malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - Moda ve Estetik

Moda ve Estetik
Yazı Tarihi: 20 Aralık 2014 Cumartesi

Kavram olarak Modanin en azindan etrafimizda yasiyan ve iyi kötü tanidigimiz hemen hemen herkesin zihninde bir seyler cagristirdigini biliriz, hatta bunlarin icinde Modayi takip ettigini söyleyen veya idda edenlerde vardir, cünkü Modaya uymak bazilarimizin düsüncesinde digerlerinden bir adim ilerde olmayi ifade etmektedir! Peki neden!
 
Teknolojinin hizla gelismesi sonucunda Dünyanin sanal anlamda kücülmüs olmasinin en büyük kazanimlarindan biri de, yine Dünyanin öbür ucunda yasiyan kültürler hakkinda bilgiye kolaylikla ulasiyor olmamizdir. Öyleki sadece belgesel bir film araciligiyla dahi Hindistanda, Afrikada veya Latinamerikadaki yasam tarzlari hakkinda fikir sahibi olabiliyoruz. Bu bahsini ettigim bölgeleri belitmemin özel sebebi, daha cok geleneksel kiyafetlerin halen yogun olarak kullaniyor, Batinin dayattigi Modayi bir bakima red edip veya bahsi edilen konudan haberdar bile olmadan yasiyor olmalaridir. Demekki Moda olmadanda güzel giyinmek mümkünmüs.

Aslinda cok fazla uzaga gitmeye hic gerek yok, cünkü Anadolunun bir cok yerinde halen salvarin giyilmesi ve giyilecegi gercegi de Modanin sadece belli bir zümreye yönelik tasarlandigini anlamaya yetecektir. Esas itibariyle, nasilki kültür dedigimiz yasam tarzi, üzerinde yasadigimiz cografyanin dogal kosullari tarafindan belirleniyorsa, kilik kiyafet seklide aynen doga tarafindan binlerce yillik sürec icinde meydan gelmis, islevsel bir gercekliktir, tipki asker uniformalarinin doganin renklerinden ve motiflerinden bilincli olarak olusturuluyor olmasi gibi.

Moda-Estetik iliskisine gelince, yine dogal olmaktan cok marketing  amacli bir kabullenis oldugunu görebiliyoruz, cünkü düsününce, acaba bir ceket kac degisik versiyonda dikilir sorusuna verebilecegimiz en iyi cevap, belkide 3-4 tür. Haliyle bundandirki Moda sürekli tekarürden ibaret kalmak zorundadir. Bu baglamda Modacilarin ve özelliklede "Designerim" diyenlerin, Modayi Estetikle bagdastirmaya calismalari absürttür. Sen eger yüz yildir bir ceketi her iki senede orasini burasini biraz degistirerek Moda diye payasaya sürüyorsan ve bunu Estetik diye pazarliyorsan, burda devreye giren asil olgu "Alici kitlenin bilincaltidir", cünkü bilinen o ki, insan olarak sürekli Medya araciligiyla "Bilincalti Mesajlarinin" bombardimani altindayiz ve kararlarimizin cogunu böyle veriyoruz.

Subliminal Mesaj da denilen bu türden bir Manipulation, Modern Kapitalizminin aynen reklamcilik gibi marketing amacli gelistirdigi iyi bir pazarlama teknigi ve metodudur.

Sonuc itibariyle Estetik göze güzel görünen seylerden cok, matematiksel olarak tanimlanmis ve dogada cok sayida örnegi olan bir olgudur. Örnegin Mimarlikta veya Grafik-Tasarimda basvurulan "Altin Kesim veya Altin Oran" nerdeyse Estetigin temel formülü mahiyetindedir.

Phi ve Fibonacci-Sayilari:

Fibonacci-Sayilari oldukca siradisi bir devamlilik arz edip, ayni zamanda Altin-Oranla Φ (Phi) cok yakin bir iliski cinde bulunurlar. Bu Sayilarla dogada ilginc bir sekilde sıklıkla karsilasmak olasi degil, genellik arz etmektedir. Fibonacci-Sayilarini isteyen herkes kendisi olusturup gelistirebilir. Bir rakami ile baslayan Fibonacci-Sayilari dizisinde, birden sonra gelen her sayi bir önceki iki sayinin toplamindan elde edilir. Model olarak ortaya koymak gerekirse, son derece basit bir mantiga sahip olduklarini görmek mümkündür, cünkü Estetik komplex olmak zorunda degildir!

1+1=2, 1+2=3, 2+3=5, 3+5=8, 5+8=13, 8+13=21, 13+21=34, 21+34=55, 34+55=89, 55+89=144, 89+144=233, 144+233=377, 233+377=610, 377+610=987, 620+987=1597 ...

Bahsi edilen Modelle elde edilen Sayi dizisi: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597 ... diye devam eder.

Kisacasi Moda baska Estetik baskadir, zaten öyle olmasaydi Modayi sürekli yenilemek diye Modacinin bir kaygisi olmazdi.

Mimar Sinanin eserleri Estetiktir, bunlari zamana göre degistirmek degil tarihi eser acisindan imkansiz olsun, kimsenin aklinada gelmez, cünkü bütün zamanlarda Estetik özelliklerini korurlar. Estetik zamandan bagimsizdir.
 
Daha önceki yazilarimdada degindigim gibi; serbest piyasa ekonomisinin ve yeni tabirle Neoliberalizmin sistem olarak yasayabilmesi icin sürekli üretip, ürettigini de karli bir bicimde satmasi sarttir. Ancak batinin gelismis ekonomilerinde insanin dogayla iliskisi azaldigindan, degil elbiseyi oraya buraya takip yirtmak, eskitememektedir bile, haliyle eger sistem sattigi elbisenin eskiyip yirtilmasini beklerse iflas edecektir.

Sonuc, icinde yasadigim cevrelerde bile ve özelliklede genc kadinlarin coktan cöpe attiklari haric olmak üzere onlarca, hatta yüzlerce cift ayakkabi sahibi olmalaridir. Bunun ötesindeki baska bir gerceklikte; Sistemin daha cok satis yapmak icin yine "Subliminal Mesajlarla" milletin beynine "Tik" kavramini sokup, bir bakima manipulasyonu legal hale getirmis olmasidir. Mesela "Ayakkabi tikim var" gibi laflari cok duyariz ve bize artik son derecede normal gelir!
 
Özet olarak konuyu baglarsak; Moda modern kapitalizmin gelistirdigi pazarlama amacli kullanilan ve en az yüz yildir islev gören iyi bir manipulasyon teknigidir. Modayi Subliminal bir Mesaj olarak insanin bilinc altina göndermenin kanali Reklamdir. Bütün bu döngüyü legalize etmenin metodu ise yine bilinc altina "Tik" gibi kavramlari yerlestirip oldukca cok mal satmaktir ki, yoksa sattigi televizyonunun bozulmasini beklerse, ki bu 10 sene de sürebelir, iflas edip piyasadan silinecektir.
 
Bilinc altimiza sistematik bir süreklilik icinde gönderilen Subliminal Mesajlarin manipulasyonundan korunmanin ve haliyle de bilincsiz bir tüketici olmanin tek alternatifi felsefeye yönelip sorgulamaktir. Gerekirse salvar giyip koca Sinanin eserlerini bir daha hayranlikla seyredip, beynimizin bilinc üstünde yer edinmelerine olanak saglamaktir. 

En önemlisi de Estetigi pazarda degil, dogada aramaktir.

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,61ms