malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - Çözüm süreci

Çözüm süreci
Yazı Tarihi: 27 Kasım 2014 Perşembe

Konuya girmeden önce ilk başta şunu belirtelim. Dünden bu güne, bu günden yarına küçük ya da büyük ulus özelliği olur ya da olmaz tüm toplumların kendi kaderlerini kendilerinin tayin etme, belirleme hakkı her zaman için en doğal en temel haklarıdır. Bu hakkı koşullar ne olursa olsun savunmak, talep etmek her insanın en temel insan olma özelliğidir.


   Bütün toplumsal sorunlarda olduğu gibi Kürt sorununda bir ekonomik bir de bu ekonomik yapının yansıması olan siyasi yönü var. Ekonomik açıdan Türkiye'de kapitalizm her iki toplumu aynı derecede eşit olarak kendi içinde entegre etmiş durumda. Sorun siyasi entegrasyonda yaşandığı için çözüm süreci ile bu aşılmaya çalışılıyor. Aslında yaşanan ekonomik entegrasyon Kürt iş veren burjuva çevrelerini de siyasi iktidara taşıdı ve ona temsil hakkı da verdi. Hatta Türkiye'de demokratik hak ve taleplerde bulunan işçi, emekçi, dar gelirli toplum kesimleri bu hak ve taleplerini dile getirip bunun için hak arayışlarına girerken iktidarda bulunan hem Türk hem Kürt siyasal temsilcileri tarafından zaman zaman çok acımasız bir şiddet ile de bastırılıp susturuldular.

   Yapısı gereği hangi kimlik ve kökenden olursa olsun bütün amacı kar ve para kazanmak olan burjuva çevreleri toplumların kültürel, sosyal ve ananevi değerlerini öyle çokta önemsemezler. Ta ki tüm bu değerler üzerinde kar edile bilecek ekonomik araç, gereç ve faktörler birer emtia ve pazar malı haline dönüşene kadar ekonomik ve sosyal yaşamda egemen hale gelen iletişim, teknoloji ve bilimsel gelişmeler küçüklü büyüklü tüm toplumların bu maddi ve manevi değerlerini pazarlayıp üzerinde kar elde edilebilecek hale gelince ister istemez bu alanı da kendilerine yararlanılması gerekli bir pazar alanı olarak gördüler.

   Bütün doğal, sosyal ve toplumsal gelişmelerde olduğu gibi bu devasa ekonomik ve toplumsal değişiminde toplumların yaşamında yarattığı bir olumlu birde olumsuz tarafı var. İşte bu gün üzerinde özellikle de her seçim arifesinde yoğunlukla tartışılan Kürt Sorununda çözüm de Türkiye toplumunun maddi ve manevi değerleri üzerinde siyaset yaparak iktidar olan güç ve odaklar, partiler için kendi tabanları açısından bir kayıp, bir geri adım atmaktır. Aynı şekilde Kürt siyasal çevreleri içinde bir kazanım olarak görülmektedir. Tabi her iki taraf için bu kayıp ve kazanımlar sadece siyasetten olan bir durumdur. Yoksa her iki tarafın ekonomik kazanımlarında bir değişiklik söz konusu değildir. Bütün ortaklıklar, iş birlikleri hiçbir değişikliğe uğramadan hatta daha da derinleştirilerek devam etmektedir.

   Aslında küresel iletişim teknolojik ve bilimsel gelişmelerde yaşanan hızlı değişimler çözüm sürecinde vazgeçilmez gibi görünen bazı demokratik hak ve talepleri maddi anlamda kendiliğinden ortadan kaldırmış durumda. Siyaseten bir takım algı ve ön yargılar üzerinde örgütlenen partiler bu istek ve taleplerin bir çoğunun sadece ismen var olduğunu, fiziki ve fiilen de bunların uygulanmak da olduğunu da çok iyi biliyorlar. Mesela yerel yönetimler özerkliği, basın yayın, kültür, iletişim, anadilde eğitim sorunlarında yaşandığı gibi.

   Hem Kürt hemde Türk kapitalist siyasal çevreleri çok iyi biliyorlar ki bu ve buna benzer talepler kendilerinin ekonomik, sosyal, siyasal ve yaşam hakları için bir tehdit ve tehlike unsurları değildir. Aksine yukarıda da belirttiğim gibi bu tür iletişim ve etkinlikler kendileri açısından üzerinde para kazanılacak birer pazar alanı haline gelmiş durumda. Ve şu anda da tüm bu değerler pazarlanarak üzerinde para bile kazanılıyor. Kaldı ki tüm bu değerleri birer pazar unsuru haline getirerek gün yüzüne çıkaran teknolojik araç ve gereçler bu değerleri var eden araç ve gereçler değil. Tamamı ithal ürünü olan araç ve gereçler. 

   Bir taraftan yaşanan bu çarpıcı gelişmeler devam ederken diğer taraftan bu gelişmenin önünü tıkayan hem Türk hem Kürt siyasal çevrelerinin bir takım ön yargı ve algılar üzerinde örgütleyip geliştirdikleri demokratik olmayan siyasal bir anlayış var. Türkiye'de "Çözüm Süreci" olarak masaya konulan bir çok sorun bugün fiilen sosyal yaşamda uygulanmakta. Aşılması gereken her iki siyasal tarafın bu güne kadar üzerinde siyaset yaparak var oldukları algı ve ön yargı anlayışlarıdır. Bu algı ve ön yargılar toplumsal temellerden uzaklaştırılıp özel şahıslara indirgenmiş durumda. Üst yapıda sorunların çoğu çözülmüş ve aşılmış aslında. Asıl işin zor olan tarafı yani bu siyasi anlayış temelinde yaratılan toplumsal kutuplaşmayı sistemi tehdit etmeyecek bir şekilde zaman yayarak, deyim yerinde ise alıştıra alıştıra ikna edip yumuşatarak düzlüğe çıkarmaktır. Sıkıntı sorunu kronik hale getirip uzatmaktan kaynaklanmaktadır.

   Öyle ya da böyle çözüm sürecinin sonlandırılması toplumsal açıdan iyi neticeler vermeyecektir. Demokratik bir şekilde Türkiye'deki tüm siyasal çevreleri bir şekilde sorunun etrafına çekerek bunlara bir pay vermek en doğru olanıdır. Yoksa dün olduğu gibi yarınki siyasi atmosferde de bu siyasal anlayış her iki tarafın ön yargı ve değerlerini daha da keskinleştirerek, sömürerek kendi varlıklarını devam ettirmeye çalışacaklardır. Bu hem Kürt sorununda hemde son zamanlarda yine sıkça dile getirilen ve giderek kronik bir hale dönüştürülen alevi sorununda da aynı neden ve sonuçlarla karşımıza çıkmaya devam edecektir
 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms