malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 19 Ekim 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 22°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - ?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?

?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Yazı Tarihi: 27 Nisan 2017 Perşembe

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından bir süre önce projesi hazırlatılan Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nün temeli, 4.4.2017 tarihinde Battalgazi Mahallesi’nde atıldı. Yapılan temel atma törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutan Albay Şerafettin Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Temel atma töreninde sırasıyla Battalgazi Mahalle Muhtarı Şükrü Kılıç, Türkiye Sakatlar Derneği Eski Başkanı olarak ben, Türkiye Beyazay Derneği Malatya Şubesi Başkanı Yılmaz Alaca, İnönü Üniversitesi BESYO Engellilerde Egzersiz ve Spor Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nurettin Konar, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ile Mustafa Şahin, Malatya Valisi Mustafa Toprak ve son olarak da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bir konuşma yaptılar.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın arayarak törene davet etmesi ve törende de bir konuşma yapmamı istemesi üzerine katılmıştım.

Temel atma töreninde yapmış olduğum konuşmada, “İlimizde yaşamlarını sürdüren engelli insanların sosyal, kültürel, eğitim ve sportif gibi faaliyetleriyle ilgili duyulan büyük bir eksiliği gidereceğine inandığım bu kampusun yapılmasında emeği geçen başta Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan ile emeği geçen tüm görevlilere başta şahsım olmak üzere tüm engelliler adına teşekkür ediyorum.30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden sonra ilimizdeki engellilerin sorunlarıyla ilgili yapmış olduğumuz tespitleri ve talepleri içeren bir dosya hazırlamış ve bu dosyayı yine bazı engelli dernek yöneticileriyle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a, Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat’a ve Battalgazi Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a takdim etmiştik. Bugün burada temelinin atılması için toplanmış bulunduğumuz güzel projeyle ilgili talebimiz o dosyamızda mevcuttu. Üç yıl kadar önce hazırlamış olduğumuz dosyamızda ki bir talebin yerine getirilmesinden dolayı mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Bununla beraber bunun gibi projeleri Yeşilyurt Belediye Başkanımızdan da beklediğimizi ifade etmek istiyor ve dosyamızda belirtmiş olduğumuz diğer taleplerinde en kısa sürede yerine getirilmesini arzu ettiğimi belirtmek istiyorum.

Duyduğum mutlulukla birlikte bir üzüntümü de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugün temeli atılan Engelsiz Yaşam Merkezinin bir benzerinin yapılmasıyla ilgili söz veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın daha önce temeli atarak hizmete açmasını çok arzu etmiş ve bunun içinde kendisiyle görüşmelerimde takipçisi olmuştum. Verilen söz 4 yıl gibi süre gecikti. Bundan dolayı üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum. Üzüntü duymamın nedeni ise başkanımız Ahmet Çakır’a duyduğum sevgi ve saygıdan dolayıdır. Hazırlanan projede son aşamaya gelindiğini ve yakında temelinin atılacağını bilmem üzüntümü bir nebzede olsa azaltıyor. İlimiz adına sevindirici bir proje olacaktır. İnşallah yakın bir zamanda onunda temelinin atılarak hizmete girmesini görmüş oluruz. Burada bir kez daha Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a bu sözün takipçisi olduğumu belirtmek istiyorum.” sözlerini dile getirdim.

Konuşmamın devamında ise “Bildiğiniz gibi yıllarca engelli sorunlarının çözümünün genelinin de belediyelerimizin görev alanlarına girdiğini vurgulardım. Artık vurgulamış olduğum bu sözler 5378 sayılı Engelliler Kanunu kapsamında çıkarılan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliğiyle belediyelerin görev alanlarında olduğunu doğrulamaktadır. Çünkü bir şehrin altyapı ve üstyapısıyla ilgili, imarıyla, çevre planlarıyla, kapalı ve açık alanlarıyla ilgili her konuda gerek kamunun yaptığı gerekse de özel sektörün yaptığı tüm çalışmalar belediyelerin görev alanıyla ilgilidir.

Bugün temelini atmış bulunduğumuz tesis elbette biz engellilerin ihtiyaç duyduğu bir eksikliği giderecektir. Ancak bu tür tesisler bizlerin yaşamış olduğu diğer sorunlara, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik gibi sorunlarımıza çözüm getirmeyecektir. Bunun tam çözüm sağlanması ve daha anlamlı olabilmesi için yapmış olduğunuz diğer tüm çalışmaları da engellilerle ilgili mevzuatlara uygun olarak bir bütünlük halinde planlayarak yapmanızla sağlanmış olunacaktır.

Buradan bir kez daha belediye başkanlarımızdan istirham ediyorum, lütfen engellilerin sorunlarının çözüme kavuşması amacıyla erişilebilirlik ve ulaşılabilirlikle ilgili yasal mevzuatların standartlara uygun olarak yapılmasına daha çok özen gösterin. İmar ve Fen İşlerinden sorumlu görevlilerinizin bu konularda bilgi sahibi olmasına özen gösterin. Yapmış olduğunuz tüm projelerde artık engellilerle ilgili standartların uygulanmasına özen gösterin. Bunlara dikkat ettiğinize ve özen gösterdiğinize eminim ama daha çok dikkat etmenizi istiyorum. Malumunuz Anayasamızın eşitlikle ilgili 10.maddesinde engellilere pozitif ayrımcılık yapılması eklenmiştir. Burada belirtilen pozitif ayrımcılık engellilerle ilgili ayrı ayrı uygulamalar, düzenlemeler, projeler yapılması anlamında değildir. Burada belirtilen yapılan tüm hizmetlerde, tüm projelerde engelli, engelsiz her insanın eşit bir şekilde istifade etmesiyle ilgilidir. Demek istediğimiz eğer yapılan bir hizmette her insanın istifade ettiği gibi bizlerde istifade edemiyorsak bu pozitif ayrımcı bir çalışma olmadığı gibi bu eşitlik de değildir. Bununla birlikte engellilerle ilgili yapacağınız çalışmalarda engelliler adına engelsizler karar vermesin, mutlaka engellilerle, engelli STK’larıyla istişare etmeden uygulamayın. Bunu yapmadığınız takdirde sorunlar yaşanmaya devam edecektir. Yıllardır verdiğim mücadelemin amacı aynı zamanda hepimizin de amacıdır. Amacımız Engelsiz Bir Malatya ve Engelsiz Bir Türkiye’ye kavuşmak ve yaşamaktır.” diyerek Engelsiz Yaşam Merkezinin yapımıyla ilgili emeği geçenlere teşekkür ettim.

Sözün özü olarak, yapılacak olan bu tür sosyal tesisler elbette engellilerin bazı ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Ancak konuşmamda da belirtmiş olduğum gibi bu sosyal tesislerle birlikte kamuya açık yapılan tüm alanların da engellilerin kullanabileceği şekilde erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik standartlarına uygun yapılmasıyla bir bütünlük sağlayacak ve anlam kazanacaktır. Aksi halde kamuya açık olarak yapılan alanların engellilerin erişilebilirliği ve ulaşılabilirliğine uygun yapılmaması halinde bu sosyal tesisler anlamını yitirecek ve hiç bir şey ifade etmeyecektir.  

 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

yusuf dag()
çok guzel
Gönderilen Tarih - 13 Mayıs 2017 Cumartesi (13:41)  

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,56ms