KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR
Malatya’da, Meme Kanseri Bilinçlendirme çalışması yapıldı.

İnönü Kapalı Çarşı üzerinde, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Battalgazi Belediyesi işbirliği ile çadır kurulup, Meme Kanseri Bilinçlendirme kapsamında vatandaşlara broşür dağıtılıp, doktorlar tarafından bilgilendirme gerçekleştirildi.


İl Halk Sağlığı Müdürü doktor Kemal Şener, burada yaptığı açıklamada, “2004’ten bu yana Sağlık Bakanlığı, daha sonra Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ekim ayını Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı ilan etti. Bizler de buna istinaden bu yıl meme kanseri konusunda hem halkı bilinçlendirmek hem bilgilendirmek için ilimizde özellikle Battalgazi Belediyesi’yle Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü ortak etkinliklerden bir tanesindeyiz. Bunun dışında farklı platformlarda eğitim ve tarama çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımız Ekim ayının sonuna kadar devam edecek. Meme kanseri kadınlarda en fazla görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Özellikle meme kanserinde erken teşhis önemli. Erken teşhis edildiğinde yüzde 100’e varan tedavi imkanı yapılabilmektedir. Meme kanseri tıptaki son gelişmelerden dolayı kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkmış durumda. Burada önemli olan erken teşhis etmektir” ifadelerini kullandı.
Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)hakkında da bilgi aktaran Şener, “Bu konuda hem ulusal bazda hem de Malatya’da KETEM birimimiz var. Bu merkezde özellikle 40 yaş üzeri bayanların müracaat etmelerini bekliyoruz. Tarama tamamen ücretsiz ve zaman olarak da 10-15 dakikalık bizlere zaman ayıracaklar. Burada sadece meme kanseri değil aynı zamanda rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri konusunda erken teşhis için uygulamalarımız bulunmakta. Tarama için gelecek olan vatandaşlarımız Beydağı Devlet Hastanesi’nde merkezimiz var. Burada işlemler tamamen ücretsiz yapılmaktadır.


Erkekler şu andaki uygulamamızda taramaya dahil değiller. Onlar farklı hastanelerin cerrahi kliniklerinde müracaat edebilirler. Erkekler için kolon kanseri taramalarımız var. Kolon kanseri de erkeklerde görülen ciddi kanser türlerinden bir tanesi. Çok basit bir yöntemle erkekler için de taramamızı yapıyoruz. Burada da erken teşhis çok önemli” şeklinde konuştu.


Battalgazi Belediyesi Kültür Müdiresi Mercan Sarı ise, “Tabi ki kanser asrın hastalığı. Kadınların korkulu rüyası. Ama bilir kişilerin, bu konudaki uzmanların söyledikleri tek şey erken teşhis, kendi kendine muayene ve farkındalıktır. Bu nedenle tüm kadınlarımızın bu konuda farkında olmaları gerekir. İlk muayeneyi kendilerinin yapması daha sonra en yakın sağlık kuruluşuna KETEM’e gidip tarama yaptırmalarını istiyoruz. Biz de Battalgazi Belediyesi olarak bu konuda çok duyarlıyız. Bu bir sosyal sorumluluk. Halkı bilinçlendirmek adına üzerimize düşen görevi yapmak istiyoruz” dedi.


Bu arada, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri de, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nin broşürlerini vatandaşlara dağıtıp, bilgilendirmeler yaptılar.

Kaynak:Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ'NDE YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER BİR ARAYA GELDİÖnceki Haber

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ'NDE YABANCI UYRUKLU Ö...

İYİ Kİ PLAKAMIZ 81 DEĞİLSonraki Haber

İYİ Kİ PLAKAMIZ 81 DEĞİL

Yorum Yazın

Arguvan’da şehit aileleri unutulmadı
Yüzde 25 artışla 212 milyon dolara yükseldi
Daha çok vergi ödemeye hazır olalım
Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde mezuniyet sevinci
Engelli çocuklara bahçe terapisi
Paralar boşa gitti! Millet kıraathaneleri için 47 milyon TL harcandı. Üstelik kekler de verilmedi!
Belgeleri çıktı! AKP'den o işletmeye 43 milyar TL'lik kira kıyağı
Konya’da yürüyen Furkan Vakfı üyeleri cezaevine atıldı
Bakan Vahit Kirişci, Nasreddin Hoca'ya özendi! Buğday Venezuela'dan
Hayaldi gerçek oldu: Ve 30 TL geldi

Başka haber bulunmuyor!