Malatya’daki esnaflar ise Rusya’ya muhtaç olunmadığını ifade ederek, başka ülkelere ihraç yapılabileceğini söylediler.

 Sınırı ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra Rusya’nın Türkiye’den alacağı tarım ürünlerine ihracat yasağı getirmesi iç piyasada belirsizliğe neden oluyor. Malatya’daki esnaflar ise Rusya’ya muhtaç olunmadığını ifade ederek, başka ülkelere ihraç yapılabileceğini söylediler. 
Rus savaş uçağının Suriye sınırında düşürülmesinin ardından gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerinin ekonomiye de yansıması, özellikle yaş meyve ve sebze üreticilerini, esnafı ve ihracatçıları kara kara düşündürüyor. Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında önemli bir pazar oluşturan Rusya’nın yaşanan krizi ekonomiye çekmesi, yaş meyve ve sebze üreticilerinin ve esnafın diken üzerinde beklemesine sebep olurken, Malatya yaş sebze ve meyve esnafları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hükümetin şimdiden önlem almasını istiyor.
Hükümetin Rusya’nın uçağını düşürmesi kararını genel olarak doğru bulan sebze pazarı esnafları Rusya’nın anlaşmaz tutumundan da şikayetçi olurken, yaşanan gelişmelerin pazara etkisinin mutlaka olacağını ifade ettiler. Pazarın yaşanan krizden daha şimdiden etkilendiğini belirten bir esnaflar, “Hal şu anda dolu, mallar elimizde kalmaya başladı, mal fiyatları düşüyor, karımız da azaldı. Hükümetin kararını destekliyorum ama ekonomimizi de düşünmemiz lazım. Rusya’nın ihracat yasağının etkisi mutlaka olacak ama inşallah devletimiz bu konuda önlemler alacaktır” şeklinde konuştu.


Rusya’nın Türkiye’den sebze, meyve ve zirai ürün ithalatını yasaklamasının kendilerini elbette etkileyeceğini ama hükümetin karanı desteklediğini ifade eden başka bir esnaf ise “Rusya’ya muhtaç değiliz, Rusya almazsa başka ülkeye satarız. Doğalgazı da keseceklermiş, kessinler odunumuz, kömürümüz var Türkiye’nin kimseye eyvallahı olmaz. işlerimiz şu anlık iyi ama ilerde olumsuz bir durum olsa dahi devletimizin ve hükümetimizin bu konuda önlem alacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Öğretmen Kaya kalbine yenildi Öğretmen Kaya kalbine yenildi