malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!

KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
Yazı Tarihi: 24 Aralık 2016 Cumartesi

Seyid adli kitabimi yazarken cogu yerde gercek manada farkinda bile olmadan bazi tarihi sahsiyetlerin yigitliklerinden veya onlarin bize yansiyan eylemlerinden oldukca cok anlattigimi kitap yayinlandiktan sonra fark ettim. Bu arada sorgulayici okuyucularimdan birinin sohbet esnasinda, bir kac defa tekrarladigi bir tespiti dikkatimden kacmadi ve bununla dogru yolda yürüdügümü teyit etmis olmakla kalmayip, kafamda bununla ilgili bir sürü sorunun da olusmasina sebebiyet verdi.

 

Kendisi alman asilli ancak balkan ülkeleriyle olan ailevi iliskilerinden dolayi o bölgenin yasam bicimlerini iyi taniyor. Kitabi okuduktan sonra elestiri yapmasini bekliyorken söyledigi sey: „Bizde yani Bati Kültüründe mertlik ve yigitlik gibi kavramlar pek yok, olsada pek anlam ifade etmiyor “ – düsüncesiydi. Bununla birlikte Ortadogu Kültüründe Batinin tersine bu kavramlarin ne kadar önemli oldugunun bir kez daha hissiyatina vardim.

 

Mertlik veya yigitlik Ortadogu eksenli dogu kültürlerinin en önemli kültürel kodlarindan biridir demek yerinde bir tespit olsa gerek. Seyidi yazarken neden fakinda bile olmadan bu kadar cok yigitlikten bahsettigimi simdi daha iyi anliyorum, cünkü tabiri caizse kültürümüzde adeta kodlanmis bir gerceklikten bahsediyoruz. Bu hakikat istegimiz cercevesinde veya disinda gelisen tarihi sürecler icinde vuku bulmus olgular silsilesinin bir ürünü ve sonucudur.

 

Doguyu batidan ayiran belkide en önemli kültürel motiv bu kavramdir ve bunun etrafinda gelisen diger kodlamalardir. Örnegin Almanyada yillardir gözlem yapiyorum ve simdiye kadar kabadayi gibi bir terimin kullanildigina sahid olmadim. Böyle bir olusum veya kodlama yok cünkü ... Dogu tolumlarinda kadinlar dahi bu kavramin ne oldugunu biliyorken veya bizzat günlük hayatta karsilasiyorken, batida bunun karsiliginin olmayisi dikkatlerden kacmayack aciklikta asikardir. Bunun yerine orasina burasina dövme yapip, sac sakal uzatan, motorsiklete binen kisi veya gruplar bir bakima dogu kültüründeki kabadayi teriminin karsiligi ibi görünselerde icerik olarak hic bir ilgileri yoktur.

 

Dikkatlerden kacmayacak derecede ilgingc olan bis husus ise bu tür kavramlarin icini doldurmak bir yana gülünc bir dille dalgaya aliniyor olmalaridir. Kanimca batinin icine aldigi milyonlarca ortadoguluyu integre edememesinin asil nedeni ve celiskisi böylelikle farkinda olmadan kendiliginden dile getirilmis bulunmaktadir!

 

Doguda erkeklik yigitlikle esdeger görülüyorken, batinin erkeklik motifleri tamamen sekilcililige dayanmakta ve sanki birileri erkekligi temsil etmek zorundaymis gibi iceriksiz bir resim ortaya cikmaktadir. Halbuki erkeklik bir karakter meselesidir. Karakterin esasidir.

 

Yine bir o kadar ilgincligi gözlerden kacmayacak olan bir gerceklik; bati toplumlarinda giderek modern hale gelen sözüm ona „Erkeklik-Danisma-Hizmetleri“ gibi ne oldugu bilinmeyen yeni meslek gruplarinin ortaya cikisidir. Bunlara olan talep sadece bahsini ettigimiz konunun ciddiyetini ortaya koymakla kalmayip, ayni zamanda konunun gelecekte alacagi agirligi da sergiler niteliktedir.

 

Doguda kabadayilik, yigitlik, mertlik resmiyette her ne kadar kriminal vakalar grubuna dahil edilip tasvip edilmeselerde toplumsal bilinc altinda saygideger olarak algilanirlar, cünkü kültürel kordlarin ayrilmaz birer parcasi haline gelmislerdir. Yigitlik ters giden bazi seylere direk müdahale olarak degerlendirilir ve her ne kadar hukuk düzeninde karsiligi olmasada sosyolojik bir vaka olma hakikatini degistirmez ve tarihin her döneminde görülür. Yine hem kirsal kesimde hemde metropollerde cesitli sekilerde görülüyor olmasi tespitimizin dogrulugunu kanitlar düzeyde ve acikliktadir.

 

Batida hukuk siteminin kapitalist moderniteyle birlikte üst yapi kurumsallasmasinin tepesine oturmasi, yigitlik veya mertlik gibi tamamen kisisel nitelikte olan degerlerin kirinti düzeyindeki izlerinide bilinc düzeyinden silerek yok etmekle kalmayip yargilar konuma dahi getirmistir.

Özet itibariyle hukukun tanimadigi her sey yozlastirilip yok sayilmistir! Kisisel degerler ki toplumsal üst yapinin olmasa olmazlaridir, tamamen devlet tekeline birakilmis ve kirinti düzeyindede olsa gelisen kivilcimlar hukukun eliyle bogulmustur. Egoizm bu kirimin esas nedenidir demekte bu baglamda hic de behis görmüyorum. Cünkü Egoizm bireyin sadece kendisini düsünmesi anlamina geliyorken, yigitlik/mertlik tam tersini ifade eder. Cünkü yigitce bir davranis kisinin sadece kendi ic dünyasiyle ilgili bir sey olmayip toplumsal olaylara müdahale etme ve taraf olma özelligine de sahiptir.

 

Cinsiyetler arasi iletisimi gelistirecem diye bir tarafin lehine digerini karilastirmak (icini bosaltip kölelestirmek veya karaktersizlestirmek) sanildigi gibi iletisime hizmet edemiyecegi gibi toplumsal kaosunda zeminini hazirlar özelliktedir. Insanin halen kabullenmekte zorluk cektigi gerceklik, dogaya müdahalenin kisa vadede cüzzi bir getirisi olsada uzun vadede sebep oldugu tahribatin hesabini yapmiyor veya yaptirilmiyor olmasidir.

 

Yasam halen tanimini yapamadigimiz bir enerjinin ürünüdür. Denge, farkliliklarin benzesmesi degil, bir birlerini tamamlamalari sürecidir. Enerji dogru kullanilirsa hayat verici, manipule edilirse yikimla esdegerdir!

 

Su bile icinde hem hayati, hemde dengeyi kaybedince felaketi barindirir!

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,19ms