AĞBABA: BU ÖDENEKLE BU YOL BİTER Mİ?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AĞBABA: BU ÖDENEKLE BU YOL BİTER Mİ?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 695 Milyon liraya mal olacak Kuzey Çevreyolu’na 2020 yılı ödeneği olarak 14 Milyon lira ayrılmasını sert sözlerle eleştirerek, AKP’nin Kuzey Çevreyolu’nu bitirmeye ömrünün yetmeyeceğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,Malatya İl Başkanlığının yeni binasında düzenlediği basın toplantısında Malatya gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yeşilyurt Belediyesi’nin UNESCO’dan aldığı ödül için “UNESCO ‘biz böyle bir ödül vermedik’ diyor. Parayı basmış,ödülü almışlar” ifadelerini kullandı

BU ÖDENEKLE BU YOL BİTER Mİ?

Kuzey çevreyolu ile ilgili gelişmeleri değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Ulaştırma Bakanlığı’nın 2021 olarak açıkladığı bitim tarihi 11. Kalkınma planında 2023 olarak gözüküyor. Yatırım programına devam eden projeler kategorisinde yer bu yolun başlama ve bitiş tarihi 2011-2023 olarak belirlenmiş. Bitim tarihi 2020 Mart ayı dediler, sonra seçim yatırımı olarak 2019’a çektiler, Bakanlık 2020 Aralık ayı demişti şimdi de 2023’e gün verdiler. Bu yol bitmeden kendileri bitecek. 2020 programında Kuzey Çevreyoluna çıkan ödenek 14 milyon lira olarak açıklandı. Yolun maliyeti 695 milyon lira, ödenek ise 14 milyon yani yüzde 2’si. Sadece yüzde 2’sini ayırmışlar ve güya 2023’te bitecek” şeklinde konuştu.

DEPREMZEDELER ARASINDA BİLE AYRIM  YAPIYORLAR

Ağbaba, deprem sonrası yaşanan bazı gelişmelerin birlik ve beraberlik duygusunu zedelediğini kaydederek ; “Deprem siyaset ayrımı yapmadan herkesi vurdu, AKP’linin, CHP’nin evini ayırmadı. Ancak bir ayrımcılık yapılıyor. Toplum Yararına Programlar kapsamında alımlar yapılacak. İlan internetten yayınlandı ancak İŞKUR Genel Müdürlüğü apar topar ilanı internetten kaldırdı. Neden kaldırdılar? Pütürge, Doğanyol, Kale, Battalgazi, Yeşilyurt Belediyeleri ve Kaymakamlıkları liste oluşturacak. Yani depremzedeler arasında bile AKP’li olan- olmayan ayrımı yapacaklar. 6 ay çalışıp 2 bin 324 lira maaş alacak kişiler arasında bile ayrım yapılıyor. Böyle bir siyaset anlayışı olur mu? Böyle siyaset batsın. İŞKUR ve Malatya Valiliği’ne çağrı yapıyoruz, eğer biraz vicdan varsa bu işi kurayla yaparsınız. Sen fakir fukara arasında ayrım yapıyorsun, kendi yandaşlarını kendi yakınlarını işe alacaksın. Eğer kurayla değil tek tek alım yaparlarsa, torpil olursa, konumları, makamları ne olursa olsun, onları TBMM’de, kamuoyu önünde rezil etmek benim boynumun borcu” diye konuştu.

KIZ LİSESİ RANTA KURBAN GİTMESİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Hafize Özal Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili öğrenci ve velilerin rahatsızlıklarını dillendirerek,  “Oldukça değerli bir konumda bulunan Kız Meslek Lisesi de ranta kurban edilmeye çalışılıyor.Maalesef bazıları depremden de parsel kapmaya çalışıyor. Malatya’da herkesin adres verdiği, yaşlının gencin herkesin bildiği Kız Meslek Lisesi var. Malatya’nın hafızası, tarihi. Önce yıkılacak dendi, sonra ana bina değil ek bina yıkılacak dendi. Okulu önce Yeşilyurt İMKB Anadolu Lisesi’ne taşınacağı söylendi. Şimdi Battalgazi Uçbağlar Mahallesi’nde bulunan Selçuklu Ortaokulu’nda eğitime devam edeceği açıklandı. Burada amaç farklı herhâlde. Öğrencileri çok uzaktaki okula götürecekler, muhtemelen orada eğitime devam ettirmeye çalışacaklar. Yıllardan beri gözlerini rant bürüyenler Malatya’nın en güzel yerlerinden biri olan Kız meslek lisesine göz dikmiş durumdalar. Malatya kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum. Bu okulu da bunlar yakında götürebilirler” ifadelerini kullandı.

UNESCO REDDETTİ YEŞİLYURT’UN ALDIĞI ÖDÜL ‘SAHTE’

Geçtiğimiz günlerde Yeşilyurt’un da aralarında bulunduğu 20 AKP’li belediyenin, Paris’te UNESCO’nun verdiği söylenen İdeal Kent Ödülü’nün sahte olduğunu belirten Ağbaba; ”Heyetlerle Paris’e gidiyorlar UNESCO’nun afişi altında ödül alıyor. Bu ödül sahte!. UNESCO diyor ki ‘biz böyle bir ödül vermedik’ diyor. Paraları basmışlar, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Başkan Vekili Şükrü Karatepe’nin de katıldığı törende ödüller almışlar. Sahte ödül olur da, Malatya bundan eksik kalır mı? Yeşilyurt ideal kent ödülü alıyor. Malatyalılar da meşaleyle karşılamaya gidiyorlar. Ödül sahte arkadaşlar. Her şey aklımıza gelirdi de sahte ödül gelmezdi. Ödül lazımsa gelin Malatyalılar hem Büyükşehir’e hem size kar kaldıramama ödülü versin. Kar yağdı vatandaş 3 gün sokağa çıkamadı. Sebepleri ise muhtemelen  “kar bu sene az yağdı, insanlarımız kar topu oynasınlar, kara doysunlar” dedi.

YONCALI BARAJI SULAMA KANALLARI İHALE EDİLMELİ

Malatya’da yapımı devam eden ve tamamlanan birçok baraj ve sulama projesinde büyük aksaklıklar yaşandığına belirten Veli Ağbaba; “Yoncalı Barajı için eski Bakan Veysel Eroğlu ‘31 Aralık 2017 saat 16.59’da bitecek’ demişti. Verilen sözün üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen bir şey yapılabilmiş değil. 23 yıldan beri devam eden barajın ancak yüzde 85’i tamamlanabilmiş. Barajların bitirilmesinin de bir anlamı yok. Kapıkaya ve Boztepe barajları bitirildi ancak kanal yapılmadığı için yıllarca sulamada kullanılamadı. Yoncalı Barajı da sulama amacıyla yapılıyor ancak buraya da kanal yapılmazsa bir anlamı olmayacak. Beylerderesi Göleti, Karıncalık Göleti, Hekimhan Göleti de öyle. Erkenek Göleti 3 kez patladı, Söğüt Göletinde su yok, viyadük çatladı ama maalesef Malatya’da birileri uyumaya devam ediyor.”

kaynak: veliagbaba.com

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kemal Özdeş: "Tereddüt dahi etmeden akşam buradan ayrılırım"Önceki Haber

Kemal Özdeş: "Tereddüt dahi etmeden akşa...

Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 10 tutuklamaSonraki Haber

Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 10 tut...

Yorum Yazın

Kümes yangınında tavuk ve civcivler telef oldu
İllere göre haftalık vaka sayıları açıklandı!
Market genelgesine vatandaşlardan tepki var
Kayserispor öne geçtiği maçta Yeni Malatya’ya puan verdi
Hekimhan'da 2 bin 700 dekar 2022’de suya kavuşacak
İnönü Üniversitesi’nde uzaktan eğitimde yüzde 90 memnuniyet
Bayram ikramiyelerinin ödeme tarihi açıklandı!
Kısıtlamada dışarı çıkanlar polisten kaçamadı
Bakan Kurum: "Elazığ'da 23 bin konut yapıyoruz, biten konut sayısı 11 bini aştı"
Karamollaoğlu'ndan kapanmada destek çağrısı... Dalga geçiyorlar

Başka haber bulunmuyor!