Partiye göre adalet: Aynı savcı aynı ifadeyi CHP'li başkan için eleştiri AK Partili başkan için ise hakaret kabul etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Partiye göre adalet: Aynı savcı aynı ifadeyi CHP'li başkan için eleştiri AK Partili başkan için ise hakaret kabul etti
CHP'li Mansur Yavaş'a Melih Gökçek'in 'çapsız' demesi eleştiri olarak kabul edilip dava açılmasına gerek görülmezken AK Partili Murat Köse için bir vatandaşın 'çapsız' demesi hakaret kabul edildi ve dava açıldı. Üstelik bu iki farklı kararı ise aynı savcının vermesi kafalarda soru işareti oluşturdu.t

Ankara Cumhuriyet Savcısı Avni Rıfat Baysal'ın verdiği iki farklı karar toplum vicdanında soru işaretleri oluşturdu. Savcı Baysal, Melik Gökçek'in CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a yönelik sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 'çapsız' demesini düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında bir eleştiri” kabul edip “kovuşturmaya gerek yok” kararı verdi. Fakat aynı savcı AK Parti’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye sosyal medya hesabından “çapsız” diyen bir vatandaşın sözlerini ‘’hakaret’’ sayarak yargılanmasını istedi. İşte kararın detayları...

Partiye göre adalet: Aynı savcı aynı ifadeyi CHP'li başkan için eleştiri AK Partili başkan için ise hakaret kabul etti

CHPLİ MANSUR YAVAŞ'A 'ÇAPSIZ' DENMESİ ELEŞTİRİ

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisine sosyal medya hesabından “çapsız” diyen eski başkan Melih Gökçek hakkında “hakaret” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Ancak Ankara Cumhuriyet Savcısı Avni Rıfat Baysal, “çapsız” ifadesini “eleştiri” kabul edip “kovuşturmaya gerek yok” kararı verdi.

Kararın gerekçesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, “konumu gereği kendisine yöneltilen ağır eleştiriler karşısında diğer kişilere göre daha esnek bir yaklaşım tarzı göstermesi ve tahammül seviyesinin diğer kişilere göre daha yukarıda olması gerektiği; eleştirinin övgü olmaması nedeniyle sert, kaba, şok edici, saldırgan, kırıcı ve incitici ifadeler barındırmasının doğal olduğu” savunuldu. Gerekçede ayrıca, “‘Çapsız’ şeklindeki ifadenin kaba, kırıcı ve incitici nitelikte olduğundan şüphe yoksa da ifadenin sövme, somut bir fiil veya olgu isnadı mahiyetinde olmadığı anlaşılmakta” ifadelerine yer verildi. Gerekçede “çapsız” sözünün “ifade sınırları” içinde olduğu da belirtilerek, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesinin ve kişilerin eleştiri amacıyla yaptıkları düşünce açıklamalarına dava açılmasının önüne geçilmesinin tartışıldığı günümüz koşulları”nda, konuyla ilgili bir kovuşturma yapılmasına yer olmadığı söylendi.

AK PARTİ'Lİ MURAT KÖSE'YE 'ÇAPSIZDI' DENMESİ HAKARET

Ankara Cumhuriyet Savcısı Avni Rıfat Baysal, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş için kullandığı “çapsız” ifadesini “eleştiri” kabul edip “kovuşturmaya gerek yok” kararı verdi. Aynı savcı, AK Parti’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’ye sosyal medya hesabından “çapsız” diyen bir yurttaşın sözlerini ‘’hakaret’’ sayarak yargılanmasını istedi.

Yavaş, hakkında bu kararı veren savcı, aynı konuda AK Parti’li Mamak Belediye Başkanı Murat Köse için farklı bir karar verdi. Savcı, Köse’ye sosyal medya hesabından “Murat Köse isimli çapsız şovmen, koca Mamak’ı nasıl yönetecek. Mamak’ı artistlere yem etmeyiz. İyi ki Büyükşehir var” sözlerini kullanan yurttaşın yargılanması için dava açtı. Savcı, yurttaşın bu paylaşımının “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” olduğunu söyleyerek, yargılama istedi.

karar


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Partili Tüfenkci: "Erdoğan gitsin ne olursa olsun diyenler var"Önceki Haber

AK Partili Tüfenkci: "Erdoğan gitsin ne...

Yeni Malatyaspor, Benjamin Tetteh’i transfer ettiSonraki Haber

Yeni Malatyaspor, Benjamin Tetteh’i tran...

Yorum Yazın

Kaymakam Kazdal’dan okul denetimi
‘En İyi Narkotik Polisi Anne’
Güvenlik görevlilerine seminer
Uyuşturucuya sıkı takip
Tombalacılara baskın: 51 şahsa 136 bin ceza
Tetteh’den 5 maçta 3 gollük performans
Kaza yapıp kaçan sürücü yakalandı
İlkokul öğrencilerine kırtasiye desteği
Yeşilyurt Belediyesi'nden örnek davranış
Yeni Malatyaspor’dan 5 sezonun en kötü başlangıcı

Başka haber bulunmuyor!