malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - KEŞKE DEMEMEK İÇİN

KEŞKE DEMEMEK İÇİN
Yazı Tarihi: 15 Ocak 2015 Perşembe

2015 Haziran ayında yapılacak olan seçimler, gelecekteki Türkiye siyasi yapılanması için önemli bir dönüm noktası olacaktır.

 

   Türkiye’de sol kulvarda siyaset yaparak topluma bir şeyler vermeye çalışan sol ve sosyal demokrat olduğunu söyleyen CHP ile siyasi literatürde kendilerini Türk solu olarak adlandıran sol gruplar Alevi sivil toplum kuruluşları, Kürt siyasal hareketi olarak yine sol ve sosyalist temelde örgütlendiklerini söyleyen HDP ve diğer bileşenleri bu seçim arifesinde öncekilerden daha ağır bir sorumluluk ile karşı karşıyalar.

 

   Ağırlıklı olarak batıda CHP Doğu ve Güneydoğu da HDP yürütülen sol ve sosyal demokrat örgütlenmenin ana gövdesini oluşturmaktalar. Dolayısı ile bu seçim sürecinde sorumluluğun en büyük payı bu iki partinin omuzlarındadır. Bu seçim sürecinde uygulayacakları politikalarla Seçimden sonra oluşabilecek dördüncü dönemli bir AKP iktidarının ya temel destekçileri olacaklar ya da Türkiye toplumunun, Türkiye halkalarının gerçek anlamda demokratik bir iktidar modeli ile tanışmalarına kapı aralayacaklardır. Sorumlulukları bu kadar ağırdır.

 

   Eğer bu gün Türkiye’de demokraside, demokratik hak ve özgürlüklerde kadın haklarında, sendikalaşmada, iş güvenliğinde, sosyal devlet adaletinde, hukukun uygulanmasında bir geriye gidiş varsa ve bu gidiş daha da sistemli bir şekilde yaygınlaştırılıp yeni bir devlet politikası haline getiriliyor ise bunun tek sorumlusu sadece iktidardaki parti değildir. Ülkede olumlu ve bütün olumsuzlukları ile her icraatın sorumlusu iktidar partisi olduğu kadar, ona hep aynı yol ve yöntemlerle kendilerini hiç değiştirmeden muhalefet eden sol ve sosyal demokrat olduğunu iddia eden muhalefet partileridir. Buna başta CHP, HDP ve diğer sol ve sosyalist olduğunu söyleyen küçüklü büyüklü tüm sol yapılanmalar dâhildir.

 

   AKP değil hangi parti tek başına iktidar olursa olsun o parti kendi program ve tüzüğünde halka ne vaat etti ise onları uygulayarak iktidar olup devleti yönetir. Devlet organlarını da kurum ve kuruluşları ile birlikte yönlendirir. AKP her halde kendi politikalarını bir yana bırakıp muhalefet partilerinin (özellikle sol partilerin) politikalarını uygulayacak değil. İktidar da yanlış giden bir şeyler varsa bu yanlışların halkın dilinde onun anlayabileceği bir şekilde anlata bilecek parti ve partililer olacak ki AKP’nin karşısında akıllı iktidar alternatifi oluştura bilsinler. Partilerde bu yok. Bu eksikliği gidermek için muhalefet partilerinin ciddi bir çabaları da yok. Her kes halinden memnun. Öyle ki karşımızda hem iktidarda hem de muhalefet de olan bir AKP var. Dün doğru diye söylediklerine bu gün yine kendisi yanlıştır diye savunarak politika yapabiliyor. Bu şekilde hem iktidar hem de muhalefet görevini yerine getirebiliyor, Profesyonel bir politikacılık örneği.

 

   Hem CHP hem de HDP yöneticileri bunu çok iyi bildikleri gibi şunu da çok iyi biliyorlar ki AKP karşısında kendilerine oy veren tabanın %90’ı aynı seçmen tabanıdır. Ama bu seçmen tabanı bu gün her biri ayrı bir alanda olduğu için bir iktidar gücü haline dönüşemiyor. Ve kusura bakmasınlar bu yöneticiler Türkiye sosyolojik gerçeği karşısında sizler ne kadar güzel doğru sözler ederseniz edin, ne kadar gerçek sloganlar kullanırsanız kullanın nasıl ki dün merkez sağ partilerin iktidarlarına mahkûm olduysanız bu gün bundan sonra da AKP ve benzeri iktidarlara mahkûm olmaya devam edersiniz. Ve bu ülkeye, bu halka ne sizin layık gördüğünüz demokrasi gelir ne de istediğiniz demokratik hak ve talepler karşılanır. Ergisi doğrusu ile AKP’nin ileri demokrasisine boyun eğmek zorunda kalırsınız. O zaman eleştirin de ha eleştirin nasıl olsa dilin kemiği yok.

 

   Bir daha ah keşke dememek için gerçekten özgür, demokratik hak ve talepler Türkiye halklarına kazandırılmak isteniyorsa güzel söz ve söylemler yerine tüm sol partilerin bir blok halinde (kişisel egolarını bir yana bırakarak) 2015 seçimlerine katılmaları zorunludur. Bakınız o zaman solun tek başına nasıl iktidar olduğu görülecektir. Yeter ki yapılacak siyaset kişisel egoları tatmin etme yerine toplum beklentilerini tatmin etmeye yönelik yapılsın. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

 

   Madem kapitalist ekonomik ve siyasal sistemi kökten değiştirip yerine başka bir sistem kurmak gibi bir derdiniz yok. Madem tek başınıza bu baraj ve örgütlenme ile bu işin üstesinden gelemiyorsunuz. O zaman ayrı telden saz çalmaya ne gerek var?

 

   Bir daha ah keşke dememek için Türkiye’de şu veya bu şekilde geleceğini tehlike altında gören herkes kişisel beklentilerini bir yana bırakarak bu dönemde tek cephe altında bir araya gelmek zorundadır. Kimsenin bunun dışında bir lüksü yoktur, olmamalıdır. Birlikten güç doğar sözü boşuna söylenmemiştir.

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,58ms