malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek

Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
Yazı Tarihi: 04 Ağustos 2017 Cuma

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, 5378 Sayılı Engelliler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun geçici 2 ve 3’üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan ve 20 Temmuz 2013 tarih ve 28713 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliğinde, 21 Eylül 2016 tarihinde bazı değişiklikler yapıldı.

Yönetmelikte yapılan değişiklikler kapsamında izleme ve denetleme faaliyetlerinde kullanılan formlarda revizyon yapılmış ve yapılan revizyonlarda 2016/7 sayılı “Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formları Genelgesi” ile yürürlüğe girmiş oldu.

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formlarında denetimlerin nasıl yapılacağı ile ilgili ilkeler belirlenirken, mevcut binaların erişilebilir hale getirilmesinde uyulması gereken ölçütlerde de bazı değişiklikler yapıldığı görüldü.

Yönetmelikle yapılan değişiklikler hakkında yeni görevlendirilen Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu Üyelerine yönelik 6-8 Aralık 2016 tarihleri arasında Antalya’da “Erişilebilirlik Eğitimi Programı” düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’deki tüm Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarının çalışmalarının daha etkin yürütülebilmesi için komisyon üyelerine yönelik hazırlanan “Erişilebilirlik Eğitimi Programı” 6-8 Aralık 2016 tarihleri arasında Antalya’da düzenlendi.

Eğitim programının açılışını gerçekleştiren Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sebiha Başaran, açılışta yaptığı konuşmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak engellilerin toplumsal yaşamda daha fazla yer alması için temel insan hakkı olan erişilebilirlik konusunda yürüttükleri çalışmalara hız verdiklerini vurguladı.

Antalya'da komisyon üyelerine yönelik hazırlanan üç günlük eğitim programının Türkiye'deki tüm Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarının çalışmalarının daha etkin yürütülebilmesi için düzenlediklerini belirten Başaran, “Bakanlığımızca Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliğinde 21 Eylül 2016 tarihinde değişiklik yapıldı. Amacımız erişilebilirlikte daha hızlı, daha etkin yol almak, farkındalığı artırmak ve engellilerin hak ve özgürlüklerden, eğitimden, rehabilitasyon, sağlık faaliyetlerinden daha etkin faydalanmasını ve daha fazla sosyal hayatta yer almalarını sağlamak. Bu elbette erişilebilirliğin sağlanmasıyla gerçekleşebilecek. Türkiye'de bu sürecin daha etkin, daha hızlı ve daha verimli gelişmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak daha yaşanabilir, daha erişilebilir yollar, araçlar ve mekânlar için yoğun çalışma başlattıklarını vurgulayan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sebiha Başaran, düzenlenen eğitime valilikler bünyesindeki Erişilebilirlik, İzleme ve Denetleme Komisyon üyelerinin yanı sıra engelli federasyonlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan toplam 580 kişinin katıldığını belirtti.

Yapılan “Erişilebilirlik Eğitimi Programı” kapsamında komisyon üyelerine Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği Revizyonu, İdari Para Cezalarının Uygulanmasına Yönelik Genelge, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formlarında Yapılan Değişiklikler konularında bilgilendirmeler yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan “Erişilebilirlik Eğitimi Programı” toplantısına ilimizdeki Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunda Türkiye Sakatlar Konfederasyonu adına üye olarak ben ve Yücel Doğanşahin katılırken Türkiye Engelliler Konfederasyonu adına ise üye olarak Mahmut Yaşaroğlu ile A.Vefik Şahin katıldı.

Katılmış olduğumuz toplantıda ilimizde yapmış olduğumuz denetimlerde karşılaşmış olduğumuz sorunlar ve sıkıntılar dile getirildiği gibi yeni dönemde yapılması gerekenler konusunda da görüşlerimizi detaylıca dile getirdik.

“Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formları Genelgesi” ile yapılan denetim formlarında ki değişikliklerle birlikte kamu kurum, kuruluş ve özel kuruluşların kapalı ya da açık alanlarında yapılan denetimlerden sonra tespit edilen eksikliğin giderilmesiyle amacıyla 26.02.2017 tarih ve 2017/03 sayılı Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Planı başlıklı genelgede 3 aydan 6 aya kadar süre verilmesi getirildi. Verilen sürenin sonunda tespit edilen eksikliğin giderilmemesi halinde ise 02.03.2017 tarih ve 2017/04 sayılı 5378 Sayılı Engelliler Hakkında Kanunun Geçici 3 Üncü Maddesi Kapsamında Verilecek İdari Para Cezalarının Uygulanması ve Diğer Hususlar hakkında ki genelge ile verilecek cezalarla ilgili işlemlerin nasıl uygulanacağı açıklandı.

Sözün özü olarak, Antalya’da yapılan toplantıda edindiğim izlenimler ile Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği ve Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formlarında yapılan değişikliklere bakacak olursak Ankara’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü başta olmak üzere illerdeki ASP İl Müdürlükleri bu konuda ne üzüm yemek istiyorlar ne de bağcıyı dövmek istiyorlar. Edindiğim bu olumsuz izlenimden yanılmayı çok isterim. Yanılıp yanılmadığımı zaman gösterecek. Bu kanıya nereden mi vardım? Eğer amaç üzüm yemek istenilmiş olsaydı 2005 yılında çıkarılan 5378 Sayılı Engelliler Kanununun üzerinden neredeyse 13 yıl gibi uzun bir zaman geçti, bu kadar zaman içerisinde Türkiye’nin en azından yüzde 25-30 gibi bir oranında erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik sorunu diye bir sorun kalmazdı. En basit bir örnek vermek gerekirse halen 81 ilimizin tamamında da yaya kaldırımları ile toplu taşıma araçlarının tamamının erişilebilirlik ve ulaşılabilirliğinde sorun yaşanmaktadır. Şu anda 81 ilimizden hangisine giderseniz gidin erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik sorunlarının yaşandığına sizlerde şahit olacaksınız. Çok uzaklara gitmenize de gerek yok, yaşamış olduğunuz şehrin cadde ve sokaklarına dikkatlice bakmanız yeterli olacaktır. Şimdi kalkın ve çevrenize dikkatlice bir bakın. 

Ali Haydar KOYUN

Yazar/Engelli Aktivist

E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com

Facebook, Twitter, İnstagram: @alihaydarkoyun


 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms