malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 22 Eylül 2019 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 26°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun

Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Yazı Tarihi: 09 Mayıs 2018 Çarşamba

Bugün 10-16 Mayıs Türkiye Engelliler Haftasının ilk günü. Hani şu empati dediğimiz olay var ya, işte onun en yaygın dile getirildiği ya da uygulanmaya çalışıldığı haftanın ilk günü.

Bugünden başlayarak 16 Mayısa kadar yetkilisi yetkisizi, siyasetçisi idarecisi ve daha bir çok insan biz engellilerin yaşadığı sorunlarla ilgili sözüm ona empati yapmaya çalışacaktır. Gelin bu defa onlar empati yapmadan ben anlatacağım olayla yaptırmaya çalışayım.

Başta Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkçi ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sosyal Politikalar Başkanı olan Malatya Milletvekili Öznur Çalık olmak üzere diğer milletvekillerimizden, valimizden, büyükşehir ile diğer belediye başkanlarımızdan, emniyet müdürümüzden, milli eğitim müdürümüzden ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan genel seçimlerde milletvekilliğine aday olan siyasetçilerimizden bir iki dakikalığına gözlerini kapatmalarını rica ediyorum.

Düşününki bedensel engellisiniz. Yaşamınızı akülü ya da aküsüz tekerlekli sandalye ile sürdürmektesiniz. Yaşadığınız evinizin girişini çıkışını kendi imkânlarınızla ve çabalarınızla yatırmışsınız. İyi kötü hiç kimseye bağımlı olmadan evinize girip çıkabiliyorsunuz.

Bugün sabah kiminiz işinize, kiminiz okulunuza, kiminizde arkadaşlarınızla buluşarak hoşça vakit geçirmek amacıyla evinizden çıkıp gidiyorsunuz.

Gün boyu dışarıda işinizde, okulunuzda ya da arkadaşlarınızla vakit geçirdikten sonra akşam geç saatte gezerek evinize dönüyorsunuz. Gün boyu dışarıda bulunduğunuzdan gerek biran önce evinize varıp tuvalet ihtiyacınızı gidermek, gerekse de uzanarak dinlenmek ve yorgunluğunuzu atmak amacıyla eve doğru son hız gidiyorsunuz.

Evinizin önüne vardığınızda ise birde ne görürsünüz! Her zaman ki gibi yine düşünce engelli insanlar tarafından geçiş yaptığınız yere araçların park edildiğini ve evinize girmenizin imkânsız olduğunu görürsünüz. Evinizle aranızda yaklaşık 10 metre mesafe olmasına rağmen giremezsiniz.

Günün yorgunluğu yetmezmiş gibi birde şimdi moraliniz bozulmuş ve gerilmiştir siniz. Araç sahiplerini tanımadığınız ve tanısanız dahi defalarca aynı sorunu yaşamaktan bıktığınız için daha önce yaptığınız gibi yine 155 Polisi ararsınız.

155 Polisi arayarak kendinizi tanıtarak yaşadığınız sorunu bildirerek plakayı verirsiniz ve yardımcı olmalarını istersiniz. Telefonu kapattıktan sonra olacaklar içinize doğmuş gibi saate bakarsınız. Saat 20.42’yi göstermektedir.

Beklerken yoldan gelip geçenler ve komşularınız size yardımcı olmak isterler. Hepsine de teşekkür edersiniz ve 155’i aradığınızı onların gelmesini beklediğinizi söylersiniz. Onları bekleme amacınızın da araç sahiplerine gereken uyarının verilmesini ve cezalarının kesilmesi olduğunu belirtirsiniz. Aradıktan sonra da cep telefonunuzu çıkararak arabaların geçişinizi kapatmasını ve yaşadığınız sorunu videoya çekerek dile getirir ve sosyal medya hesabınızdan paylaşırsınız. 

İlk aramanızın üzerinden 16 dakika geçmiştir. Ne gelen vardır ne de giden. O esnada ise tuvalet ihtiyacınız sizi sıkıştırmaya başlamıştır. Durumunuz gittikçe kötü olmaya başlamıştır. Tekrar 155’i ararsınız. İkinci aramanızda saatler 20.58’i göstermektedir. Yine durumunuzu belirtir ve kimsenin gelmediğini söylersiniz. Telefona bakan memur ilgilendiklerini ve tekrar ekiplere bilgi vereceklerini söyler.

Yorgunluğunuzu falan unutarak sıkıştığınız tuvalet ihtiyacınızı düşünürsünüz. Bu nedenle de gerginliğiniz hâd safhaya çıkar. Gergin bir vaziyette evinizin kapısına bakarken içinizden geçen küfrün biri bin paradır. İkinci aramadan 6 dakika kadar sonra 21.04’de telefonunuz çalar. Tanımadığınız bir cep numarasıdır arayan. Telefonu açtığınızda karşıdaki kişi kendisinin emniyet görevlisi olduğunu ve yaşadığınız sorundan dolayı adresinizi bir daha sorar. Detaylıca açık adresi anlatmaya çalışırsınız. Memur araç sahibine ulaşmaya çalıştıklarını gerekeni yapacaklarını söylemeye çalışır.

Konuşma esnasında gerginliğinizin artması nedeniyle artık kendinizi tutamaz ve görevliye sert üslupla konuşursunuz. Araç sahibine ulaşılamıyorsa çekici getirilerek araçların çekip götürülmesini söylersiniz. Kaldırım üzerinde dört beş tane araç olduğunu ve hepsinin çekilmesi için şikâyetinizi belirterek daha ne kadar bekleyeceğinizi söylersiniz. Bu olayı da gerekli makamlara ve her yere ileteceğinizi söylersiniz. Memur üstlere bildirmeye gerek olmadığını sorunu halledeceklerini söyleyerek sizi sakinleştirmeye çalışır. Yarım saatten fazladır beklediğinizi ve daha ne kadar bekleyeceğinizi söyleyerek, “Gelin biran önce çekin araçları” diyerek sonunda patlarsınız. Bu memurla olan konuşmanız tam tamamına 3 dakika 17 saniye kadar sürmüştür.

Telefonu kapattıktan sonra öfkeyle, “Sözüm ona Anayasa’da pozitif ayrımcılık var. Buna rağmen engelliyim de bu kadar bekletiliyorum. Engelli olmasam acaba ne kadar bekletirler.” diye söylenirsiniz. Aslında söylenmekte haksız olmadığınızı saatler ilerledikçe anlarsınız. Son görüşmeden sonra aradan 12 dakika kadar daha zaman geçmiştir. Sizi arayan cep numarasını arayarak nerede kaldıklarını söylersiniz. Saatler 21.16’yı göstermektedir. Bu arada artık çok sıkıştığınız için tuvaletinizi tutamaz ve altınıza etmeye başlarsınız.

Telefonu kapattıktan sonra birinin size seslendiğini, “Araba hocanın, yolunuzu kapatıyorsa çağırayım arabayı çeksin mi?” dediğini duyarsınız. Sesi duyduğunuz kişiye yapılan düşüncesizliği anlatır ve 40 dakikadır polisin araç sürücüsüne ulaşamadığını ve bu saatten sonra gelse de bir öneminin olmadığını söylersiniz. O arada yan binanızda bir bayanın indiğini ve geçişinizi kapatan araç sahibi olduğunu anlarsınız. Bayanın aracına binmeye çalışırken bir taraftan da sizden özür dilemeye çalıştığını görürsünüz. O’na da yaşattığı sorunu anlatır ve öfkelenirsiniz. Trafik memurlarının gelmek üzere olduğunu söyler ve aracını sürerek gitmemesi için akülü tekerlekli sandalye ile arkasında durursunuz. Yan binada ders için geldiğini söyleyen sözüm ona öğretmen olacak kişi “Trafiği aramadan da halledebilirdik bu olayı, sizin geçişinizi kapattığımı bilmiyordum” der. Araç sahibi ile tartışma yaparken nihayet polis aracının geldiğini görürsünüz.

Gelen memura telefonunuzda ki arama kayıtlarını göstererek ilk aramadan itibaren aradan 42 dakika geçtiğini belirterek, “Memur bey ya kar yağsaydı, ya da dünkü gibi yağmur, dolu yağsaydı ben ne olacaktım? Bakın evimin kapısı karşıda ve ben giremiyorum.” dersiniz. Memurlar kaldırımdaki araçların resimlerini çekerek gerekli işlemleri yaparken bir taraftan da araç sahipleriyle çıkan tartışmayı sakinleştirmeye çalışırlar. Geçişinizi kapatan aracı kenara aldırdıktan sonra evinize girmenizi sağlarlar. Saatler 21.30 gibidir artık.

Sözün özü olarak, artık gözlerinizi açabilirsiniz. Bu empati yaptırdığım olay her Allahın günü yaşadığımız binlerce sorunlarda sadece bir tanesidir. Bu olayı kimin yaşadığını merak ediyorsanız söyleyeyim. 2 Mayıs 2018 günü akşam ben yaşadım. Birkaç dakikalığına empatiyle de olsa engelli oldunuz ya, hadi şimdi hepinizin de, “Engelliler Haftası kutlu olsun.”

 

Not: Çektiğim videoyu sosyal medya hesaplarımda izleyen duyarlı vatandaşlardan birinin durumu Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Asfalt Şube Müdürü Ahmet Suat Soylu’ya iletmesiyle çözüme kavuşturulmuştur. Sorunu duyar duymaz benimle irtibata geçerek ivedilikle çözüm üreten Yol Yapım ve Asfalt Şube Müdürü Ahmet Suat Soylu’ya ve sorunu ileten duyarlı vatandaşa çok teşekkür ediyorum.

Ali Haydar KOYUN

Yazar/Aktivist

E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com

Facebook, Twitter, İnstagram: @alihaydarkoyun


 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,69ms