Kayısı hasadında bayram sonrası yoğun mesai

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kayısı hasadında bayram sonrası yoğun mesai
"Dünya kayısı başkenti" olarak bilinen Malatya’da bayram sonrasında kayısı hasadı devam ediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ise önümüzdeki günlerde kayısı alımı yapılması bekleniyor.

Kurban Bayramı nedeniyle ara verilen kayısı hasadı, bayram sonrasında tekrar başladı. Kale ilçesinde haziran ayı ortasında başlayan kayısı hasadı, Akçadağ, Darende, Hekimhan ve Kuluncak ilçeleri ile devam ediyor. Kayısı hasadının ağustos ayının ilk haftasına kadar sürmesi bekleniyor. Kayısı hasadı için başta Şanlıurfa ve Adıyaman illerinden işçiler Malatya’ya gelip, hasat ve patikleme işlerinde çalışıyor.
Avrupa Birliği (AB) tescilli olan Malatya kayısısının yüzde 85’ini 100 civarındaki ülkeye kuru olarak ihraç ediliyor. 8 milyon kök civarındaki kayısı ağacından elde edilen kayısıların satışından yılda 250 ile 350 milyon dolar arasında döviz girdisi sağlanıyor. Bu yıl yaklaşık 86 bin ton kuru kayısı rekoltesi tahmin edildiği açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre Elazığ’ın Baskil ilçesi, Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi, Sivas’ın Gürün ilçesi ile birlikte Türkiye’de yaklaşık 94 bin ton kuru kayısı rekoltesi bekleniyor. Diğer yandan hediyelik yaş kayısının kilosu bu yıl 15 TL civarında satılıyor.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ise kayısı hasadının tamamlanmasından sonra kuru kayısı alımı yapılması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 21 Eylül’de alımlara başlayan TMO, 4 numara kuru kayısıyı kilogram başına kükürtlenmiş için 21 lira, kükürtlenmemiş (gün kurusu) için ise 23 liradan alım gerçekleştirmişti. Bu yıl alımlar öncesinde kayısı alım fiyatının da açıklanması bekleniyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hırsızlık yaparken unuttuğu telefonunu geri istediÖnceki Haber

Hırsızlık yaparken unuttuğu telefonunu g...

Trafik kazası: 4 yaralıSonraki Haber

Trafik kazası: 4 yaralı

Yorum Yazın

Erdoğan ‘boş teneke’ demişti! Ali Babacan’dan zehir zemberek yanıt
Türkiye Barolar Birliği’nin yeni başkanı Erinç Sağkan oldu
Et almak hayal oldu
Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a TÜİK’li miting yanıtı
Malatya 1.OSB Fabrika Kuluçkası Projesi imzaları atıldı
Kayıp 31 koyunu jandarma buldu
Kemal Kılıçdaroğlu: Onu edeple göndereceğiz
Elbistan'da açılış hezeyanı: Zaten kimse gelmemiş ki bir siz gelmişsiniz
Kahtalı: 'faiz sebep enflasyon sonuçtur.'
Otomobilde zam bilmecesi: TÜİK yüzde 6, sektör yüzde 31 diyor

Başka haber bulunmuyor!