malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Yazı Tarihi: 09 Ocak 2017 Pazartesi

Kapitalist modernitenin gelistirdigi materyalist-mekanik-paradigma - kisiye vaadettigi mutlulugun hep uzaklarda bir yerlerde oldugunu - boyuna isaret etmektedir! Sunuda yap, bunuda yap falan filan ... Suna sahip olursan mutlu olursun, bunu elde edersen huzura kavusursun vesselam ...

 

Gelinen sonuc: bireyin icine itildigi acligin sürekli derinlesmesi ve istedigini sandigi seylere ulsabilse dahi, özlenen tatminin saglanamamasi, dolayisiylede intiharin esigine gelmesi gercekligidir! Icine düsülen bunalim aynen „ kirk katirmi, kirk satirmi“ meselesine dönüsüp, icinden cikilmaz bir tatminsizlik girdabina dönüsmekte veya icine düsülen bir bataklik misali cirpindikca daha derine gömülme tehlikesi vuku bulmaktadir. Bahsi edilen intihar kavram olarak fiziki bir sonlanmadan cok fikri bir yok olusu temsil etmektedir!

 

Hic bir vizyonu kalmamis bir insanin fiziki olarak hayatta olmasi, insana atfedilen sayisiz niteligin hayata gecirilememesi ve haliyle beyin ölümünün gerceklesmis olmasiyla esdegerdir. Tabiiki tibbi anlamda beyin ölümü degil, düsünsel güc anlamindaki ölümden bahsediyoruz.

 

20 li yaslarda her genc ceberrut bir yapiya sahipken, beyninde gerceklesmesi mümkün veya mümkün olmayan sayisiz ideal varken, zamanla pasiflesir ve pasiflesmesine cesitli kiliflar bulup vizyonsuzlasir. Son kertede geldigi yer, kapitalist modernitenin dayattigi tüketim piskolojisidir. Bilinc altinda ne kadar cok maddesel varliga sahip olursa o kadar cok mutlu olacagi yanilgisi artik kesinlik kazanmistir. Ilginc olan ise para sahibi olmayi en kolay ve kisa yol olarak görmekle kalmayip, bununla icinde bulundugu bütün eksiklikleri tamamlayacagi celiskisine düsüp dahada pasiflesiyor olmasi dilemasidir, cünkü beyni artik tek bir seye odaklanmistir. Para!

 

Halbuki bilim insanlari simdiye kadar sayisiz deneye ragmen, sahip olunan büyük bir villa ile mutluluk derecesi arasinda herhangi bir iliskiye rastlayamamislardir! Tarihten de biliyoruzki bütün büyük imparatorluklar cadirlarda kurulmus ve saraylarda yikilmislardir. Bunun altinda yatan gercek pasiflesmeyle gelen vizyonsuzluk cikmazidir ki cok tehlikelidir.

 

Bati düsüncesinin harcini karan Roma Imparatorlugunun kendilerini Tanrinin yeryüzündeki temsilcileri olarak gören, ayni zamanda dünyevi yasamin kurallarini belirleyen Krallarinin Romayi getirdigi yer Orta Cag karanligidir. 150 yil boyunca Avrupada adeta yasam karanliga gömülmüstür demek yerinde bir tespit olsa gerek. Ancak buna tepki olarak gelisen materyalist düsünce – özellikle darwinizm ve marxci sosyal bilim positif bilimi tetikleyerek yasami tamamen maddeye indirgemis ve kabul görmüstür.

 

Positif bilimin zeminini hazirladigi endüstri devrimi basarili olunca ve toplumsal refah düzeyi yükselince bu paradigma adeta tekellesmis ve disindaki bütün gerceklikleri yok saymis, zamanla toplumsal bilincten adeta silmistir. Dünya savaslari bu paradigma komponentlerinin kanli hesaplasmasiyla bitince 70 li yillarda gelistirilen finanz kapitalizmiyle mekanik-materylist- paradigma tabiri caizse kutsallastirilmis ve hukuk sistemiyle sanki sonsuza kadar insanliga hizmet edecekmis gibi görülüp kutsallastirilmistir.

Sonuc itibariyle zaten yasamin ihtiyaclarina cevap vermekten yoksun olan bu paradigma mülteci kriziyle kismende olsa iflas etmistir demek mümkündür. Cünkü kendi mekaniginin bir sonucu olan bu krize cözüm bulmakta zorlanmakta ve gereksizlesmeye baslamaktadir.

 

Materyalist-mekanik- paradigmanin reformasyonun ötesinde, tamamen degismesi gerekliligi artik bati medeniyeti acisindan bir zorunluktur. Cünkü yasam artik semalara sigmamakta, sematize edilemeyecek bir asamaya gelmis bulunmaktadir. Günlük siyaset belirlemek, saplantilardan ve ideolojilerden uzak düsünceler üretmek artik ekmek su gibi zaruri hale gelmektedir.

 

Batida gelisen determinist yaklasim, yani her seyin hesaplanilabilir kabul edilmesi, her seyin ölcülebilir görülmesi ve dolayisiylede  kontrol edilebilir sayilmasi Fizik bilimi acisindan bile artik mümkün degilken sosyaliteye 19. Yüzyildan kalma determinizmi dayatmak basli basina problemin esasini teskil etmektedir. Daha önceki yazilarimizda belirttigimiz üzere Quanten Fizigindeki gelismelere ragmen halen determinist düsüncede diretmek mantik acisindan anlasilir degildir. Olsa olsa Toplumsal-Mühendislik olarak kabul edilirki yasamin dogal akisina terstir.

 

Fizik biliminin bir alt disiplini olan klasik mekanik hesaplamalari yüzde yüze yakinken 20. Yüzyilin basinda gelistirilen quanten mekaniginde bu durum kesinlikle söz konusu degildir. Cünkü klasik mekanik parcaciklardan yola cikiyorken, quanten mekanigi dalga hesaplamasi yapmakta ve yanilma payi oldukca yüksek cikmaktadir. Zaten quanten fiziginin ortaya cikisi, klasik fizigin bir cok soruya cevap verememesinden kaynaklanmistir ki buna ragmen bile bati medeniyetinin bu klasik düsüncede diretiyor olmasi aciklanabilir degildir.

Kisacasi materyalist-mekanik-paradigma toplumsal yasami adeta fizik bilimindeki hesaplamalar gibi görmekte ve son asamada adina determinist-paradigma diyebilecegimiz bir evreye girmistir ki, simdiye kadar cözüm buldugu sorunlara bile artik cözüm bulamaz hale gelmis bulunmaktadir.

Halbuki materyalist olmanın bayraktarlığını elinde tutan Marksizm bile son tahlilde determinist yaklaşım ile yaşama karşı ahlakçı, idealist, töresel bir tutumu uzlaştırma çabası içindededir.

 

19. Yüzyilda Rusyada gelisen muazzam edebiyatcilar kusaginin ve özelliklede Tschernyschewski nin feodal-köleci cözümlemelerini dayanak alan Lenin in anti kapitalist devrimi Gorbatschow un perestroika (degisim) girisimiyle tasfiye edilip kapitalizmin, dolayisiylede mekanik-materyalist-paradigmani kucagina düsünce Iranda gelisen ve radikallesen Sii-Paradigma tesadüfi degildir. Esas itibariyle Sia kapitalizmi ülkeye sokmamak icin bir kalkan görevi üstlenmis ve onlarca yillik ambargoya ragmen son derece güclü bir ice kapanisla ayakta kalmayi basarmistir. Iran devlet geleneginin küklü olmasi ve Iran medeniyetinin geleneksel gücü bu basarinin saglanmasinda elbetteki büyük rol oynamis ve halende güclenerek oyun kuruculugunu devam ettirmektedir.

Ortadoguda Iransiz bir cüzümün imkansizligi artik herkes tarafindan anlasilmis ve kabul görmüstür. Bu yönüyle Iran Ortadoguda icine düsülen bunalimi cözecek, ayni zamanda kontrol edecek bir güce sahiptir ve zamani geldiginde agirligini koyacagida artik kesinlik kazanmistir. Cünkü Pakistandan Suriyeye uzaman Sii-Hilali Iran eksenli bir egemenlik mekanizmasidir. Haliyle icinde bulundugumuz yüzyilda Sii-Paradigma giderek Iran merkezli olarak bölgeye yayilma yetenegine sahiptir.

 

Öyle anlasiliyorki icinde bulundugumuz yüzyilin ikinci yarisi tüketim kapitalizmine karsi gelisen düsünce sistemlerinin yogunluk kazanacagi bir zaman dilimi olacaktir ve bedeli icine kapanma olsada, yeni fikirlerin gelismesi, kapitalizmin kendi cindeki celiskilerinin gün be gün - gün yüzüne cikarilmasina evrilmesine gebe kalmasindan kurtulamayacaktir. Cünkü kapitalizm basta olmak üzere bilinen hic bir sistem artik insanligin ihtiyaclarina cevap verememektedir. Tersine dogan sorunlarin dahada derinlesmesine sebebiyet vermektedir.

 

Cogunluk en tepeye cikmaya gayret ediyorken, kimse tepeden sonra inisin baslayacagi hakikatinin farkinda olmamakta diretmekte veya direncini kiran sistemin sinsiliginin farkinda bile olmamaktadir. Cünkü özellikle bati medeniyetinde kisinin sorgulama yetenegi dahi elinden alinmistir. Her sey kapitalizmin gözüyle degerlendirilmekte ve eliyle yogrulmaktadir. Finaz kapitalizminin gelistirdigi en son strateji ise faizleri sifira indirip tüketimi daha da cogaltmak olmus ve beyinlere zaten faiz almiyorsun, o halde kazandigin parayi ye taktigi hayata gecirilmistir. Sonuc itibariyle bati ülkelerinde faizlerin sifira yakin olmasi toplumsal menfaat nedeniyle degil, tamamen tüketimi canlandirma amacli bir oyunun geregidir!

 

Almanya acisindan konuyu kisaca degerlendirecek olursak, yillardir gayri safi milli hasila rekor üstüne rekor kiriyorken halkin giderek yoksulasmasi, cogunun bir kac is yapmak zorunda kaliyor olmasi, üzerinde kafa yordugumuz tezin bir sonucudur. Birey eline ne kadar para gecerse o kadarini harcamakta ve bir ay maas alamayinca neredeyse ac kalma tehlikesiyle karsi karsiya kalmaktadir. Bireyin kendi hayatini garanti altina almasi hakki bile elinden alinmisitir desek, sanirim abartmis olmayiz! Birey sisteme tamamen bagimli hale getirilmis hatta yine Amanya ekseninde kisa bir istatistik vermek gerekirse, her 10 kisiden 6 si gecimini devletten aldigi maasla idame ettirmektedir! Birey tamamen sistemin kontrolüne girmis ve dolayisiyle sistemin insafina kalmistir. Haliyle pasiflesmesi ve vozyonsuzlasmasi kacinilmaz olmustur.

 

Insanin dogasi geregi fiziki düsüsleri piskolojik yikimlardan daha kolay ve cabuk atlattigi bilim tarafindan ispatlanmis bir bilgidir. Tamda bu noktada üzerinde durdugumuz paradigma subliminal mesaj teknigini cok iyi kullanip kisiyi piskolojik olarak adeta esir almaktadir. Daha büyük bir eve, arabaya sahip olmak, lüks yasam ve gelsin huzur, mutluluk – savlari tamamen gercek disidir. Cünkü büyük bir evin mutlulukla dogru orantisi ispatlanmis degildir, tam tersine büyük bir evin bakim islerine finans kaynagi saglamak icin daha cok kosturmak, yasami daha stresli yapmak demektir ki, mutlu olmak icin zaman bile kalmamaktadir. Bu sadece siradan bir örnektir ve konuyu somutlastirmak amaciyla verilmistir. Yoksa ekonominin klasik tanimindanda anlasilacagi üzere ihtiyaclar zaten sonsuzdur, kaynaklar ise oldukca sinirli. Bütün meselemiz felsefe acisindan neyin gercekten ihtiyac oldugu sorusuna cevap vermektir.

 

Hakikate ulasmanin tek yolu, dayatilan bu paradigmanin tersine düsünmekte ve yol almakta yatmaktadir.

Materyalist-mekanik-paradigma (Determinizm) sonu olmayan karanlik bir tüneldir ve tekrar isigi görmek icin ilerlemektense geri dönmek tek dogrudur.

Otantik öze dönmek karanliktan cikisin tek yoludur!

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms