Marasalı: Gençler işsizlikten evlenemiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Marasalı: Gençler işsizlikten evlenemiyor
Saadet Partisi Büyükşehir belediye başkan Adayı Osman Cemali Marasalı, seçim çalışmaları kapsamında Göller ve Bulgurlu mahallelerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. H

Saadet Partisi Büyükşehir belediye başkan Adayı Osman Cemali Marasalı, Göller ve Bulgurlu mahallelerini ziyaret etti.

 

Burada vatandaşlarla bir araya gelen Marasalı, vatandaşların sorun ve sıkıntılarını dinledi, seçimlerde destek istedi.

 

Mahallelinin alt yapı ve kanalizasyon sorununa değinen Marasalı, yerel yöneticileri eleştirdi. Marasalı, “ Bütçe harcanırken bir adaletli olmak, israfın önüne geçmek lazım. Gelirken yollarınızı gördüm. Allah razı olsun bize yol yaptılar ama bize altyapı getirmediler. Şehirler batıya doğru gelişir diye bir şey uydurdular. Batıya doğru gelişir Allah'ın kitabında yazan bir şey değil, peygamberin sünnetinde geçen bir şey değil ama sanki değişmez ilahi kuralmış gibi bütün yatırımları batıya yaptık, doğuyu ihmal ettik. Batıda Cafana yazısına kadar altyapımız, kanalizasyonumuz tamken maalesef doğuda Malatya’ya 5 kilometre mesafedeki bu bölgeler hala altyapıdan ve kanalizasyon da mahrum. 2009 yılında ben İl Genel Meclis Üyesi iken Doğu kolektörü konuşuyorduk. Parası geldi, yaptık yapacağız derken sene 2019 biz hala Doğu kolektörün gelmesini bekliyoruz. Peki Doğu kolektörü gelmeyince ne yapıyoruz, burada sadece köyler yok, araştırma hastanemiz, üniversitemiz, iki tane öğrenci yurdumuz var ve burada Toplam 10 bin nüfusu var. Bu 10 bin nüfusa kanalizasyon atıklarını dereye bırakmışız aşağıda nerede kaybolursa olsun diye terk ediyoruz. Din şunu söyler; kendin için istemediğini bir başkası içinde isteme. Eğer biz ailemizin, çocuklarımızın burada bu şekilde yaşamasına göz yumuyorsak o zaman sizlerin de yaşamasına göz yumacağız. Ama biz doğu ve batıyı eşit olsun, kalkındıralım, insanlar imar rantını eşit olarak yesinler dersek o zaman buralara iki kat ruhsat verirken Fahri Kayahan’a 14 kat ruhsatı vermeyecektik.” diye konuştu.

 

Kayısının gereken değeri görmediğini ifade eden Marasalı, siyasetten uzak bir kooperatifleşmenin kurulması gerektiğini söyledi, vaatlerini anlattı, Marasalı, “Belediye olarak, kooperatifleşme olarak satamıyorsak bireysel olarak Çinli’ye, Alman’a, Amerikanlıya yem olmaya mahkumuz. Bizim belediyenin içerisinde bulunduğu, elinin sürekli üzerinde tutuldu ve siyasetten uzak bir kooperatifleşme yapmamız lazım. Üreticinin de kooperatifleşmesi lazım, satıcının da öyle. Bir dış ticaret şirketi ile, 6 tane personelle biz bütün dünyaya kayısıyı yaş ve kuru olarak satabiliriz. Kayısının emeğiniz çekiyoruz, işçiliğini veriyoruz, Diyarbakır'dan Adıyaman'dan Urfa'dan işçi getiriyoruz ama ürünümüzü gerekli fiyatı satamıyoruz. 3 dolara sattığımız malı 2.9 olmaz mı diyorlar olur diyoruz. Sonra daha çok düşürüyoruz. Bugünlerde 2,5 dolar seviyesine geriletiyoruz. Dolayısıyla bizim belediye olarak kolumuzu tamamen sokmadan parmağımızın ucuyla da olsa kontrolünüzü yapmamız lazım. Eğer kolumuzun tamamını sokarsak işin içerisine siyaset giriyor. Siyaset girerse benim

oğlumu almaz mısın, benim kızımı almaz mısın diyenleri alıyorsun işe bir bakıyorsun 6 kişinin yapacağı işi 600 kişiye yaptırıyorsun ve şirketi batırıyorsun.” dedi.

 

Marasalı, sokakta yürüyen her 4 gençten birinin işsiz olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin beka değil bekar sorunu olduğunu söyledi ve şunları söyledi, “Genç nüfusun işsizlik oranı yüzde 25.4. Bu ne demek caddede yürüyen her 4 gençten bir tanesi işsiz demek. Geçen sene her 5 gençten bir tanesi işsizdi. Allah göstermesin gelecek sene her 3 gençten 1 tanesinin işsiz olması demek Türkiye'de sosyal patlama, sosyal facianın olması demek. Türkiye'nin beka değil bekarlık sorunu var derken bunu kast ediyoruz. Gençlerimiz iş bulamadıkları için artık evlenecek durumda değil. Erkeklerin evlenme yaşı 32, kızların evlenme yaşı 28-29a çıktı. Bu Türk toplumu için iyi bir şey değil. Reisin istediği nüfus artış hızına ulaşabilmemiz için de bu rakam yeterli değil. Dolayısıyla bizim ne yapıp edip bu gençlerimize iş vermemiz lazım.”

Kaynak:Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AĞBABA: TÜTÜN PROTESTOSUNDA SİZLERLE BİRLİKTE GAZ YEDİKÖnceki Haber

AĞBABA: TÜTÜN PROTESTOSUNDA SİZLERLE BİR...

Türkiye tam gaz! A Milli'ler ikinci maçtan da galip ayrıldıSonraki Haber

Türkiye tam gaz! A Milli'ler ikinci maçt...

Yorum Yazın

Hikmet Karaman takımının başında olacak
Bir çocuğunun annesi dini nikahlı eşini 25 bıçak darbesiyle öldürülen katil zanlısına ömür boyu hapis
Malatya'da düğünler korona tedbirleri ile başladı
İnternet kafe müşterileri memnun
Malatya'da silahlı kavga: 1 yaralı
Vahap Küçük'ün adı meydanda yaşayacak
Fırat Kalkınma Ajansı'na personel alınacak
Türkiye'den Irak'a yardım eli
Yeni Malatyaspor sahasındaki 3 maçı da kazanmak istiyor
KPSS başvuruları başladı!

Başka haber bulunmuyor!