malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 19 Ekim 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 22°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?

Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
Yazı Tarihi: 09 Mart 2017 Perşembe

27 Şubat 2017 tarihinde bir işlem yapmak amacıyla İzmir 16. Noterliği’ne giden bedensel engelli milli tenisçi Büşra Ün, tekerlekli sandalye kullandığından mimari engeller nedeniyle binaya giremez. Binaya girebilmesi için tekerlekli sandalyesi ile önündeki 25 basamaklı engeli aşması imkânsızdır.

Everest dağı gibi önünde aşılması gereken tam tamına 25 tane merdiven basamağını daha öncede gittiği için bilen Büşra Ün, bu defa yanında bir arkadaşı ile gider.

Engelliliğinden dolayı o güne kadar karşısına çıkan her engeli azimle aşarken bu defa düşünce engelli insanların noterin bulunduğu binada önüne çıkardığı bu mimari engeli aşamayacağını bildiğinden yanında birlikte gittiği arkadaşı yukarı çıkarak işlemleri yapar.

Arkadaşı tüm işlemleri tamamladıktan sonra Büşra Ün’ün imzası gerektiğinden yukarı çıkması gerektiği söylenir. Tekerlekli sandalyesi ile yukarı çıkamayacağını söylemesi üzerine noter görevlisi aşağıya gelerek imzasını alarak işlemini yapar ve sonunda ödeme makbuzunu Büşra Ün’e uzatır.

Makbuzu alan Büşra Ün, ödeme tutarına bakınca hayretler içerisinde şaşırıp kalır. İmzasını almak amacıyla bürodan çıkarak 25 basamak merdiveni inerek aşağıya geldikleri için 17.74 TL ücreti makbuza yansıtmışlardır. Yazılan 17.74 TL sının adını ise utanmadan “Yol ücreti” diye yazmışlardır.

Makbuzda yazılanı gördüğünde şaşkına dönen Büşra Ün, sosyal paylaşım sayfasında “#Engellilik nedir diye soranlara ‘Noterde 25 basamak merdiven çıkamadığımda kişilerin aşağı gelmesi için 17,74 TL ödemektir.’ deyin” yazarak paylaşır. Bu paylaşımdan sonra yaşanan bu çirkin olay sosyal medyada bir anda çığ gibi yayılır.

Sosyal medyanın gücü bir kez daha ortaya çıkar ve Ün’ün yaşadığı çirkin olayı kısa zamanda duymayan kalmaz. Haberi duyan binlerce insan, “Akıl almaz bir olay… İnsanlık ölmüş... Binaları engellilere uygun yapın o zaman... Engelli zihniyet! Bunun adı vicdansızlık! Bunun hesabı sorulsun... Bu yaptıkları terbiyesizlik inşallah cezasız kalmaz… Yazıklar olsun!.” gibi sözlerle tepkilerini göstererek Ün’e destek verirler.

Sosyal medyada çığ gibi yayılan olayı duyan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bizzat konuya el atar. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla hareket geçen Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Türkiye Noterler Birliği'ne konuyla ilgili bir yazı yazarak konunun incelenerek fazla ücret alındığının tespiti halinde fazlalığın ilgilisine iadesinin sağlanmasını ve ilgili Noter hakkında 1512 sayılı Noterlik Kanununun 125. ve devamı maddeleri uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasını ister.

Adalet Bakanlığını talimatı üzerine inceleme başlatılırken Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Tutar da, Büşra Ün’ün işleminde bir hata yapıldığını ve bunun düzeltildiğini belirten açıklama yapar. 16.Noter yetkilileri de Büşra Ün’ü arayarak yapılan hatadan dolayı özür dileyerek alınan ücreti iade ederler.

Noter hakkında bir diğer incelemeyi ise İzmir Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu yapar. Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu’nun yaptığı inceleme sonucunda İzmir 16’ncı Noter’in hizmet vermekte olduğu işyerinde otopark, bina girişi, iç kapıları, tuvaletler, bina içi yatay dolaşım, bina içi dikey dolaşım, acil durum ve bina tesisatı, yönlendirme ve işaretlemeler, hissedilebilir yürüme yüzeyi ve işaretlemeleri ile ilgili olarak formun dokuz ayrı bölümünde eksiklikler tespit edilir. Denetleme sonucunda hazırlanan rapor doğrultusunda 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun hükümlerine göre bina sahibine 3 bin lira, notere de kamu kurumu olması nedeniyle 15 bin lira idari para cezası uygulanır.

Yaşadığı sorun hakkında bir açıklama yapan Büşra Ün, “İşlemin son aşaması olan imza için noterden bir görevli yanıma geldi ve imzamı aldı. Daha sonra çıkan belgede noterlik işleminin yanı sıra 17,74 liralık yol ücreti de çıktı ve bu ücret benden tahsil edildi. Engelli rampası bulunmayan noter binasına giremediğim için benden yol ücreti alındı. Rampanın olmadığı yerde binaya girişim söz konusu değildi. Bunu sosyal medya aracılığıyla duyurdum ve bu ücretin bana iadesinin sağlanacağı söylendi. Sosyal medyada bunu paylaşmam, bu ücretten ziyade noter binasına girişte rampanın olmamasıydı. Amacım sesini duyuramayan diğer engellilerin de sesi olmaktı. Duyarlı insanlar sayesinde hallettik.” dedi.

Şimdi gelelim konunun özüne… Arkadaşımızın yaşamış olduğu erişilebilirlikle ilgili mimari sorunu bu ülkede yaşamayan bir tane dahi engelli olduğunu sanmıyorum. Hemen hemen her gün yaşadığımız ve karşılaştığımız sorunların başında gelmektedir. Bu noter binası olabilir, valilik binası, belediye binası, eğitim ve sağlık binası, mağaza, market, lokanta kısacası aklınıza gelebilecek tüm kamu ya da özel binaların genelinde de yaşadığımız ana sorundan birisidir… Erişilebilirlik ve ulaşılabilirlikle ilgili sorunların çözümü amacıyla 2005 yılında 5378 sayılı Engelliler Kanunu çıkarıldı ve bunun gerçekleşmesi için 7 yıllık bir süre konulmuştu. Ne hikmetse bu 7 yıllık sürenin dolmasına birkaç ay kala kanun değişikliği yapılarak bu süre 1 yıl direkt 2 yılda dolaylı olarak süreyi 10 yıla çıkardılar. Şu anda 13 yılın dolmasına 4 ay kadar bir süre kaldı. Anlaşılan bu gidişle ikinci 7 yıllık sürede dolacağı gibi daha kaç 7 yıllık süre dolar onu da bilemiyorum. Bildiğim tek şey varsa o da kanun koyucular ile kanun uygulayıcıları bu sorunların çözümüyle ilgili ne üzüm yemek istiyorlar ne de bağcıyı dövmek…

Sözün özü olarak, Büşra Ün arkadaşımızın yaşadığı sorun sosyal medyaya yayılınca yetkililer hiç vakit kaybetmeden soruşturma üzerine soruşturma açarlar. Peki, soruşturma sonunda gerçekten sorun halledildi mi? Bana göre halledilmedi. Çünkü asıl sorun arkadaşımızdan “yol ücreti” diye alınan para ya da notere kesilen ceza değildir. Asıl sorun binanın/binaların erişilebilir olmayışından kaynaklanmıştır. Yaşanan sorun üzerine harekete geçen İzmir Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu da bir inceleme başlatır ve erişilebilir olmayan noter binasına ivedilikle ceza keserler. Peki, ceza kesilmesiyle noterdeki erişilebilirlik sorunu bitti ve çözüme kavuştu mu dersiniz? Tabi ki cevabımız hayır olacak. Halen o noter başta olmak üzere binlerce kamu kurumuna giden engelliler erişim sorunu yaşıyorlar. Merak ediyorum bu olay sosyal medyada bu kadar ilgi görmeseydi yine soruşturma açılır ve ceza kesilir miydi? Ya da sosyal medyaya yansımayan, sesini duyuramayan milyonlarca engelli insan ne yapacak?

Ali Haydar KOYUN

Engelli Aktivist

E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com

https://twitter.com/alihaydarkoyun


 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,59ms