malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık

SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Yazı Tarihi: 09 Aralık 2016 Cuma

1994-2015 yılları arasında TSD Malatya Şubesi Başkanlığı yaptığım sürede engellilerin yasal haklarıyla ilgili birçok toplantıya katılarak yasa önerilerinde bulunan biri olarak ve engellilerin ihlal edilen, gasp edilen birçok hakları için yasalar çerçevesinde her türlü mücadele eden ve halende etmeye gayret eden biri olarak bende bazı kurumlarda düşünce engelli görevliler nedeniyle sorunlarla karşılaşıyor ve yaşıyorum. Son bir yıl içerisinde sorun yaşadığım/ız kurumun başında Malatya SGK Kurumu gelmektedir.

2008 yılından babamın vefat ettiği 26 Temmuz 2015 tarihine kadar babamın üzerinden sağlık güvencesinden faydalanmaktaydım. Babamın vefat etmesiyle ondan bana bağlanacak olan maaş için evrak işlemi yapmak amacıyla ilimizde ki SGK’ya başvuru yaptım. Başvuru yapmadan öncede herhangi bir yanlışlık ve eksiklik yapmamak amacıyla mevzuatları açıp okudum. Birkaç gün sonra, “Bir evrakınız var, gelip bu yazıyı alarak hastaneye gidip rapor almanız gerekiyor” diye bir telefon gelince şaşırdım ve şaşkın bir halde kuruma gittim.

Kurumun ilgili birimine gittiğimde bayan bir görevlinin “Bu evrakı alarak hastaneye gitmeniz ve yeniden rapor almanız gerekiyor” sözleriyle karşılaştım. Görevliye babamın vefat etmesiyle benim sağlığımda bir düzelme olmadığını ve bu nedenle yeniden rapor istenmesinin gereksiz ve haksız olduğunu belirttim ancak açıklamamı kabul etmeyince tartışmaya başladık. Deyim yerindeyse görevliye laf anlatana kadar deveye hendek atlatılırdı. Tartıştığım bayan görevliye Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 22.06.2013 tarih ve 2013/26 sayılı 4/1-(a) ve 4/1-(b) Sigortalıların İlişkin Tahsis Uygulamaları başlıklı genelgesinin 17.Maddesinde “Uygulamada yapılan değişiklikle, sigortalının sağlığında bakmakla yükümlü olduğu malul çocuğun mevcut sağlık kurulu raporu, Kurum Sağlık Kurulunca kontrol muayene tarihi belirlenmemiş ise, sigortalının ölümü ve malul çocuğun ölüm gelir/aylığı talebinde bulunması halinde, rapor tarihine bakılmaksızın aylık bağlama işlemlerinde dikkate alınacak ve malul çocuklardan yeni bir rapor istenmeyecektir. Ölüm aylıkları ölüm tarihini takip eden aybaşından başlatılacaktır.” maddesini ne kadar izah etmeye çalıştıysam da edemedim. Tartışmanın uzaması üzerine bayan görevli müdür Ayten Kara’nın izinde olduğunu ve pazartesi günü geleceğini belirterek konuyu onunla görüşerek beni bilgilendirmek için arayacaklarını söylediler.

Kurumdan çıktıktan sonra SGK Genel Müdürlüğünü aradım doğrudan 22.06.2013 tarih ve 2013/26 sayılı genelgeyi yazan görevli Nergis Şimşek ile görüşerek konuyu anlattım. Konuyu dinler dinlemez bana hak vererek, “Genelge’de her şey açıkça yazılı, anlaşılmayacak bir durum yok. Sizi hastaneye sevk etmeleri yanlıştır. Gidin bu konuyu tekrar söyleyin anlamazlarsa beni aramalarını söyleyebilir ya da onların yanında siz arayabilirsiniz. Hatta bu konulara il müdürünüz Ayten Hanımda bilgi sahibi, eminim o gerekeni yapar” dedi.

Pazartesi günü onların aramasını beklemeden gittim. Aynı görevliler “Biz arayacaktık sizi neden geldiniz ki?” dediler. Yine aynı şekilde tartışma çıkınca doğruca müdürün katına çıkarak müdür ile görüşmek istediğimi belirttim. Ben müdürle konuşurken tartıştığım görevli elinde dosyamla geldi ve konuya müdahale etmeye çalıştı. Sonuçta orada da bir tartışma yaşamamız üzerine müdüre olanı detaylıca anlatıp genelge ile Ankara’daki görevliyle yaptığım görüşmeyi de anlatınca konuyu anladı ve gerekli işlemin yapılması için talimat verdi. Bu birinci yaşadığım sorundu.

Aradan bir yıl geçtikten sonra 04.08.2016 tarihinde, 26.07.2015 tarihinde vefat eden babam Sadık Koyun’dan yetim aylığı almaktayım. Yüzde 80 oranında ağır engelli olduğumdan 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş, Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanundan doğan farkın maaşıma eklenerek ödenmesi için gerekenin yapılmasını arz ederim.” diye yazdığım dilekçeyle tekrar bu kuruma gittim. Daha önce ki gibi herhangi bir sorun yaşanmaması amacıyla da doğruca SGK Müdürü Ayten Kara ile görüşmeye gittim.

Personellerden önce müdürün yanına gitmemin nedenini açıklayayım. Engin Bezenez adlı arkadaşımızda 1 yıl önce benim yazdığım aynı dilekçeyle başvuru yapmıştı. Yasal hakkını alması amacıyla başvuru yapan arkadaşımız deyim yerindeyse futbol topu gibi SGK tarafından oradan oraya savrulup durdu. SGK’dan maliyeye, maliyeden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, vakıftan tekrar SGK’ya savrulup duran arkadaşımız tam üç defa vakıfa yönlendirildi. En sonunda vakıftaki görevlilere isyan etmesiyle oradaki görevlilerin SGK Müdürüyle görüşerek yapılan hatayı anlatmasıyla sorun gideriliyor. İşte bende aynı sorunları yaşamamak amacıyla doğruca müdürün yanına gitmiştim.

Görevliler dilekçemi alarak müdüre gösterdikten sonra onun talimatıyla ilgili başka bir görevliye beni götürdü. Evrakımı alıp işleme koyacaklarını ve tarafıma haber verileceğini söylediler. İki gün kadar sonra SGK Evrak Takip Sisteminde T.C Kimlik numaramla kontrol ettiğimde …. kayıt numarasıyla sisteme işlendiğini gördüm ve beklemeye başladım.

Bir süre sonra eve bir yazı geldi, başlığına dikkat etmeden baktım yazımın gerekenin yapılması amacıyla sevk edildiğini okudum. Bir ay geçtikten sonra bir gelişme olmayınca gidip sorayım dedim. Görevliler sistemde bakıp hâlâ işlemde görülüyor, biraz gecikme olabilir dediler. Bunun üzerine 15.08.2016 tarihine kadar bekledim. Eve gelen yazıyı yanıma alarak kuruma gidip sorayım dedim. Yazıya tekrar göz attığımda başlığı görünce hayretler içerisinde kaldım. SGK müdürlüğüne verdiğim yazımın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yollandığını gördüm. SGK’ya gidip görevlilere bu durumu sordum ve bir yanlışlık yapıldığını yazımın orayla alakasının olmadığını belirttim. Görüştüğüm görevliler konuyu bir diğer görevli ile değerlendirip haber edeceklerini belirterek telefon numaramı aldılar. Oradan çıkar çıkmaz yazımın yanlış yapılarak ASP Müdürlüğüne yollanmasına rağmen neden bir cevap verilmediğini öğrenmek için gidip sorayım dedim. Oraya gittiğimde evrak işlemlerine bakan görevliler kayıtlara bakıp yazıda ki konunun kendi kurumlarıyla alakası olmadığından 11.08.2016 tarihinde Battalgazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderildiğini söylediler.

Buradan aldığım yanıtla artık gerilmeye başlamıştım. Mesai saati bittiğinden bir gün sonra sabah doğruca vakıfa gittim. Orada ki görevlilerle görüşünce dosyamın kendileriyle de alakası olmadığı için herhangi bir yanıt vermediklerini söylediler. Güler misin, ağlar mısın dedikleri bu olsa gerekti. Duyduğum sözlerle tamamen gerilmiştim artık. Engin Bezenez adlı arkadaşın yaşadığı sorunu yaşamamak amacıyla müdüre gitmiş ancak yine arkadaşımızın yaşadıkları sorunun aynısını yaşamaya başlamıştım. Vakıftan çıktıktan sonra SGK müdürü Ayten Kara’nın yanına gittim ve sorunu anlattım. Anlatır anlatmaz sorunu anladı ve personellerin hatası olduğunu söyleyerek gereken işlemi hemen yaptıracağını söyledi. Kendisine kurum personellerinin engellilere her zaman sorun yaşattıklarını ve bunu da her yerde dile getirdiğimi söyledim. Kendisi de bana sorun olmaması için her zaman personellere eğitim verdiklerini belirterek buna rağmen böyle şeylerin olmasına üzüldüğünü söyledi. Sonuçta sorunumu müdürün desteğiyle çözüme kavuşturdum.

Sözün özü olarak, SGK’yla ilgili yaşadığımız her sorunu müdür Ayten Kara’nın (ki yaşadığım iki sorunu da çözüme kavuşturduğu için kendisine ayrıca çok teşekkür ediyorum.) yanına gidip çözeceğiz anlaşılan. Eğer müdürle her işimizi ve sorunumuzu halledeceksek orada görev yapan müdür yardımcılarının, şeflerin, memurların ne işleri var o zaman. Kendi kurumlarıyla ilgili mevzuatları ve uygulamaları bilmiyorlarsa neden o masaları işgal ediyorlar ki. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp derler. Masalarında bulunan bilgisayarlar ne işe yarıyor, dünya artık bir tuşun ucunda. Açarsınız interneti yazarsanız istediğiniz konuyu, bulur ve bakıp okuyarak öğrenirsiniz. Anlaşılan o ki SGK’yı kendi mevzuatlarından bihaber olan personeller ordusu kaplamış. Bunun dışında Battalgazi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfındaki görevlilerin yaptığı da işgüzarlıktan başka bir şey değil. Evrakın kendileriyle ilgisi yok diye cevap yazmamaları saçmalık açıkçası. Buradan vakıf müdürü Adnan Fırat’a seslenerek, “Evrakın sizlerle ilgisi yoksa neden SGK Kurumuna ya da bana bilgi vermiyorsunuz? Eğer evrakı geri yollamış olsaydınız 3 aydır beklemeyecek ve yapılan yanlışlık da çoktan ortaya çıkacaktı” diye sormak istiyorum. Bu kadar engelli mevzuatlarını iyi bilen ve konulara hâkim olan biri olarak bana dâhi sorun yaşatan bu kurum personelleri artık herhangi bir yasal hakkını, izleyeceği yolu bilmeyen engelli arkadaşlarıma neler yaşatıyorlardır düşünmek istemiyorum.

 

Ali Haydar KOYUN

Engelli Aktivist

 E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com

https://twitter.com/alihaydarkoyun

 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms