MALATYA’DA İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ SIKINTI YAŞIYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MALATYA’DA İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ SIKINTI YAŞIYOR!
Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Mehmet Bülbüloğlu, inşaat malzemelerinde yüzde 80’lere varan fiyat artışı nedeniyle tedarik sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

Dernek binasında bir basın açıklaması düzenleyen MİMDER Başkanı Mehmet Bülbüloğlu, 250 sektörü harekete geçiren ve istihdamın en yüksek olduğu dinamik sektör olan inşaat müteahhitliğinin son dönemlerdeki fahiş fiyatlar nedeniyle sıkıntılar yaşadığını kaydetti. İnşaat malzemelerinde üreticilerin yüzde 80’leri bulan fiyat artışları nedeniyle tedarikte zorluklar çektiklerini ve sektörün çalışamaz hale geldiğini belirten Bülbüloğlu, "2020 yılında 3 ve 4. çeyrek arasında döviz kurundaki değişim yüzde 10-15 arasında olmasına rağmen ana kalem malzemelerimizden demirin fiyatı aynı dönemde 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya, çimentonun ton fiyatı 160 liradan bugün KDV nakliye hariç 285 liraya yükselmiştir. Bunun yanında cam, alüminyum, PVC, tesisat ve elektrik malzemeleri gibi döviz endeksli daha birçok ürüne maalesef yüzde 50 ve üzerinde zam yapılmıştır"
Özellikle cam ve çimento gibi ürüntlerde sıkıntıların daha fazla olduğunu anlatan Başkan Bülbüloğlu, "Şöyle ki tedarikçi firma cam almak için çekini fabrikaya gönderiyor, çekin vadesi gelip ödemesi yapılıyor ancak hala malzemesini aylarca temin edemiyor ve müteahhitlerimizin işleri geciktiriliyor. Aynı şekilde ülkemizde çimento üretimi, tüketiminin 4-5 katı olmasına rağmen tedarik noktasında Malatya başta olmak üzere diğer birçok ilimizde gecikmeler yaşanmakta, beton santrallerine çimento alım noktasında kota koyulmaktadır" ifadelerine yer verdi.
Yaşadıkları bu sorunları Malatya milletvekilleri ve TSO yönetimine detaylı bir şekilde rapor halinde sunduklarını da anımsatan Bülbüloğlu, “Aynı konu hakkında İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanımız Tahir Tellioğlu’da diğer illerdeki şubelerimizle yaptığımız resmi yazılı talepler ile birlikte konuyu hem ulusal basında hem de ilgili kurumlara taşımıştır. Bu süreç devam etmesi durumunda bu konuları İMKON çatısı altında rekabet kuruluna taşıyacağız. Ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde üreticilerin bu keyfi ambargosuna yetkililerin artık dur demesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başta olmak üzere Malatya siyasilerine ve TSO yönetimine pandemi sürecinde daralmaya giren sektöre büyük bir darbe vuran bu sorunların çözümü için gerekli girişimlerde bulunulmasını ilettiklerini belirten Bülbüloğlu, kentsel dönüşümün hızlandırılmasını talep ettiklerini söyledi.
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeşilyurt'ta hurda araç operasyonuÖnceki Haber

Yeşilyurt'ta hurda araç operasyonu

Kilosu 3 bin euro ama biz üzerine basıyoruzSonraki Haber

Kilosu 3 bin euro ama biz üzerine basıyo...

Yorum Yazın

Ali Babacan: Gün gelir 17-25 Aralık yeniden incelenir
Korkunç Kaza! Dedesinin bir anlık hatası öldürdü
Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan mutasyon açıklaması
Vatandaş krizde! Takipteki krediler yüzde 86 arttı
Kaçırıldığı iddia edilen genç kız Adıyaman’da bulundu
Malatya’da tablet dağıtımına başlandı
2021 yılı asgari ücret rakamı belli oldu
Meral Akşener’den Bahçeli’nin ‘eve dön’ çağrısına cevap
Bahçeli’den Akşener’e: Dön evine, bitsin bu çile
Malatya'da Yurttan kaçan 7 kayıp kız bulundu

Başka haber bulunmuyor!