malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 19 Ekim 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 22°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-

Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Yazı Tarihi: 28 Eylül 2016 Çarşamba

Hürriyet (İsmetpaşa) Parkında yapılan tadilatta ise yeni konulan engelli wc’sini incelediğimde kapının içeriye açılır yapılması nedeniyle sandalyeli bir engelli kullanmak istediğinde “Yiğidin malı meydandadır” sözünde olduğu gibi kapı kapatılamadığından ulu orta ihtiyacını gidermek zorundadır. Aynı durum parkın içerisinde yapılan belediyeye ait şirket tarafından işletilen restaurantın wc’sinde de mevcut. Yani yemeğini yedin içtin ve lavaboya gidip elini yıkamak ya da ihtiyacını gidermek istediğinde kapıyı kapatman imkânsızdır. Aynı restaurantın içinde bulunan asansör girişine konulan eşikten geçmek imkânsız olduğu gibi bina girişinde bulunan iki rampanın uygun olmadığını görünce orada bulunan bir yetkiliye söylemiş ve olması gereken eğimi açıklamıştım. En son gittiğimde rampalardan birinin düzeltildiğini sorunun giderildiğini görmüştüm. 

Kernek Külliyesi’nde bulunan tuvalette de standartlara uyulmamıştı. Yine burada da sandalyeli bir engelli içeriye girdiğinde kapıyı kapatması imkânsızdı.

Bunlarla birlikte 2013 yılının başlarından itibaren Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın, Mustafa Şahin’in, dönemin İl Başkanı ve şu anki Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Bülent Tüfenkçi’nin ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın engelli camiasına karşı Malatya’da engellilerin birçok sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerini daha sağlıklı yapabileceği bir “Engelliler Sarayı” yapılması sözü vardı. Verilen bu söz defalarca değişik ortamlarda verilmiş ve basında da yer almıştır.

Ayrıca 19 Nisan 2013 tarihinde dönemin ASP Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla TSD Malatya Şubesi olarak Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlamış olduğumuz “Sporla Engelleri Aşıyorum” isimli projenin açılışı ile aynı zamanda derneğimizin 19. Kuruluş Yıldönümü etkinliğini yaptığımız Malatya Park AVM’de ki programda yapmış olduğum konuşma üzerine de tekrar sözler verilmişti. Bu sözler dışında birkaç defa daha belediye başkanımıza bu projeyi sorduğumuzda ve başlama tarihi hakkında bir söz vermesini istediğimizde hep projenin hazırlandığını ve en kısa sürede başlanacağını söyledi.

Milletvekillerimizin ve belediye başkanımızın vermiş olduğu sözlerin üzerinden tam tamamına 3,5 koca yıl geldi geçti. Bu sözlerin yerine gelmemesinin en büyük nedeni işte bu zat-ı muhteremdir. Çünkü edindiğim izlenimler ve aldığım duyumlara göre bu zat-ı muhteremin bir huyu kendine ait olmayan hiçbir proje fikrini sahiplenerek hazırlamıyormuş. Buna birde engellilere karşı olumsuz olan bakış açısını eklerseniz olacağı budur işte.

O dönemde il başkanı olan ve şu anda ise Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Bülent Tüfenkçi’nin, milletvekillerimiz Öznur Çalık ile Mustafa Şahin’in ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın verdikleri sözün 3,5 yıldır ortada kalmasına neden olan ve yerine getirilmesini sümen altı ederek projeyi hazırlamayan bu zat-ı muhtereme ne yaparlar bilmiyorum. Ancak bildiğim tek şey var ki bu zat-ı muhterem mimarın kesinlikle engellilere karşı olumsuz bakış açısının değişmeyeceğidir.

Henüz yeni tamamlanan ve hizmete giren Nikâh Sarayının da engelli standartlarına uygun olup olmadığını merak edip dururdum. Geçtiğimiz günlerde sırf bu konudaki merakımı gidermek amacıyla gidip baktım. Genel olarak çok güzel görünüme sahip bir proje yapılmış. Beğenilmeyecek gibi değil. Ancak gelin görün ki ne kadar güzel olursa olsun her zaman dediğim gibi bir engelli vatandaş olarak ben kullanamadıktan sonra benim gözümde hiçbir değeri olmuyor. Çünkü koca binanın önünde sadece bir tek rampa yapılmış ve o da standart dışı olmuş. Düğün salonu kısmının arka giriş kapısında rampa yoktu. Bunun dışında tuvaletleri incelediğimde üç tuvaletten sadece birinin engelliler için yapılmış olduğunu gördüm. Ancak gelin görün ki orada da hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü akülü tekerlekli sandalyem ile girdiğimde kapıyı kapatmanın imkânı yoktu. Kapıyı kapatamadığım gibi klozeti de kullanmam imkânsızdı. O kadar güzel yapılmış olan binada yine engelliler hiçe sayılmış ve yasalar uygulanmayarak göz ardı edilmişti.

Bununla birlikte evlenmek isteyen tekerlekli sandalyeli engellilerin nikâh masasının konulduğu yere çıkmaları da imkânsızdı. Geçtiğimiz günlerde tekerlekli sandalyeli iki engelli arkadaşımız nikâh için gittiklerinde yere normal sıradan bir masa konularak işlemleri yapılmıştı.

Yapmış olduğu bazı projeleri ise Yaşam ve Spor Merkezi gibi yerinde görüp inceleme yapamadığımdan oralarda sorunlar var mı, yok mu bilemediğim için değinemiyorum. Yerinde inceleyemediğim diğer projelerde ise herhangi bir sorun olmamasını aksine sorunsuz yapılmış olmasını tüm yüreğimle diliyorum.

Bu arada şunu da belirteyim ki benim bu zat-ı muhteremin kişiliğiyle ve karakteriyle ilgili herhangi bir sorunum yok. Sorunumun olmasına da imkân yok zaten. Yapmış olduğu projelerin birçoğu elbette güzel olmuştur, bunu inkâr edecek değilim. Ancak bu zat-ı muhterem ne kadar güzel projeler yaparsa yapsın, ne kadar güzel eserler ortaya koyarsa koysun eğer o projelerde bir engelli olarak ben ve benim gibi olan arkadaşlarım istifade edemiyorsa işte o zaman benim gözümde onların hiçbir değeri olmayacaktır. İsterse o projeler dünyanın harikalarından biri olsun benim için hiçbir değeri olmaz.

Sözün özü olarak, buradan çok sevdiğim Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır’a şunu söylemeden geçemeyeceğim… “Sayın başkanım, bu zat-ı muhterem tarafından yapılan engellilerle ilgili belirttiğim olumsuz düzenlemeleri istediğiniz zaman gerek basınla, gerekse de noterle birlikte inceleme yapabiliriz. Şahsınıza daha önceleri de söylediğim gibi size engelli konularında ve düzenlemelerinde sağlıklı bilgiler verilmiyor. Bu zat-ı muhteremin ya da bir başka çalışanınızın yapmış olduğu olumsuzluklar onlara değil ama başkan olmanız nedeniyle size yansımakta ve yansımaya da devam etmektedir. Gelin artık el ele, omuz omuza verip şu Malatya’yı diğer şehirlerin örnek alacağı engelsiz bir Malatya yapalım. Bunun yolu da zat-ı muhteremle ilgili gerçeği görmenizden ve engellilerle ilgili yasal mevzuatlarla birlikte erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konularında uzman olan şehir plancısı mimar ve mühendisleri görevlendirmenizle olacaktır.”

 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,56ms