malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?

Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Yazı Tarihi: 22 Ekim 2016 Cumartesi

Dört yılda bir yapılan ve tüm dünyanın heyecanla beklediği 2016 Yaz Olimpiyatları, 5 Ağustos – 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya'nın en büyük ikinci kenti olan Rio de Janeiro'da yapıldı.

5 Ağustos – 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya'nın Rio de Janeiro'da kentinde yapılan 2016 Yaz Olimpiyatlarına Türkiye, 55'i erkek, 48'i kadın olmak üzere toplam 103 sporcuyla katılarak mücadele etti. 21 spor dalında 103 sporcuyla mücadele eden Türkiye, 1 altın, 2 gümüş ve 2 bronz güreşte, 1 gümüş halterde, 1’er atletizm ve taekwondo da madalya kazanarak sıralamada 41. sırada yer aldı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olimpiyat oyunlarını duymayan ve bilmeyen yok gibidir. Dört yılda bir yapılmasına rağmen oyunlar biter bitmez dört yıl sonra yapılacak olan oyunlar sabırsızlıkla beklenir. Kahve köşelerinde, evde, işyerinde, sokakta, alışverişte kısacası her alanda konuşulan tek konu gibidir diyebilirim. Tüm dünya adeta ekranlara kilitlenerek oyunları izlerler.

Oyunlara katılan ülkelerin yöneticileri bu oyunların ülkelerinde yapılmasını sağlamak ve katılan sporcularını desteklemek amacıyla büyük bütçeler ayırırlar. Gelin görün ki büyük bütçeler ayrılan ve tüm insanların bildiği bu olimpiyatların dışında birde engelli sporcuların katıldığı paralimpik oyunları yapılmaktadır. İşin en acı tarafı ise tüm dünyada en az olimpiyatlar kadar önem ve değer verilen paralimpik oyunları nedense ülkemizde pek önem ve değer görmemektedir.  

5 Ağustos – 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılan 2016 Yaz Olimpiyatlarının ardından 7 Eylül – 18 Eylül 2016 tarihleri arasında da 2016 Paralimpik Yaz Oyunları yapıldı… Yapılan 2016 Paralimpik Yaz Oyunlarının detayına geçmeden önce kısaca tarihine bir göz atmak istiyorum.

Engelli insanlar için dünyada ciddi anlamda sportif çalışmaların başlangıcı 1 Şubat 1945 olarak kabul edilir. O tarihte İngiltere’de Londra’ya 70 kilometre mesafedeki Aylesbury kentinde Stoke Mandeville Rehabilitasyon Merkezi’nde Dr.Ludwig Guttmann tarafından II.Dünya Savaşı’nda şarapnel parçaları ile çeşitli şekillerde yaralanmış parapleji hastalarının rehabilitasyonu için spor kullanılmaya başlanmıştır. Dr.Guttmann ilk olarak okçuluk, bowling, bilardo ve masa tenisini kullanmaya başlamıştır.

Daha sonra bu olayı takım sporlarına taşıyan Dr.Guttmann tekerlekli sandalye ile önce polo, sonra da basketbol oyunlarını kullanmaya başladı. Kısa bir süre sonra diğer spor dalları eskrim, cirit, gülle, tekerlekli sandalye yarışı, tekerlekli sandalye ile slalom yarışı ve halter spor dalları olaya katılmıştır. Dr.Guttmann 28 Temmuz 1948 tarihinde I.Stoke Mandeville Özürlüler Oyunları’nı düzenlemiştir. Bu oyunlara savaş gazisi 16 kişi katılmıştır.1949’da düzenlediği ikinci oyunların ödül dağıtımı sırasında Dr.Guttmann “Özürlülerin spor etkinliklerinin İngiltere sınırlarının dışına çıkartılıp, uluslararası düzeye getirilmesini” önermiştir. O dönemde çok ilgi görmeyen bu öneriden üç yıl sonra 1952’de Hollanda’dan küçük bir özürlü sporcu kafilesi gelmiş ve ilk uluslararası ilişki gerçekleşmiştir.

1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları sırasında Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Stoke Mandeville Oyunları Organizasyon Komitesi’ne “Olimpik İdeale Hizmet” ödülü vermiştir.

1957 yılında yapılan oyunlara ise İngiltere dışından 360 sporcu katılmıştır. Aynı yıl kurulan bir “Stoke Mandeville Oyunları Komitesi” kurulmuştur. Oyunlar üç yıl art arda orada yapılmış ve daha sonra olimpiyatların yapıldığı şehirlerde yapılması kararlaştırılmış ve Paralimpiyatlar, Paralimpik Oyunlar doğmuştur.

Daha sonra sırasıyla 1960 Roma İtalya, 1968 Tel Aviv İsrail, 1972 Heidelberg Almanya, 1976 Toronto Kanada, 1980 Arnhem Hollanda, 1984 New York ABD / Stoke Mandeville İngiltere, 1988 Seul Kore Seul, 1992 Barcelona İspanya, 1996 Atlanta ABD, 2000 Sydney Avustralya, 2004 Atina Yunanistan, 2008 Pekin Çin, 2012 Londra İngiltere ve son olarak da 2016 Rio de Janerio’da yapılır.

Yaz Olimpiyatlarının ardından yapılan Paralimpik Yaz Olimpiyatlarının doğuşu işte böyle başlamıştır.

5 Ağustos – 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Paralimpik Yaz Oyunlarına Türkiye’de bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda 1 kişi olmak üzere toplam 79 sporcuyla katıldı.

2016 Paralimpik Yaz Oyunlarına 79 sporcuyla katılan ülkemiz golbol, atletizm, halter, masa tenisi, judo ve atıcılık sporu olmak üzere toplam 6 branşta yarıştı.

Ay yıldızlı sporcularımız yarışmalarda verdikleri büyük mücadeleler sonucunda ülkemize 3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 9 madalya kazandırdılar… 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda ki madalya sıralamasında Türkiye, 34'üncülüğü elde etti...

İlk altın madalyamızı Nazmiye Muslu Muratlı elde etti. Kadınlar kategorisinde 41 kiloda mücadele eden milli haltercimiz, 104 kiloluk kaldırışıyla dünya rekoru kırarak altın madalyaya ulaştı ve 2012 Londra Paralimpik Yaz Oyunları’ndan sonra üst üste ikinci kez paralimpik altın madalyası alan ilk sporcumuz olarak tarihe geçti.

İkinci altın madalyamızı ise masa tenisinde yarışan Abdullah Öztürk, class 4 kategorisinde Çinli rakibini 3-1 mağlup ederek Türkiye’ye ikinci altın madalyayı kazandırdı. Abdullah Öztürk, kardeşi Ali Öztürk ile birlikte katıldığı çift erkeklerde ise ülkemize bronz madalya kazandırdı…

Avrupa şampiyonu olan Golbol Kadın Milli Takımımız paralimpik oyunlarında altın madalya alarak, oyunlar tarihinde Türkiye’ye takım sporlarındaki ilk şampiyonluğunu getirdi. Sümeyye Özcan, Buket Atalay, Gülşah Düzgün, Seda Yıldız, Sevda Altunoluk ve Neşe Mercan’ın forma giydiği Golbol Kadın Milli Takımımız, 6’da 6 galibiyetle geldikleri finalde Çin’i de 4-1 yenerek mutlu sona ulaştı. Türkiye böylece oyunlardaki üçüncü altın madalya kazanma sevincini yaşadı.

Kübra Korkut masa tenisi class 7’de finalde Hollandalı rakibine yenilerek ikincilikte kaldı ve ülkemize oyunlardaki tek gümüş madalyayı kazandırmış oldu. Judoda Mesme Taşbağ ve Ecem Taşın, atletizmde Semih Deniz, atıcılıkta Ayşegül Pehlivanlar da kürsünün üçüncü basamağına çıkarak bronz madalya aldılar. Paralimpik Oyunları’na 1992 Barcelona’dan bu yana katılan ülkemiz, böylece 6 altın, 6 gümüş, 11 bronz olmak üzere toplam madalya sayısını 23’e yükseltti.

Sözün özü olarak, olimpiyatlar başlamadan aylar öncesinde tüm görsel ve yazılı ulusal medya organlarında çarşaf çarşaf yer alırken üzülerek belirteyim ki paralimpik oyunları TRT Spor Kanalında Cem Çınar’ın üstün gayretleriyle hazırlanarak yayınlanan EngelsizSpor programında naklen yayınlanırken nedense diğer medya organlarında çok az yer alır. Bu nedenle toplum olarak engelli sporcularımızın büyük başarılarından çok az kişi haberdar olur. Bunun nedenlerinin başında engelli sporuna başta devlet yöneticilerinin sahiplenmemesi, sağlıklı bir politika üretilememesi ve yeterince bütçe ayırarak desteklenmemesi gibi nedenler gelmektedir. Spor denilince her insanın aklına başka spor dalları yokmuşçasına varsa yoksa futbol gelmektedir… Toplum kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, zenginiyle fakiriyle, güzeliyle çirkiniyle, zayıfıyla şişmanıyla, uzunuyla kısasıyla, engellisiyle engelsiziyle kısacası her ne şekilde olursa olsun tüm insanlarla bir bütündür… Bu bütünlüğün bir parçasını yok sayarsanız, görmezden gelirseniz ve eşit bir şekilde destek vermezseniz o zaman toplumun bütünlüğünden bahsedemezsiniz… Son olarak büyük bütçelerle desteklenerek olimpiyatlara katılan sporcularımızın sayısı ve aldıkları madalyalar ile çok az bir destekle paralimpike katılan engelli sporcularımızın sayısı ve aldıkları madalyaların ve elde ettikleri başarıların kıyaslanmasını ise varın sizler yapın artık… 

 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms