Kamu çalışanlarının toplu iş sözleşmesinde imzaların bu hafta atılması bekleniyor. Memur ve memur emeklileri içinse zam teklifi bekleniyor. İşte haberin detayları.

Milyonlarca kamu çalışanının beklediği sözleşmede sona gelindiği bilgisi aktarılırdı. Hükümet ile sendikaların zam konusunda anlaştığı ifade edilirken, imzaların ise bu hafta atılacağı iddia edildi. Hükümet ise memur ve memur emeklilerinin zam teklifini 12 Ağustos Perşembe günü açıklayacak.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ile Hak- İş, kamu çerçeve sözleşmesinde asgari ücret seviyesindeki düşük ücretlerin 4 bin 800 TL'ye çıkarılmasını talep etti. Ayrıca ilk 6 ay için de tüm ücretlere yüzde 20 zam yapılmasını talep etti.

İktidar ilk teklifinde işçiye birinci 6 ay için yüzde 9 zam teklif etti. Hükümetin ilk olarak brüt 3 bin 577 lira (asgari ücret) ile 3 bin 750 lira arasındaki ücretlere 100 TL seyyanen zam, brüt 3 bin 750 lira ile 4 bin lira arasındaki ücretlere de 60 TL seyyanen zam teklifi sendikalar tarafından reddedildi ancak 4 bin TL'nin üzerinde uzlaşma sağlandığı iddia edildi.

YÜZDE 11 ZAM.

Ayrıca tüm ücretlere yüzde 11 civarında zam yapılması konusunda da Hükümet ve sendikaların anlaşmaya vardığı bilgisi paylaşıldı. Halen asgari ücretli işçinin günlük brüt geliri 119 TL. Bu artışlarla günlük ücretin 150 TL'ye yaklaşacağı, düşük ücretli işçilerde artışın yüzde 25-30’a yaklaşacağı, işçi tarafının da bunu kabul ettiği ifade edildi.

Taşerondan kadroya geçen işçilere de tayin hakkı verileceği belirtildi. Yeni örgütlenmenin olduğu iş yerlerinde sosyal hakların artacağı da bildirildi.

Son dakikada bir değişiklik olmazsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in üzerinde uzlaşma sağlanan maddeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'a götüreceği, sonrasında da bu hafta içerisinde imzaların atılabileceği belirtildi.

Aile ekonomisine katkı için başladı siparişlere yetişemiyor Aile ekonomisine katkı için başladı siparişlere yetişemiyor

milligazete