Babacan'dan 'basın özgürlüğü' mesajı: Demokrasi adına büyük bir utanç

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Babacan'dan 'basın özgürlüğü' mesajı: Demokrasi adına büyük bir utanç
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, '3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü' dolayısıyla Twitter'dan paylaşımlar bulundu.

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü' nedeniyle Twitter'dan paylaşım yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan "Bugün tam 91 gazeteci, haberleri ve fikirleri nedeniyle tutuklu veya hükümlü olarak hapiste tutuluyor, yazması engelleniyor. Türkiye, 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada bulunuyor. Bu demokrasi ve özgürlükler adına büyük bir utançtır" ifadelerini kullandı.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, '3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü' dolayısıyla Twitter'dan paylaşımlar bulundu.

Babacan, mesajında özgür basının demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biri olduğunu, bunun doğrudan ya da dolaylı şekilde kısıtlanmasının, insan haklarına ve demokratik hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

Babacan'ın açıklamaları şöyle: 

"Özgür basın, demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biridir. Basın özgürlüğünün doğrudan veya dolaylı olarak kısıtlanması, insan haklarına ve demokratik hukuk devleti ilkesine aykırıdır.

Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden bahsedilemez. Bugün ülkemizdeki basın kuruluşlarının büyük bir bölümü devlet gücüyle iktidar partisinin yayın organına ve propaganda aracına dönüşmüştür. Özgür sesler, yargı yoluyla veya çeşitli baskılarla kısılmaktadır.

"DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADINA BÜYÜK BİR UTANÇ"

Bugün tam 91 gazeteci, haberleri ve fikirleri nedeniyle tutuklu veya hükümlü olarak hapiste tutuluyor, yazması engelleniyor. Türkiye, 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada bulunuyor. Bu demokrasi ve özgürlükler adına büyük bir utançtır.

Basının görevini bağımsız, tarafsız ve cesurca yapabilmesi için gerekli olan tüm şartları birlikte oluşturacağız. Gizleyecek bir şeyleriniz yoksa özgür basından korkmayın. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun. Özgür basının yaşadığı sorunların #DevasıVar @devapartisi"

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?Önceki Haber

Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı...

Corona virüsü geyikleriSonraki Haber

Corona virüsü geyikleri

Yorum Yazın

Battalgazi Belediyesi veznelerinde vergi yoğunluğu
Trafik kazası, 1 ağır 4 yaralı
Malatya’da 1 mahalle daha karantina altına alındı
Yeni Malatyaspor'dan korona virüs açıklaması
Doğanşehir meydana kavuşuyor
Karnına saplanan demirle hastaneye kaldırıldı
Gök taşı, Harput’tan da görüldü, herkes muhtarı arıyor
Vatandaşlar gök taşını aramaya çıktı
Malatya'da devrilen traktörün altında kalan çocuk kurtarılmadı
Malatya’da cadde ve sokaklarda yoğunluk

Başka haber bulunmuyor!