malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - İÇ GÜVENLİK?

İÇ GÜVENLİK?
Yazı Tarihi: 11 Şubat 2015 Çarşamba

Türkiye de, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana özüne uygun gerçek anlamda bir demokrasi olmadı. Sadece bu güne özgü değil, devlet kuruluş felsefesini kendisine yönelik güvenlik politikaları üzerine oturttu. Temel öncelik güçlü devlet, güçlü toplum anlayışı oldu. Bunu da içe dönük toplumsal üretim yerine, daha kolay olan dışa bağımlı borçlanma anlayışı ile besledi. Bu siyasi anlayıştan da gerçek anlamda bir demokrasi yönetim anlayışı çıkmaz. Onun için her parti iktidar olur olmaz demokrasinin evrensel kuralları yerine kendi siyasi anlayışına uygun bir demokrasi tanımı geliştirip onu uyguladı.

   Ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel çarpık yapılanma siyasal iktidara talip olarak örgütlenen parti ve diğer sivil toplum kuruluşların örgütlenme yapısına da yansıdı. İktidar olan tüm siyasi partiler iktidar olur olmaz tüm politikalarını devlet güvenliği önceliği üzerinde geliştirip uyguladılar. Hatta siyasiler devletin bu örgütlenme zafiyetinden faydalanarak bu alanı iktidar eliyle bir zenginleşme alanı olarak kullanıp, koruyup buna yasal alanlar da açtılar.

  Aynı anlayış bu günde günün değişen koşullarına uydurularak daha sistemli bir şekilde devam ettiriliyor. Değişen; 1.İnsanlar teknolojik gelişmeler den kaynaklı kitle iletişim araçları sayesinde olan biteni hemen öğrenebiliyor. 2.Bu felsefeyi(iktidar eliyle zenginleşme.) politik bir malzeme haline getiren partilerin isim, amblem ve yöneticileridir. AKP eliyle biraz daha modernize edilerek devam ettirilen bu felsefi anlayış, en üst düzeyde yapılıp açığa çıkınca buna karşı bir takım güvenlik önlemlerinin alınması gündeme geldi.

  Geçmişten günümüze kadar devlet odaklı bu güvenlik politikaları yüzünde Türkiye toplumunu oluşturan halkların en hayati temel sorunları hep sümen altı edilip ötelendi. Üç dönemdir devlet mekanizmasını kontrolünde tutan AKP iktidarı her seçim arifesinde kontrolünde çıkmaya başlayan gündemi tekrar kendi kontrolüne almak için profesyonelce taktikler geliştiriyor. Yoksa AKP gibi otoriter, emir komuta anlayışı ile örgütlenen bir siyasi anlayıştan beklenen bu ve buna benzer politikaları yasalaştırıp uygulamak olur.

 

  Yeni güvenlik paketi olarak hazırlanıp yasalaştırılmaya çalışılan paketin; 1. 17 ve 25 Aralık sonrası kontrolden çıkan güvenlik sistemini iktidar lehine dönüştürerek tekrar kontrol altına almak. 2.Daha ziyade seçim sonrasında çözüm sorununda kaynaklı olası bireysel ve toplumsal olayların bastırılmasında. 3.Dahada önemlisi toplumda giderek derinleşen ekonomik ve sosyal sorunlardan kaynaklı toplumsal gösteriler. 4.AKP politikaları ağırlıklı yeni devlet tipi.

  AKP özellikle 17 ve 25 Aralık olaylarından sonra eski AKP olarak yoluna devam edemez, etmiyor da. Bunun için bir güvenlik paketi de parti olarak kendi içinde yürürlüğe koyacaktır. Öncelikle yeni milletvekilleri, seçim ve sıralanmasında daha bir titiz ve ketum olacaktır. Çünkü AKP otoritesini bu derece çıldırtan darbeyi yapanlar, daha önce her şeyi ile güvenip içine aldığı kesimlerden geldiği için bu sefer en küçük bir kuşkuya yer vermeden adaylarını tespit edecektir. Paralel devlet ve ihanet ile suçlamış olduğu bu eski ortaklardan nedense hala çok korkuyorlar. Bu fobiyi yenmeden rahat etmeyeceklerini yoğun anti politikalarından anlamak mümkün. Kendi dışındaki muhalefet partilerini rakip olarak takmıyorlar bile. Onun için en büyük iç güvenlik paketini kendi içlerinde hazırlayıp uygulayacaklar. AKP liderliği “şahsımı, ailemi tehdide başladılar.” İfadesini boşuna kullanmıyor.

 

  Güvenlik eksenli politikalarla bu seçime giren AKP’nin tek başına yeni bir iktidarı daha şimdiden toplumun tüm kesimleri tarafından endişeler yaratmış durumda. AKP için; artık din ve dinsel İslam ideolojisi amaca(maddiyata) varmak için bir araçtır, amaç değil. Bu aracı bu seçimde çok daha keskin kullanacaklar, gibi görünüyor.

  İktidarın bu stratejisine karşılık muhalefetin stratejisi hala netleşmiş değil. Tabandaki örgütler hala kış uykusunda. Güneşin doğmasını, yerlerin kurumasını, otların yeşermesini, çiçeklerin açmasını beklemekteler…

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,59ms