malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ

DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
Yazı Tarihi: 27 Aralık 2014 Cumartesi

   İlk başta şu gerçeği kabullenelim. Eğer Türkiye toplumunun ekonomik, sosyal ve siyasal olarak belli bir gelişmişlik ya da geri kalmışlık içinde olduğunu kabulleniyor isek her iki sonucun tek sorumlusu, çok partili seçim sistemine geçtikten sonra hep iktidar olan adı zaman zaman değişmiş olsa da (DP, AP, MSP, MHP, ANAP, DYP, AKP ve darbe yönetimleri de dahil) hep sağ siyasal anlayış temelinde örgütlenip iktidar olan siyasi partilerdir.

 

   Türkiye’de çok partili seçim sisteminden bu yana sol siyasal anlayış hiçbir zaman iktidar olmadı. Öyle bir iki yılı bile bulmayan koalisyonlu iktidarlara iktidar olundu bile denemez. Çünkü daha iktidarın “i” sini bile tanıma fırsatı olmadan ya iktidardan düştüler ya da düşürüldüler.

 

   Birileri Türkiye’nin dışa karşı bağımsız ya da bağımlı olduğuna inanıyor ise bunu yaratan iktidarlar özellikle toplumun geleneksel, feodal. sosyal yapısı ve uhrevi yaşam alanını muhafaza etmeye çalışarak ya da bu alanı sömürerek uyguladıkları kapitalist ekonomik yapı içerisinde kendilerine kapitalist bir ekonomik yaşam alanı yaratıp iktidar olan sağ siyasi parti yönetimleri ve iktidarları olmuştur.

 

   Demokrasi ya da AKP deyimi ile bir ileri demokrasi varsa geçmişten günümüze bunun tek sahibi sağ siyasal anlayış ve bu anlayış etrafında örgütlenip iktidar olan sağ siyasal partilerdir. Toplumun geleneksel, feodal kültür anlayış ve hiyerarşi ile örgütlenen sağ siyasal partiler çok doğal olarak kendi anlayışlarına göre ben merkezci, tek adam odaklı, yukarıdan aşağıya adam atama, kural belirleme yöntemli bir demokrasi algısı geliştirdiler. Bu anlayışı da ekonomik olarak bütünü ile bağımlı oldukları Avrupa birliği topluluğuna “bize özgü şartlar” olarak sunmaya çalıştılar. Halende ikna etmeye çalışıyorlar. Onun için dün A, B, C partileri ve askeri darbeler eli ile söz de uygulanan kişi, parti ve partiliye özgü demokrasi bu gün bir farklılık yaratılarak ileri demokrasi olarak uygulanmaya devam ettiriliyor.

 

   Görünüşe bakıldığında bu ileri demokraside seçimler yapılıyor. Halk seçimlerde kendi özgür iradesi ile oy kullanıp kendisini iktidar da temsil edecek olan vekilleri seçiyor. Oy kullanmada kimse kimseyi siyasi tercihleri, etnik, dini, mezhepsel yapısına göre etkilemiyor.

 

   Her şey demokrasi formatına uygun bu madalyonun görünen tarafı. Halbuki madalyonun görünmeyen kısmı yürürlülükteki tarafıdır. Burada devrede olan kural belirleyici aktörler yani toplumun içindeymiş gibi görünüp toplumun üstünde örgütlenen siyasi partiler ve onların katı oligarşik bürokrasileridir. Bunlar seçimlerde aday gösterecekleri vekilleri özellikle ekonomik, sosyal, siyasal, dinsel, mezhepsel ve giderek etnik yakınlıklarına bakarak bir sıralama yapar, seçimlerde kendi il ve ilçe teşkilatları aracılığı ile de halkın önüne koyarlar. Burada temel kıstas oligarşik bürokrasiye hiç tartışmasız biat ve bağlılıktır. Halkın, vatandaşın temel görevi de sade vatandaş olarak sandığa gidip belirledikleri listelere oy kullanmaktır.

 

   Dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan sadece Türkiye’ye özgü bir ileri demokrasi modeli. İşin sisteme aykırı olan tarafı sol ayağını temsil edecek olan siyasi partilerinde aynı örgütlenme anlayışını benimseyerek “biz farklı bir demokrasi modeli inşa edeceğiz” diyerek örgütlenmeye çalışmalarıdır. Bu yüzden hitap ettikleri toplumsal tabanda bir türlü karşılık bulup iktidar olamayışlarıdır.

 

   Bir taraftan feodal kültür ve gelenekler etrafından geliştirilen aşiret vari bir siyasal demokrasi anlayışı, diğer taraftan sınırsız imkan ve olanaklarla geliştirilmeye çalışılan sosyal özünden yoksun rekabetçi liberal kapitalist bir ekonomi ve onun yaşam standartları arasında sıkışıp kalmış çaresiz bir halk.

 

   Tipik bir demokrasi(ileri) modeli. Bu demokrasi modelinin uygulandığı bir ülkede Roboski ve benzeri katliamların olması, kişiye özgü yasaların uygulanması, hukukun nerede ise günü birlik olarak değiştirilmesi, insan bedeninin mülkten daha ucuz olması, devletin üst katında paralel yapıların oluşması, Deniz Feneri, 17-25 Aralık gibi yolsuzluk olaylarının yaşanması gayet doğaldır. Küçük bir azınlığın zenginlikte tavan yaptığı büyük bir halk çoğunluğunun yoksullukta dip yapması normal şeylerdir. Bir iktidar uğruna dinin en büyük bir siyasi meta olarak pazarlanması, hatta bunun için çoluk çocuk, genç demeden görüş düşünce ve etnik yapısına göre toplumda ayrıştırılması normal şeylerdir.

 

   Dün topluma kabul ettirilmeye çalışılan aşiret demokrasisi modelinde olduğu gibi bu gün ki ileri demokrasi olarak toplum üzerinde uygulanan ileri demokrasi modeli de temel yapı ve özellikleri bakımından aynıdır. Yani kaşıkla verdiğini kepçe ile almak gibi. Ya da bu topluma bir adım ileri attırıp iki adım geri attırmak gibi. Böyle yapacaksın ki toplum içerisine girmiş olduğu hayal dünyasından hiçbir zaman çıkmasın. Saltanat devam ettirilsin.

 

   Bu anlayıştandır ki Türkiye toplumu demokraside hep yerinde saymıştır.

 

   Yeni yılda yeni ve güzel günlerde görüşmek üzere demek istiyorum ama hal, gidiş bu iyimser düşüncemi hep engelliyor. Yinede iyi yıllar dileğimle…

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms