malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!

BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
Yazı Tarihi: 23 Kasım 2016 Çarşamba

Bati medeniyetinin halen farkina varamadigi veya varmaktan kacindigi bir gerceklik de, bilimin hakikate ulasmak icin degilde, meslek icabi icra ediliyor olmasidir! Bilim adami artik meslek erbabi olmustur ...

Sosyal bilimi önce yozlastirip sonrada yok eden, positif bilimi ise sayisiz arastirma teknikleri ve labaratuar deneyleri düzeyine indirgeyen bati zihniyeti, böylelikle sayisiz meslek gurubunu ortaya cikarip bilimi de aynen sanat ve felsefe ekseninde oldugu gibi kapitalizmin tekeline sokup aracsallastirmistir.

 

Sanatin pazar amacli gelistirilen sayisiz reproduksiyon metodlariyla cogaltilip tamamen tüketim maddesi haline getirilmis olmasi ise sanatin tabiri caizse sanatliktan cikarilip bir birine benzer, bir birinin kopyasi olan ürünlere bürünmesine olanak saglanmistir. Haliyle sanat eseri kavrami anlamini büyük oranda yitirmis bulunmakatadir. Cünkü özgünlügünü kaybetmistir.

 

Bilim, sanat ve felsefe, hatta edebiyat hakikati aramakta birer „amac“ olmaktan cikarilip siradan araclar haline getirilmistir. Bu baglamda bir milad koymak gerekirse, Orta cag Avrupasinda daha cok kilisenin tekelinde olan bu disiplinlerin kaptitalist moderniteye gecisiyle sürec hizlandirilmis ve gelinen asama materyalist-mekanik paradigmanin toplumsal yasamin en kilcak damarlarina kadar sizmasina olanak saglamis ve sonuc olarak sipiritualetet ki - sosyalitenin vazgecilmez unsurlarindan biridir – tamamen olmasada yasama kan veren niteligi büyük ölcüde yok edilmis ve greksizlestirilmistir. Birlesik devletler kanimca avrupai kültürün devami olduklarindan üzerinde ayrica durmaya gerek duymuyorum.

 

Paradoks olan ise bati medeniyetinde bile hemen hemen bütün positif bilim adamlarinin ustalik döneminden sonra düsünce dünyasina yönelmis olmalari gercegidir. Albert Einstein, Isaac Newton, Bertrand Rusell bunlardan sadece bir kacidir.

 

Halbuki bilimin tek bir amaci vardir, oda hakikate ulasmaktir ki, özellikle Darwinizmle baslayan dünyevi bakis acisi tabiri caizse bilimi bilimsellikten uzaklastirip siradan bir ugras haline getirmistir.

Darwinizm sadece bir bakis acisidir ve ispati yapilmadigi gibi gelisiminede böylelikle herhangi bir katki sunulamamistir. Bu da Darwinizmin sadece subjektif bir görüs oldugunu kanitlamakta ve tarihin tozlu raflarina kaldirmaktan geri kalmamaktadir.

 

Insanligin milyonlarca yildir var oldugu ve tas devri - demir cagi - tunc devri gibi süreclerin gercekten katedilip edilmedigi sadece birer varsayim düzeyinde kalmis bulunmakla yetinmek zorunda kalmaktadir.

Hakikate ulasmak her ne kadar zor bir ugras olsada bence insanlik tarihi varsayildigi gibi milyonlarca yillik bir gecmise degil, sadece 8-10 bin yillik bir tarihe sahiptir. Bu acidan Ibrahimi Inanc Sistemlerinin bilim tarafindan öncelikli olarak saglam bir bilim dokusu zemininde mercek altina alinmasinda yarar vardir. Cünkü yazili tarih de insanligin baslangici olarak Ibrahimi Inanc Sistemlerinin tarih sahnesine cikis zamanina isaret etmekte ve medeniyetin Ortadogu kökenli olduguna dikkat cekmektedir.

 

Tarihi yorumlarken hepimizin dikkatinden kacan baska bir ilginclik daha vardir ki, oda tarihin milattan önce ve sonra diye ikiye ayriliyor olmasidir! Bunun neden böyle oldugu sorusu halen cevaplanmis degilken, insan tarafindan yazilan tarihin yine milattan önce – milattan sonrasina göre yani gümüze dogru tersine yaziliyor olmasi yorumlanmaya deger bir gercekliktir.

 

Bilimsel/Kimyasal metotlarla gelistirilen cesitli kozmetik ürün paketlerinin üzerine avokadolu, hindistan cevizli, ananasli ve neredeyse bütün ekzotik meyve adlarinin yaziliyor olmasi, buna karsin 5 yasindaki cocuklara icirilen ve dogal omasi mümkün iken bu gidalarin tamaminin kimyasal maddelerle zehirlenmis olmasi, insanligin ve dolayisiylede bilim-teknolojinin geldigi asamayi ap acik ortaya koymaktadir. Böylelikle aslinda bilimin kendisi „insanlik gelisiyor tezini“ yine kendi metotlariyla cürütmektedir. Bence gelismis insan bir cesme basinda hem ruhunu dinlendiren hemde bir tas su icendir!

 

Insanlik tarihi ayni zamanda medeniyetlerin inis ve cikislarininda taridir. Bu baglamda tarih tekerrürden ibarettir, sözünü hatirlatmakta bir kez daha fayda görüyorum. Görünürde Ortadogunun tekrar dünyanin merkezine oturmus olmasi her ne kadar görünüs itibariyle Emperyalizmin ve onunla baglantili isbirlikciligin ekonomik kaynaklari paylasma savasi olsada, esasta insanligin yüzünü tekrar dogum yerine cevirmis olmasiyla ilintilidir. Bütün Ibrahimi Inanc Sistemlerinin merkezi olan Ortadogu ayni derecede insanligin ve de medeniyetin ana rahmidir de. Sümer kökenli Babil uygarligi, kendilerini tanriyla esdeger gören Firavunlar ve Nemrut krallari, Mogollar, Hunlar, kuzeyin soguk iklim akimlari, güneyin sicak kanli cöl kabile istilalari, doguda Fars, batida Roma gözünü hep Ortadoguya dikmistir. Cografik olarak ele alindiginda kup kuru ve cogunlugu cöl olan bu bölge sadece petrol kaynaklarindan dolayi degil, insanligin ana rahmi oldugundandir ki sürekli istila edilmis ve istila edenlerin hepsi yerli kültürün icinde ya eriyip yok olmustur yada geri cekilmek zorunda kalmistir.

 

Su an tüm zalimligiyle devam eden savasta elbet bir gün bitecektir, ancak Ortadogu daha öncede oldugu gibi ne kadar yakilip yikilirsa yikilsin, baharda catlayan tohum misali tekrar yeserip insanliga hayat vercektir.

 

Bati medeniyetinin son iki yüz yildir kapitalist moderniteyle ekonomik acidan ilerlemis olmasi bu gercegi degistirmeyecektir. Cünkü son iki yüz yila kadar dünyanin merkezi burasiydi ve yeniden merkez olmaya adayligini koymus bulunmaktadir.

 

Hayatta her sey ama her sey bir gün mutlaka kendi özüne dönmek zorundadir!

 

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms