malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 19 Ekim 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 22°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Özür Dilemek Erdemliktir

Özür Dilemek Erdemliktir
Yazı Tarihi: 15 Eylül 2017 Cuma

Gün olmasın ki engelliler, düşünceden yoksun, insanlıktan nasibini almamış, kendini bilmez ve kişiliği bozuk kişi ya da kişiler tarafından aşağılanarak, hor görülerek, hakarete ve ayrımcılığa maruz kalmasın.

Engellileri aşağılayan, hor gören, hakaret eden ve ayrımcı bir tutum, davranış ve söz söyleyerek ötekileştiren kişi ya da kişiler arasında siyasetçisinden, hukukçusuna kadar, idarecisinden sanatçısına kadar hemen hemen her meslekten, her gruptan ve her cinsiyetten kişiyi görmek mümkündür.

Sürekli karşılaştığımız için artık neredeyse rutinleşen bu olaylardan kamuoyunun da dikkatini çeken yakın sürede yaşadıklarımızdan birincisi şöyle gelişmişti.

AK Parti MKYK üyesi olan, eski Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu geçtiğimiz haftalarda sosyal medya takipçilerinin Ramazan Bayramı'nı kutlamak amacıyla yazdığı paylaşımda büyük bir gafa imza attı.

Anayasa Profesörü Burhan Kuzu bayram günü sabah saatlerinde Twitter'dan takipçilerinin Ramazan Bayramı’nı kutlamanın yanı sıra sosyal medyada kendisine yöneltilen eleştirilere cevap vermek isterken tam anlamıyla kaş yapayım derken göz çıkardı.

Engellilerin de büyük tepkisini çeken Burhan Kuzu paylaştığı twitter mesajlarında, “Sosyal Medyada dolaşan iflah olmaz zihinsel engelliler dışanda kalan tüm engellilerimizin, bayramını kutlar yakınlarına sabır niyaz ederim.” dedi.

Kendisini eleştiren sosyal medya kullanıcılarını attığı mesajda ‘iflah olmaz zihinsel engelliler’ diyerek rencide etmek isteyen Kuzu, bu mesajıyla engellilerin tepkisini çekeceğini hesaba katmamışa benziyor.

Bu olaylardan ikincisi ise şu şekilde yaşanmıştı.

Geçen yıl Survivor Yarışmasına katılan Çılgın Sedat lakaplı ya da gerçek adıyla Sedat Kapurtu adlı şarkıcının 14 yaşındaki spastik engelli oğlu Siraç hakkında ‘aysegulyuksel9276’ adlı kullanıcı Twitter’deki sosyal medya sayfasında çok ağır aşağılama ve hakaret içeren sözler paylaştı.

Şarkıcı olan Çılgın Sedat'ın spastik engelli oğlu Siraç hakkında iğrenç sözler yazan ‘aysegulyuksel9276’ kullanıcı adlı takipçisi 3 Temmuz’da paylaştığı twitlerinde “spastik özürlü oğlun var aynı hayvana benziyor, sen onu nasıl Doğurdun aynı hayvana benziyor… bir hayvanat bahçesinde nerede kurtulunur Hiç olmazsa rahatlarsın, gezmesini biliyorsun bir onu Hayvanat Bahçesi’ni vermesin bilmiyorsun spastik özürlü hayvan oğlun… Tam bir hayvana benziyor tam bir hayvan nasıl evde besliyorsunuz insan olsa sevilmez…” diye hakaret dolu mesaj yazmasıyla okuyanlar dehşete düştü.

Takipçisi ‘aysegulyuksel9276’nın çirkin sözlerini ifşa eden şarkıcı Çılgın Sedat, “Bir insan bunu yazar mı be? Vicdansız şerefini yitirmiş! Sen adamsan ya da kadınsan yüreğin var ise karşımda söyleyeceksin bunu ama yargı var. Ben de Siraç’ıma şeref namus sözü veriyorum. Seni buldurup da adalet önünde hesabını sordurmazsam adam değilim” sözleriyle öfkesini dile getirdi.

Çılgın Sedat’ın spastik engelli oğlu Siraç hakkında ‘aysegulyuksel9276’ adlı kullanıcı tarafından yapılan hakaret içerikli paylaşımı kendi sosyal medya hesabından duyurmasıyla yorumu yazan kişiye büyük bir tepki oluştu. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı yazdıkları tepki dolu sözlerle sanatçıya destek oldu.

Medya organlarında yakından takip ettiğim bu iki olayda bana geçmiş yıllarda ilimizdeki bir milletvekili ile basın mensubu arasında geçen olayı hatırlattı. Milletvekili ile basın mensubu arasında bir soru nedeniyle tartışma yaşanmış ve milletvekili basın mensubu hakkında “Soruyu soran zihinsel özürlüdür” diye açıklamalarda bulunmuştu.

Milletvekilinin söylediği bu sözler üzerine o tarihte TSD Malatya Şubesi Başkanı olmam nedeniyle açıklama yaparak kınamıştım. Yaptığım açıklamada “Milletvekili bu sözleri ile basın mensubunu aşağılamak mı istedi, onu küçük gördüğünü mü kastetmek istedi, ona hakaret mi etmek istedi, onu hakir mi gördüğünü söylemek istedi yoksa basit, işe yaramaz bir insan olarak gördüğünü mü söylemek istedi bilemeyiz. Tek bildiğimiz hangi niyetle söylerse söylesin zihinsel engellilerin adını aşağılamak için, küçük görmek için, hakaret etmek için, hakir görmek için veya basit ve işe yaramaz görmek için kullanamayacağıdır. Bizler işitme, görme, zihinsel ve ortopedik engelli olabiliriz ama unutulmasın ki bizler duygu ve düşüncede, fikirde, üretmede ve yürekte kusurlu ve defolu değiliz. Bizler engelli de olsak başkaları gibi insani duygularımızı henüz yitirmedik. İdareci konumunda, yönetici konumunda ve kamuoyu ile medyanın önünde olan insanların kullandığı sözleri sarf etmeden önce iki defa düşünmeleri ve sözlerin anlamını bilerek kullanmaları gerekmektedir.” demiştim.

Sözün özü olarak, insanlar tartıştığı, beğenmediği, kavga ettiği kişileri aşağılamak ve küçümsemek amacıyla hakaret etmek isterken görme, işitme, bedensel ve zihinsel engelliliği kullanmak zorunda mı? Düşünce yapımıza, fikirlerimize, görüşlerimize uymayan beğenilmeyen ve istenilmeyen olaylarla karşılaşınca engelliliğin üzerinden mi karşılık vermemiz gerekiyor? Karşımızdaki kişi/ler hata yapmış olabilirler, bizlerin yapması gereken hataya hatayla cevap vermek olmamalıdır. Bunu yapacak olursak hata yapan kişi/ler/den ne farkımız kalır ki.

Yeri geldiğinde engellilerimizi çok seven bir toplum olduğumuzu belirtiriz… O kadar çok seviyoruz ki onları hakaretlerimize, aşağılamalarımıza, hor görmelerimize, küfür etmelerimize dahi alet edebiliyoruz… Demek ki hem severiz diyoruz hem de her haltımıza alet ederiz diyoruz.

Bir insanın eğitimi, tahsili, kültür yapısı, yaşadığı yer, cinsiyeti ne olursa olsun bilinçaltında ne yatıyorsa dışa vurumu da o yönde olur. Yazdığım bu örneklerde de görülmektedir. Hiç kimse bu sözlerin yanlışlıkla söylendiğini, gaf yapıldığını, pot kırıldığını ileri süremez. Eğer bunlardan biri doğru olmuş olsaydı çıkar özür dilerlerdi. İster siyasetçi, ister idareci, isterse de herhangi bir kişi olsun her insan hata yapabilir. Ancak önemli olan yapılan hatayı fark eder etmez hatadan dolayı özür dilenmesidir. Bildiğiniz gibi özür dilemek de bir erdemliktir. Ancak özür dilemek için erdemli insan olmak gerekiyor. Bu güne kadar ne bu olaylardan sonra ne de bunlardan önce yaşanan benzer olaylardan sonra birinin özür dilediğini görmedim ve de duymadım…


Ali Haydar KOYUN

Yazar/Engelli Aktivist

E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com

Facebook, Twitter, İnstagram: @alihaydarkoyun


 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms