malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi

Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Yazı Tarihi: 12 Aralık 2014 Cuma

Gelenekci toplumlarda dogal olarak hüküm süren aile, asiret, cemaat ici sosyal yardimlasmanin tersine, modern kapitalizmin yükselise gecmesiyle birlikte sosyal devlet teorisi bir bakima sistemin ayakta kalip gelismesi icin adeta can simidi mahiyetinde yine devlet tarafindan devreye konulmustur. Bu anlayis özelliklede 2. Dünya savasindan sonra, yani 20. yüzyilin ikinci yarisinda batinin sanayilesmis ülkelerinde, 3. Dünya ülkelerine emsal teskil edecek derecede uygulama alani bulmustur.


Sosyal devlet anlayisinin Bati Avrupa nin serbest piyasa ekonomisini basariyla hayata gecirmis ülkelerinde en az demokratik yönetim ve hukuk devleti ilkeleri kadar ön plana cikarilmis olmasinin cesitli nedenlerine genel hatlariyla deginecek olusak, bunlari siyasi, ekonomik, soyal ve birazda felsefik olarak katagorize etmek mümkündür.


Esas itibariyle soyal devlet anlayisi icinden ciktigi kapitalist üretim bicimine ve iliskilerine terstir, cünkü "kar‘ın" bas rolde oynadigi bu döngüde sosyal endiselerden yola cikmak pek mantikli gelmemektedir. O halde neden sosyal devlet!

Siyasi acidan bakildiginda batinin sanayi toplumlari, dogu blokunun devlet eliyle plan ekonomisi uyguluyormus görünen, ancak esasta bürokratik kapitalizim türünde bir sistem kurmus olan ülkelerine, daha sosyal görünmek icin sosyal devlet torisini gelistirip islev görmesine özen göstermislerdir, bunu 20. yüzyilin sonlarina kadar hakkiyla becermislerdir de.
Dogu blokunun cöküsüne kadar, batinin dogudan daha soyal oldugu gercegi bilinmektedir.

Cünkü demir perdenin 1980 lerin ortalarindan itibaren yavas yavas Michail Gorbatschowun Perestroika projesiyle indirilmesinden ve en son Berlin duvarinin yikilmasindan sonra, adeta dogudan batinin güllü püsküllü görünen perdesinin arkasindaki refaha akin eden milyonlarin sayisi -geriye dönmemek kaydiyla tabii - dogunun icinde bulundugu durumun boyutlarini gözler önüne sermeye yetmistir.

Ekonomik olarak bakildiginda mesele daha da anlasilir bir durum sergilemektedir, cünkü "kar yapmak icin üretimi mümkün oldugunca genisletmek" prinzipi kapitalizmin bir gercegi olsada, üretileni satmak icinde yine iyi bir alici kitlesine, en az üreten kitleler kadar ihtiyac vardir ve ürününü satmak icinde alicinin alim gücünün saglanmasi sarttir.

Kisacasi sistem ürettigini ic pazarda azami derecede de olsa satabilmek icin sosyal yardim adi altinda veya transferle kitlenin alim gücüne destek olmustur, böylelikle paranin en azindan ic piyasada dönmesi garanti altina alinmistir.

 2010 küresel ekonomik kirizinin üretim eksikliginden degilde, pazar bulamayan üretim fazlaligi tarafindan tetiklendigi Thesi cesitli platformlarda dile getirilmis ve kabul görmüstür. 

Basta Yunanistan olmak üzere kuzeyle rekabet edemeyen Güney Avrupa ekonomilerinin cökmesi bunun sonucu ve kaniti olmustur.

Sosyolojik cercevede ele alindiginda ise bati, yine yillarca kendi kitlesine, dünya üzerindeki mevcut alternatiflerden en iyisini sundugunu bir bakima ispat etme geregi duymustur. Sonuc, sadece batinin bu sosyal sisteminden bir sekilde faydalanmak icin milyonlarca insanin Avrupaya göc etmis olmasi ve bu göcün halen bütün hiziyla devam ediyor olmasidir.

 Ancak "davulun sesi uzaktan hos gelir" sözünde oldugu gibi, aslina bakilirsa Bati Avrupada davulun sesi neredeyse kesilmis duruma gelmis, hatta davul artik patlamistir. Örnegin AB yi genel anlamda suni olarak olusturulmus bir Makro Ekonomi olarak kabul edecek olursak, Alman-Ekonomisi AB nin adeta turbo motoru performansindaki Mikro Ekonomisidir, baska bir deyisle ve yine kendi icinde Alman Ekonomisinin Makro Verilerinde krize ragmen ciddi anlamda herhangi bir gerileme söz konusu bile olmamistir.

Gelismis sanayisiyle, kaliteli mal üretimiyle, daha cok ihracata ve dis piyasaya yönelik calisan Almanyada, kayit disi ekonominin azami düzeye cekilmis olmasi, vergi gelirlerindeki kontrol mekanizmalarinin aksamamasi, is ahlakinin toplumsal mentalite haline getirilmis olmasi gibi etkenler Alman devletinin zenginlesmesinde belli basli etkenler olmustur. Fakat ilginc olan, devlet makro düzeyde zenginlesiyorken, halkin giderek fakirlestigi gercegidir.
2000 li yillarin basinda EURO ya gecisle birlikte yariya indirilen calisma ücretleri, bunun paralelinde yine yariya indirilen tüketim fiyatlari sebebiyle halk pek rahatsiz olmamis olsada, gecen zaman sürecinde yine eski seviyesine cikan tüketim fiyatlari, reel gelirin nerden bakilirsa % 50 ye düstügü gercegini artik herkes görmüs ve kabul etmis durumdadir.
Reel gelirlerin yariya düsmesi bilindigi gibi tedavülden kaldirilan Markin EURO nun yari degerinde olusuyla baglantilidir. Bütün bu gelismelerin yaninda enflasyon bir kanara birakilmis, ayrica incelenecektir.

 Reel gelirde en az % 50 kayba ugrayan basta Almanya halki olmak üzere, ki AB nin en zengin ülkesidir, dogu blokunun cökmesiyle birlikte Bati Avrupa artik sosyal devlet anlayisini ayakta tutmak gibi bir endiseden de kurtulmus ve kitleler yillardir sistematik olarak yoksullasmistir. Öyleki meslek egitimi almis nitelikli bir calisan dahi günümüz sartlarinda ikinci ve hatta ücüncü bir is almadan ekonomik olarak gecinmekte zorluk ceker hale gelmis, bütün amaci temel ihtiyaclarini karsilayabilmek icin isten ise kosar duruma gelmistir.

Devlet eliyle dagitilan sosyal yardim veya tarnsferle yasamini idame ettiren kitlelerin artik nasil bir refah düzeyinde yasadiklarini tahmin etmek, sanirim güc olmasa gerek.

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,59ms