malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Evsal KAMACI

Evsal KAMACI - BEN GAZETECİYİM,  YA SEN (!)

BEN GAZETECİYİM, YA SEN (!)
Yazı Tarihi: 05 Aralık 2014 Cuma

Kalemi fotoğraf makinesini kamerayı eline alan herkesin gazeteciyim diyebildiği bir memlekette yaşıyoruz. Türkiye’de gazetecilik mesleği ‘’Mevlana tekkesi’’ne dönmüş durumda ‘’ne olursan ol yine gel’’ mantığıyla bu meslekle uğraşılmasını isteyen insanlar, başka hiçbir meslek grubunda olmadığı kadar bu meslekte vardır. Bu durum dün böyleydi bugün böyle muhtemelen yarında böyle olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Her mesleğin kendine göre bir ölçüsü vardır, olması da şarttır. Her isteyen gazetecilik yapamamalı yapmamalıdır. Mesela ben bir gün bir okula gitsem, öğretmen olduğumu söylesem, falanca sınıfta eğitim vereceğim desem benden gerekli evrakları sorup istemeyecekler midir? Elbette isteyeceklerdir ısrar etsem, haklı olarak bu kişinin akli dengesinde sorun mu var diyeceklerdir. Fakat gazetecilikte böyle bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir mesleği icra eden bir vatandaş kalkıyor ben gazeteci olayım diyor ve sahaya iniyor. Fotoğraf çekiyor haber yapıyor köşe yazıyor. Eline fotoğraf makinesini alıp ben gazeteciyim diyor. Aslında bu vatandaş gazeteci filan değil kendisini öyle sanıyor ya da öyle bilinmesini istiyor.

 

Gazeteci kendini yetiştirmek için emek harcıyor. Bu mesleğin en temel özelliği olan toplumda bir adım önde olma ilkesi gereği gazeteci sürekli olarak kendini geliştirmeli yenilemelidir. Bu mesleğin özellikleri bu işi yapacak kişinin vasıfları yasayla tanımlanmıştır. Gazeteci; uzun sure bu meslekte çalışmış bu mesleğin ustalarından tecrübeler edinmiş bu tecrübenin üzerine kendini geliştirmiş pekiştirmiş bol bol haber yazmış fotoğraf çekmiş olmalıdır.

 

Gazeteci öncelikle kendi hak ve hukukunu bilmelidir. Haklarını son damlasına kadar savunmayı öğrenmelidir. Burada amaç kendi haklarını bilmeyenler başkalarının haklarını nasıl savunacaktır. Kendisini mesleki formasyon bakımından yetiştirmeli ve mesleğin etik kurallarına herhangi bir zorlama olmadan uymalıdır. Gazetecilik konusunda sıkıntılar olduğu bir gerçektir. Bütün sıkıntılara rağmen gazetecilik eğitimi veren mesleki okullar vardır. Tahsil dışında uzun süre gazeteler de muhabirlik yapmış, uzman muhabirlerden eğitim almış ve gazetecilik yapmış kişiler vardır.

 

Gelelim bizdeki duruma hizmet yapamayan idareciliği bilmeyen yanında çalıştırdığı müdürüne, memuruna, hatta hizmetlisine sahip çıkamayanları yazarız, bize tepki verirler küserler, gönül koyarlar. Hiçbir zaman hatalarını düzeltmeye çalışmazlar önce gündeme getirdiği için halka duyurduğu için gazeteciye kin kusarlar. İsterler ki devamlı iyi tarafları yazılsın halk onları takdir etsin. Zaten gazeteci güzel bir hizmet takdir edilecek bir iş görürse yazar ve halk adına onlara teşekkür eder. Onlar da içten içten gazeteciye saygı duyar sevgi beslerler. Gazeteciler bulundukları beldelerin hizmet almasını verilen sözlerin yerine getirilmesini bekler dururlar. Verilen sözler ve hizmetler yerine getirilmezse halk adına harekete geçer ve verilen söz ve hizmetlerin yerine getirilmesi adına gerekli eleştirilerini yasalar çerçevesinde hakaret etmeden yaparlar.

 

Bir gazeteci ben bu işin uzmanıyım her şeyi biliyorum havasına girdiği anda mesleki olarak bitmiş demektir. Bu sebeple basın yayın kuruluşlarının meslek örgütlerinin gazetecilere yönelik meslek içi eğitimlere önem vermesi gerekmektedir bu zaten zaman zaman yapılmaktadır. Kopyala yapıştır gazeteciliğinin önüne geçmek için eğitimden başka bir yol yoktur. Başka bir yol olduğunu bilen varsa söylesin. Ben gazeteciyim, ya sen!!!

 
İletişim E-Posta: evsalkamaci@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
?SEVGİ YÜREK İSTER?
EN GÜZEL ÖRTÜ ?BEYAZ?
İNSAN YAPILANI UNUTMAZ
BEN GAZETECİYİM, YA SEN (!)
yazılarıyla yakında sizinle
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,56ms