "Kamuoyunun beklentisi çok yüksek çıktı. 8 bin TL çıktı" ifadelerini kullanırken, AK Parti kulislerinde konuşulan asgari ücret rakamı ortaya çıktı.

AK Parti kulislerinde asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde zam yapılması beklentisi olduğu öğrenildi. AK Parti yöneticilerinin ve milletvekillerinin neredeyse tamamı yeni asgari ücretin 8 bin liranın üzerinde olmasını bekliyor.  

AK Parti kulislerinde yapılan değerlendirmelerde asgari ücret konusunda 8 bin, 8 bin 100, 8 bin 150, 8 bin 250 ve 8 bin 300 lira rakamları telaffuz ediliyor. 

AK Parti milletvekilleri, enflasyon oranında yapılacak bir zammın yeterli olmayacağını, bu nedenle refah payı verilmesi ile birlikte de asgari ücretin 8 bin liranın üzerine çıkmasını yüksek ihtimal olarak görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği sabit ve dar gelirlilere ilişkin “Enflasyona ezdirmeyeceğiz” şeklindeki vurgusuna dikkat çeken AK Parti yöneticileri de asgari ücretin çalışanları memnun edecek bir oranda artırılacağını belirtiyor.

Editör: İbrahim Halil Aksoy