malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - SİYASİ GİDİŞAT -  (GÜNDEM)

SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Yazı Tarihi: 14 Aralık 2014 Pazar

   Ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel yönden kendi iç dinamikleri ile gelişip büyüyen ekonomiye sahip olan ülkelerde bu gün Türkiye’de yaşananların hiçbirine rastlanılmaz.

 

   Hızlı, baş döndürücü bir siyasal gündem değişikliği ile bir gün önce yaşanılanları bir gün sonra hiç hatırlama fırsatı olmadan bir değerlendirme yorum bile yapamadan kendimizi yeni bir gündemin içinde buluyoruz.

 

   Ne hukuk, ne eğitim, ne ekonomi, ne sağlık hiçbir konuda yarın nasıl bir düzenleme ile karşılaşacağımızı bile bilemiyoruz. Her gün yeni kanun ve yasal düzenlemeler ile karşılaşıyoruz. Ne avukat, ne öğretmen, ne öğrenci ya da sağlık çalışanı yapılan değişiklikleri takip edecek, ona göre kendini yetiştirip işe başlayacak fırsatı bile bulamıyor. Tam kendisini birine odaklayıp o konuda uzmanlaşacakken birde bakıyor ki her şey yeni baştan yeni torba kanun ve karar nameler ile bir gecede değiştirilmiş. Tüm bunlar kişisel çıkar ve menfaatlerini iktidar gücünü kullanarak yasal bir zemine oturtmaya çalışmanın çabası ve sonucundan başka bir şey değildir. Bu gün Türkiye’de sözde hukuk adına yapılanlar dün “ Ne istediniz de vermedik” diyerek o gün hukuku kılıfına uydurarak verilenleri bu gün yine hukuku kılıfına uydurarak tekrar geri almanın hesaplaşmasının bir sonucudur.

 

   Nasıl değerlendirilir ise değerlendirilsin bir yıl önce Türkiye’de yaşanan yolsuzluk ve rüşvet skandalı öyle basite alınacak bir olay değildir. Özellikle böylesi bir skandalın yine toplum tarafından bir anlamda sindirilerek kabul görmesi, içselleştirilmesi hiç kabul edilecek gibi değildir. Dünyada en geri kalmış aşiret devletlerinde bile böyle bir olay ne hazmedilir nede kabul edilirdi. Böylesine büyük bir skandalın siyasi bedeli de büyük olurdu. Ama bu gün Türkiye’de her şeyi ile bunun tam tersi yaşanıyor.

 

   Ekonomi ne kadar gelişmiş olursa olsun bu tarz bir ekonomik ve sosyal bir yapıyı, ahlak ve kültürü özümseyerek kabullenip yaşamaya çalışan bir toplumsal düzenlemede demokrasi olmaz. Hele iktidar çevrelerinin ifadesi ile ileri demokrasi hiç olmaz.

 

   Dün cemaat, tarikat, din, inanç ve ibadet anlayışı üzerinden bir demokrasi anlayışı geliştirip, toplumu ona göre dizayn etmeye çalışmak nasıl ki sonuçlarından da görüldüğü gibi yanlış bir anlayış ise, bu günde ondan farklı olmayan bir anlayış ile dün kurulanı bu gün ortadan kaldırmaya çalışmak bir o kadar yanlış ve hatalı bir yaklaşımdır.

 

   Olayın (yolsuzluk ve rüşvetin) boyutunun ne kadar büyük olduğu iktidarın o kadar önemli ülke ve toplum sorunu arasında bunun üzerine odaklanmasından anlaşılıyor.

 

   Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin neden AB topluluğuna kabul edilmeyişinin, hukuk, demokrasi ve insan haklarında, eğitim ve sosyal politikalarda, adil ve eşit bir gelir dağılımında, Kürt ve Alevi sorununun çözümünde inandırıcı olamadığının açık bir göstergesidir.

 

   Bir yandan gâvur, ecnebi diyerek beğenmedikleri ülke ve toplumların bakan, başbakanları, kral ve kraliçeleri bırakın bizzat kendilerini, birinci derece yakın akrabalarını, üçüncü, dördüncü derecede akraba kesimlerinin isimleri bile böylesi bir yolsuzluğa karıştığı zaman çok rahat bir şekilde tahttan, unvandan, bakan, başbakanlıktan vazgeçip istifa edebiliyor. Bizimkiler bırakın istifayı yaşananlara nasıl yasal bir kılıf bularak bundan kurtuluruz hesap ve kitabı içerisindeler.

 

   Böylesine keyfiliği, yolsuzluk, rüşvet, adam kayırmacılığı, din ve inanç istismarcılığını siyasetine temel alan bir siyasi anlayışın, iktidarın yönettiği bir toplumda kadın cinayetleri, soygun, gasp, ihale yolsuzluğu, fuhuş gibi gayri ahlaki değerler toplumda normal, sıradan, olması gereken değerler olarak kabul görür.

 

   Böylesi bir siyasi anlayışın bir ülkeyi, toplumu çağdaş ve modern demokrasi standartlarına taşıması mümkün değildir. Kürt Sorunu Alevi Açılımı gibi çok önemli toplumsal sorunlara demokratik çözümler getiremez. Gerek Alevi toplum çevreleri gerekse Kürt siyasal çevreleri kendilerini buna inandırmışlar ise zamanla hata ettiklerini anlayacaklardır.

 

   2015 seçimlerinin gündemi şimdiden belli. Muhalefete kolay gelsin…

 

   “İyi kararlar tecrübeden kaynaklanır. Tecrübe ise kötü kararlardan.”

 

                                                                    B.L.Patner

 

 

          Tacettin ELMAS

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,55ms