malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?

Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Yazı Tarihi: 06 Ekim 2017 Cuma

2017-2018 yılı eğitim öğretim dönemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG sınavını istemiyorum” sözlerinin ardından çıkan tartışmaların gölgesinde başladı.


Her yıl eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte Türkiye’nin değişik illerinden engellilerin yaşamış olduğu sorunlarda duyulmaya başlar.


1994-2015 yılları arasında Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi Başkanlığı yaptığım süre içerisinde de her eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte ilimizde de engellilerin eğitimle ilgili sorunları duyulurdu.


Aradan yıllar gelip geçti, kaç hükümet değişikliği oldu, kaç bakan değişti, kaç il müdürü görev yaptı ancak her defasında da engellilerin yaşadığı bu sorun hiç değişmedi.


Değişmeyen bu durum 2017-2018 yılı eğitim öğretim döneminin başladığı ilk günlerde ilimizde yine yaşandı.


Anayasamızın Eğitim Ve Öğrenim Hakkı Ve Ödevi başlıklı 42.Maddesi’nde “Kimse, eğitim ve öğretim haklarından yoksun bırakılamaz.” demesi bir şey değiştirmiyor.


Anayasamızın Kanun Önünde Eşitlik başlıklı 10.Maddesi’ne 2010 yılında eklenen değişiklikle “Çocuklar, yaşlılar, engelliler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” demesiyle getirilen pozitif ayrımcılık da bir şey değiştirmiyor.


Engellilerle ilgili konularda başta kamu idarecilerinin ve siyasetçilerin genelinin zihniyetlerinde dönüşüm sağlanmadığı sürece ve insanlar bu konularda bilinçlenmediği sürece her yıl bu olayları yaşamaya devam ederiz…


İşte bu yılda eğitim öğretimin başladığı ikinci gün ilimizde yayın yapan Er Tv kanalında yer alan özel haberi izleyince durumun değişmediğini ve düşüncelerimin haklılığını bir kez daha görmüş oldum. Gerek televizyon kanalının haber bülteninde gerekse de internet sitesinde “Engelliler Diye Okula Alınmadılar!” başlığı ile yer alan (http://www.malatyaertv.com/haber/78070/engelliler-diye-okula-alinmadilar.html) haberin detayı şöyleydi…


“Eğitim öğretim yılının ilk gününde büyük bir hevesle okula giden öğrencilerin heyecanını, hüzne, velilerin bekleyişi ise gözyaşlarına dönüştü. Malatya’da Niyazi Mısri ilkokulunda engelli öğrenciler için hazırlanması gereken sınıf depo olarak kullanılıyor. Engellerinden dolayı gittikleri her kapıdan kovulan öğrenciler ve velileri okula alınmadılar ve yine gözyaşları içerisinde evlerine dönmek zorunda kaldılar.


Eğitim öğretim yılının ilk gününde rezaletin farklı bir boyutu da Malatya’da çıkıyor karşımıza. Her birey gibi onlarında okumaya hakkı var. Fakat gelin görün ki eğitim ve öğretim yılının ilk gününde Malatya’da Niyazi Mısri İlkokulu’na giden engelli öğrenciler ve aileleri okula dahi alınmadı. O da yetmezmiş gibi öğrencilerin eğitimi için ayrılan sınıf ise bir depo görevi görüyor.


Okula gitmenin heyecanı ile evlerinden çıkan öğrencilerin hevesi kursağında kalırken, veliler de ikinci sınıf muamele görmekten ve gittikleri her kapıdan kovulmaktan bıkmış durumda.


Çocuklarının dışlandığını iddia eden veliler, gittikleri her kapıdan kovuldukları yetmezmiş gibi çocuklarına bir deponun reva görülmesine isyan ediyor.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu duruma kulak tıkarken, veliler devletin engelliler için sağladığı imkânları, kurum yetkililerinin heba etmesine öfkeli. Saatlerce okul kapısı önünde bekleyen öğrenciler ve aileleri, gözyaşları içerisinde evlerine dönmek zorunda kaldı. Okul yönetimi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise bugüne kadar düşünmedikleri öğrencileri başka okullara taşıyacaklarını belirtiyor.”


Yaşanan olayla ilgili açıklamalarda bulunan engelli çocukların velileri “Bizim çocuklarımızın özel olduğunu söylüyorlar ama hiçbir özelliklerini göremiyoruz. Hangi okula gitsek diğer okula yönlendiriyorlar.  Hangi müdürün yanına gitsek diğer müdüre sevk ediyorlar bizi. Sabah geldik yani şok olduk. Bize düzgün bir yer vermediler. Çocuklarımızı her zaman dışlıyorlar. Yani zamanında her şey sağlam çocukların yerini yapıyorlar da bunların neden yerini yapmıyorlar? Sebep ne diye sorduğumuzda açık ve net ‘biz sizin çocukları istemiyoruz’ diyorlar. Milli Eğitime kadar çıktık biz. Milli Eğitim Müdürü de ‘Tamam ablacım haklısınız. Kusura bakmayın. İşte yeni okullar açacağız.’ diye her şey söylendi bize ama arkası yok.” diyerek tepkilerini dile getiriyorlardı.


Bu haberi izlerken yıllar önce yerel televizyon kanallarının yaygınlaşmaya başladığı günlerde ilimizdeki bir televizyon kanalında kendimizin hazırlayarak canlı olarak sunduğumuz bir programa başladığımız günlerde yaşadığımız benzer olay aklıma geldi.


Tıpatıp aynı benzeri olayı Gazi İlkokulu’nda bulunan özel alt sınıfı da eğitimin başladığı gün başka okullara nakil edileceği gerekçesiyle kapatılmıştı. Olayı öğrenir öğrenmez gerek dernek olarak gerekse de televizyon programı olarak konunun peşine düşerek kamuoyu yaratmış ve sonucunda o dönemki Milli Eğitim Müdürü Şehmuz Üçkardeşler’in talimatı ile sınıf tekrar aynı okulda açılmış ve aileler ile çocukların mutluluğuna şahit olmuştuk. Şimdi bu son olayda çocukların ve ailelerin mutluluğunu görebilecek miyiz bilmiyorum...


Sözün özü olarak, olayın medyaya yansımasından birkaç gün sonra televizyonda görevli arkadaşımı arayarak bu konuda yeni bir gelişme olup olmadığını ve herhangi bir engelli derneğinin konuyla ilgili bir açıklamasının bulunup bulunmadığını sordum. Ne yazık ki aldığım yanıt beni şaşırtmadı. Çünkü ilimizde bu olayın peşine düşecek ve sonuçlandırabilecek bir tane dâhi engellilerle ilgili ne dernek ne de vakıf kalmamıştı. Oysa resmiyette kâğıt üzerinde olmalarına rağmen ortada yoklardı. Sayısını bile unuttuğum tabela dernekleri dışında engellilerin yaolduğu sorunları kamuoyuna taşıyacak ve onların sesi olarak çözüm arayacak bir dernek ne yazık ki ilimizde kalmamıştı. Var olduğunu ve kaldığını söyleyenler olursa eğer, bu tür sorunlar var olduğunda ve yaşandığında ortaya çıkıp hak aramayacaklarda ne zaman arayacaklar sorusuna yanıt verirlerse sevinirim. Hitap ettikleri kesimin haklarını aramayan STK’ların dışında okul müdürü ile Milli Eğitim İl Müdürü Ali Tatlı’ya da sormak istiyorum. Koca bir yaz tatili geçerken bu engelli çocukların sınıfını taşımak eğitimin başladığı gün mü aklınıza geldi? Tatil süresince ne iş yaptınız? Bu yaptıklarınızla yukarıda da belirttiğim gibi Anayasal bir hak olan eğitim hakkı ile pozitif ayrımcılık hakkına aykırı davrandığınızı ve suç işlediğinizi bilmiyor musunuz? En ufak olumsuz bir olayda dâhi psikolojik olarak etkilenerek ruhsal çöküntü yaşayan bu engelli çocuklara böyle bir sorunu yaşatma hakkını ve gücünü nereden alıyorsunuz? Ya okul müdürünün söylediği ‘Biz sizin çocukları istemiyoruz’ kelimesi de neyin nesi oluyor? Engelli çocukları okuldan mı istemiyorsunuz? Eğer böyle ise okul babanızın tapulu malı mı? Tapusunu gösterinde bir zahmet bizlerde öğrenmiş olalım…


Yıllardır engelliler konusunda duyarlı olduğunu bildiğim AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda engellilerden sorumlu Sosyal Politikalar Başkanı olan Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın engelli çocukları okulda istemiyoruz diyerek aileler ile çocukları rencide eden okul müdürü ve bu konu hakkında bilgisi olup olmadığını bilmiyorum… AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda engellilerden sorumlu Sosyal Politikalar Başkanı olması nedeniyle kendi ilinde yaşanan bu olayla ilgili bilgisi olduktan sonra bu sözleri diyenler ve sorunu yaşatanlar hakkında nasıl bir açıklama yapacağını ve nasıl bir yaptırım uygulayacağını da merak ediyorum…

Ali Haydar KOYUN

Yazar/Engelli Aktivist

E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com

Facebook, Twitter, İnstagram: @alihaydarkoyun


 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,55ms