Vali Toprak : "Necip Milletimiz, vatanına ve istiklaline yönelmiş olan hayâsızca saldırılara boyun eğmemiştir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Toprak : "Necip Milletimiz, vatanına ve istiklaline yönelmiş olan hayâsızca saldırılara boyun eğmemiştir
Malatya Valisi Mustafa Toprak, İstiklal Marşı’nın ulusal marş olarak kabul edilişinin 96.yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Necip Milletimiz, vatanına ve istiklaline yöne

İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından kabul edilişinin 96.yıl dönümünü gururla kutladıklarını ifade eden Vali Toprak, Mehmet Akif’in unutulmaz gönül ve irfan eri olduğunu söyledi. Toprak, “Milletlerin geleceklerine yön veren, fikirleri ve yaptıklarıyla milletinin gönlünde taht kuran müstesna şahsiyetler vardır ki geçen zamana rağmen hatıraları her dem tazedir, daima saygı ve minnetle yad edilirler ve asla unutulmazlar. Türk Milleti, yetiştirdiği ve tarihe mühür vuran emsalsiz şahsiyetler göz önüne alındığında başka hiçbir milletle mukayese edilemeyecek kadar özel ve saygın bir millettir. Akif'in "Asım'ın Nesli" diye ifade ettiği genç nesillerimizin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve milli şuurumuzun ayakta tutulabilmesi için Şanlı Ecdadımızı ve yaptıklarını hatırlayıp hatırlatmak son derece elzemdir. Kahramanlığımızın, tarihe not düştüğümüz destansı Milli Mücadelemizin, heybetli kimliğimizin ve hürriyet aşkımızın ifadesi olan İstiklâl Marşımız da milli değerlerimizin başında gelmektedir. İstiklal Marşımızın her mısrasında Türk Milletinin bağımsızlık aşkı, mazlum milletlerin hürriyet nidaları, Türk'ün sarsılmaz imanı ve çelikten iradesi dile getirilmiştir. İstiklal Marşımızın kaleme alındığı işgal yıllarında Aziz Türk Milleti’nin hür yaşama azmi ve kararlılığı, Akif gibi vatan sevdalısı irfan pınarlarının gayretleri ve Mustafa Kemal Atatürk gibi emsalsiz bir asker ve devlet adamının liderliği ile bütünleşip ülkemizin ufuklarını aydınlatmıştır. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da hür yaşayacak olan Necip Milletimiz, Vatanına ve İstiklaline yönelmiş olan hayasızca saldırılara boyun eğmemiştir. İstiklal Marşımız, yüreği Vatan ve İstiklal sevgisiyle dolu bir Şairin, dizelerinde Milletin ruhuna işleyen işgal acısını tercüme etmiş olması ve bedeli ne olursa olsun diz çöktüğüne, boyun eğdiğine tarihin tanık olmadığı Aziz Türk Milleti'nin işgal güçlerine karşı kutlu kıyamını kelimelerle resmetmesi nedeniyle son derece özel, son derece kıymetlidir” dedi.


“Aziz Türk Milletinin kutsallarına sahip çıkacağına inancımız ve itimadımız tamdır”


Türk milletinin kutsallarına sahip çıkacağına olan inancının tam olduğunu kaydeden Vali Toprak, “Merhum Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diye ettiği duayı, işgal günlerinin hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakarlıklar yaptığımızın en güzel ifadesi olarak Türk Gençliği'nin hafızasına kazıması gerekmektedir. Gençlerimiz bilmelidir ki milli ve manevi değerlerimizin muhafazası, bastığı yerleri toprak diyerek geçmemekle, Vatan toprağında kefensiz yatan şehit dedelerini unutmamakla; adı kimi zaman Haçlı Seferleri, kimi zaman Sevr dayatması ve kimi zaman da 15 Temmuz ihanet teşebbüsü olan işgal planlarına karşı uyanık kalmakla mümkün olacaktır. Bu anlamda gurur vesilemiz olan gençliğimizin Aziz Türk Milletinin kutsallarına sahip çıkacağına inancımız ve itimadımız tamdır. Bu kutlu vazifelerinde Asım'ın Nesli Türk Gençliği'ne sonsuz başarılar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadelemizin Şanlı Kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, şanlı Bayrağımızın göklerden, İstiklal Marşımızın yüreklerden eksik olmamasını diliyor, Muhterem Malatya Halkına ve Aziz Milletimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otomobil yayaya çarptıÖnceki Haber

Otomobil yayaya çarptı

Sezonu 8.sırada tamamladıSonraki Haber

Sezonu 8.sırada tamamladı

Yorum Yazın

Arguvan’da şehit aileleri unutulmadı
Yüzde 25 artışla 212 milyon dolara yükseldi
Daha çok vergi ödemeye hazır olalım
Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde mezuniyet sevinci
Engelli çocuklara bahçe terapisi
Paralar boşa gitti! Millet kıraathaneleri için 47 milyon TL harcandı. Üstelik kekler de verilmedi!
Belgeleri çıktı! AKP'den o işletmeye 43 milyar TL'lik kira kıyağı
Konya’da yürüyen Furkan Vakfı üyeleri cezaevine atıldı
Bakan Vahit Kirişci, Nasreddin Hoca'ya özendi! Buğday Venezuela'dan
Hayaldi gerçek oldu: Ve 30 TL geldi

Başka haber bulunmuyor!