malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!

NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
Yazı Tarihi: 11 Eylül 2016 Pazar

Esas itibariyle soru sormak, sorgulamanin ilk adimi oldugundan felsefik bir davranistir. Ayni zamanda devrimci bir tavirdir da. Zaten eskiyi yikip yerine yenisini koymak, basli basina felsefi bir muhakeme kabiliyetidir. Cünkü eski olanin gereksizligini kavrayip yerine yenisini ikame etme yetenegi, önce beyinde gelistirilen konzeptin pratige uygulanmasidir ki, kafa yormak, düsünmek, denemek ve hatta bir kac defa yanilmak olagandir.

 

Her ne kadar deneme yanilma metodu ögrenmenin ve gelismenin en mesakatli ve masrafli yöntemi olsada, yenilik icin cogunlukla sarttir. Burda bahsini ettigimiz yeniymis gibi görünen taklit degil, su ana kadar hic var olmamis veya haberdar olunmayan olgulardir söz konusu olan ...

 

Tamda bu noktada önemle altini cizmek gerekir ki, aslinda var olmayan bir sey yoktur, varligindan haberdar olmadigimiz seyler vardir sadece ve bizimde insan olarak hem görevimiz hemde dürtümüz bunlari arastirip cikarmaktir, diye düsünüyorum. Bilim ve felsefe bunun icin vardir ve Marxin dedigi gibi, her sey biliniyor olsaydi bilime gerek kalmazdi. Ayni sey felsefe ve sanat icinde gecerlidir, yani haberdar oldugumuz düsünceler, sistemler, olgular vesaire ... hayatin devami icin yeterli olsaydi düsünmeye gerek kalmazdi ve belkide fiziki olarak soyu tükenen bir cok canli gibi insanliginda sonu coktan gelmis olurdu. Ama öyle olmadi ve hayat devam ediyor!

 

Haliyle ne yaparsak yapalim, ne bilimi nede felsefeyi göz ardi etme sansina sahip degiliz. Bütün mesakatine ragmen yeniye yönelmek, hasmetli oldugu kadar beseri varlik olarak tanidigimiz tek canli olan insanin vazgecilmezidir.

 

Bu baglamda bence insani bitiren asil etken, yaslanmak veya hastalanmakta degil, üretmekten vazgecmis olmakta yatmaktadir. „Insan yaslandigi icin pasiflesmez, tam tersine üretimden düstügü veya pasiflestigi icin yaslanir“, Tezini bir kez daha ortaya koymaktan kendimi ali koymak istemiyorum.

 

Dünyayi biyolojik olarak yasli adamlarin yönettigini unutmamak gerekir. Yine bilim, sanat ve felsefeyle ugrasan insanlarin belli bir birikimden ve haliyle belli bir yastan sonra ustalastiklarini iyi biliyoruz. Hatta bunlar fiziki ölüme kadar üretmeye devam etmektedirler. Biraktiklari eserleri ise zaten hic yok olmamaktadir. Kisisel olarak ben zaten ölüm diye bir seye inanmiyorum, bana mantiksiz oldugu kadar, gereksizde geliyor!

Cünkü insan ayni zamanda bir enerjidir ve bilindigi üzere bütün enerjilerin dönüsme kabiliyeti vardir, yoksa hic bir anlam ifade etmezler. Düsününki trafoda bekleyen elektrigin hic bir anlami yoktur, yine yagmur bulutlarinda birikmis potansiyel enerji simsek olmadan fark bile edilmez.

 

„MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!“ yazimda felsefenin bu iki temel akimina özet olarak deginmistim. Yine atifta bulunacak olursak, Materyalizm maddenin hareketinden dolayisiylede dönüsümünden yola cikip enerjinin maddenin degisik bir formu oldugunu ve sadece dönüstügünü, kesinlikle yok olmadigini düsüncenin esasina oturtur.

O halde insanda bir enerji oldugundan yok olmasi materyalist bakis acisindan da mümkün degildir. Idealizm ise zaten insan üstü gücü esas aldigindan ve insan ruhunu bu gücün bir yansimasi olarak kabul ettiginden soyut olan ruhun yok olmasini kabul etmemektedir.

Her iki ihtimalde de insan mantik yürütme temelinde sona ermemekte ve farkli bir formda var olmaya devam etmektedir.

 

Bir adim daha ileriye gidecek olursak, insani kendi istegi disinda dünyaya gelen, gelisen, üreten ve zamani gelincede yok olan bir varlik olarak kabul etmek düz mantiga bile ters gelmektedir. En azindan ispati yapilmis degildir. Her varligin oldugu gibi insanin da bir görevinin oldugunu kabul edip, farkinda olsun olmasin bu konzeptin önceden genlerinde veya karakterinde programlandigini kabul etmek bir zorunluluk olarak karsimiza cikmaktadir.

 

Üretime katilmak beseri olarak bildigimiz tek varlik olan insan icin hayati öneme sahiptir. Üretmeyen bir insanin yasadigini idda etmek biyolojik olarak söz konusu olsada felsefik olarak inandirici degildir, inandirici olsada ikna edici degildir.

 

Haliyle her ne yaparsak yapalim, yüzümüzü ne tarafa dönersek dönelim ya bilime yada felsefeye carpip ayikiyoruz. Iyikide carpmak zorunda kaliyoruz, yoksa tükenip gidecegiz diye endise ediyorum.

 

Asil konumuz olan „Normal olanmi, yoksa Anormal olanmi normaldir“ sorusuna gelecek olursak, ki yine fesefenin ana unsurlarindan olan „etik“ ile karsi karsiya geliyoruz ve anliyoruz ki; Normal veya Anormal diye bir tanimlama yapmaya kalkmak bile ebestir! Kime göre, neye göre, hangi zaman göre Normal veya Anormal!

 

Tekrar basa dönecek olursak, yine eski-yeni catismasi meselesine carpiyoruz ve normal-anormal kavramlarinin eskiyle ilgili oldugunu hemen seziyoruz. Kisacasi bunlarin sadece yasam boyu beynimize civilenmis anlamlardan ibaret seyler olduklarini görüyoruz.

 

Halbuki eski ile hic bir bagi olmayan yep yeni bir sey, ne normal ne de anormaldir, adi üzerinde „yenidir“. Tek örnekle konuyu baglayacak olursak: Insanlarin bir birine selam vermeleri ahlaken normal kabul edilir, ancak hukuken böyle bir greklilik yoktur, ekonomik veya politik olarak da böyle bir zorunluluk söz konusu degildir. Ama bütün bu saydigimiz olgular hayatimizi belirler ve hepimiz bir sekilde bunlardan etkileniriz!

 

Düsünüyorumda sanki bir zorunlulukmus gibi her gün yeniden yapilan dedikodu yerine bilim, sanat veya felsefe ikame etmek mümkünmüdür diye, ama simdilik meseleyi dogal akisina birakmayi tercih etmekle yetiniyorum.

 

Örnegin gereksiz dedikodu yapmak yerine positif enerji göndermek gibi bir sey dahami faydali olur acaba diye soru sormaktan kendimi alikoyamiyorum! Kimbilir belkide ilerde bunun cihazi bile icad edilir ve sahibi dahil hic kimseye yarari olmayan dedikodudan ansizin vazgecilir - dolayisiylede daha faydali bir is yapma sansina erisiriz diye umut ediyorum.

 

Ayrica böyle bir cihazi icad edecek olan mühendisleri de simdiden selamliyorum!

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms