malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Ekim 2019 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?

Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Yazı Tarihi: 07 Eylül 2016 Çarşamba

O bu ülkede yaşayan 9 milyon 677 bin 33 engelliden sadece bir tanesiydi. Engellide olsa herkes gibi önce bir insan, sonrasın da ise engelliydi. Turizm İşletmeciliği bölümünü okuyarak önlisans mezunu olmuş, yüzde 96 oranında ve 42 yaşında olan bir görme engelliydi.

Kimden mi bahsediyorum Celal Kuvettli adındaki engelliden bahsediyorum…

Celal, her engelli insan gibi yıllarca işsizlik sancısı çekmiş ve sonunda 2010 yılında memur olarak işe girmeyi başarabilmişti. Artık o çalışan, hiç kimseye ekonomik yönden bağımlı olmayan ve tüketen değil üreten bir engelli olarak kendi ayakları üzerinde durabilen bir engelliydi.

Eşinden ayrılmış ve bir kız çocuğu olan bir babaydı aynı zamandı. Ailenin tek evladıydı… Bir kız kardeşi 4 – 5 yıl kadar önce bir hastalık nedeniyle vefat etmiş ve tek çocuk olarak kendi kalmıştı. Aile içerisinde, çevresinde ve görev yaptığı kurumda sevilen bir kişiydi. Herkes tarafından engelli olmasına rağmen hayata dört elle sarılarak kimseye muhtaç olmamak için onurluca yaşam mücadelesi verdiği için başarılı bulunarak takdir edilen biri olarak görülürdü.

Görülürdü diyorum ya işte bu Celal Kuvvetli artık aramızda yok. Celal, 19 Ağustos 2016 tarihinde vahşice katledildiği için artık aramızda yaşamıyor.

İki hafta kadar önce 19 Ağustos Cuma günü Celal Kuvvetli görev yaptığı okulda öldürüldü. Hem de vahşice, hiç acımadan aynı yerde çalışan iş arkadaşı tarafından öldürüldü.

Yüzde 96 oranında görme engelli olan Celal Kuvvetli görev yaptığı Malatya Fırat İlkokulu’nda yine aynı yerde Denetimli Serbestlik Uygulaması kapsamında zorunlu kamu hizmeti nedeniyle birkaç aydan beri okulda temizlik görevlisi olarak çalışan Mehmet Emin Demir’in öldürdüğü ortaya çıktı. Öldürme nedeni ise okul aile birliğinin parasının bulunduğu kasanın anahtarını almak için olduğu belirtiliyor.

Denetimli Serbestlik Uygulaması kapsamında okulda temizlik görevlisi olarak çalıştırılan Mehmet Emin Demir tarafından önce bıçaklanarak sonra da hortumla boğularak vahşice öldürülen Celal Kuvvetli için üyesi olduğu Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği (GÖRBİR) Malatya Şubesi tarafından öldürüldüğü okul önüne siyah çelenk konularak basın açıklaması yapıldı.

Yapılan siyah çelenk bırakma ve basın açıklamasına Görmeyenler Kültür Ve Birleşme Derneği Başkanı Aylin Aslan ile dernek üyeleri, öldürülen Celal Kuvvetli’nin babası İsmet Kuvvetli, annesi Bedriye Kuvvetli ve aile yakınları katıldı.

Benimde katıldığım basın açıklamasında bir konuşma yapan GÖRBİR Başkanı Aylin Aslan, Arkadaşımız Celal Kuvvetli, hem 2008 yılından bu yana üyesi olduğu derneğimiz yönetim kurulu ve üyeleri tarafından, hem de 2010 yılından bu yanan çalıştığı Fırat İlköğretim Okulu idarecileri, çalışanları ve öğrencileri tarafından sevilen, başarısı ile takdir edilen bir karakterdir. Onun planlı, kasıtlı ve hunharca bir şekilde katledilmesi bizleri derinden üzmüş, yaralamış ve gelecek günler için endişeye sevk etmiştir. Özellikle; savunmasız ve dezavantajlı grupta yer alan engelliler, öğretim çağındaki çocuklar ve kadınların okul ve iş yerlerinde can güvenliklerinin sağlanması yönünde ilgili kurum ve kuruluşlarca koruyucu politikaların geliştirilmesi, bu doğrultuda konuya muktedir Sivil Toplum Kuruluşlarından görüş istenmesi son derece önem arzetmektedir. Bu kapsamda; GÖRBIR ailesi olarak Denetimli Serbestlik Uygulaması ile görevlendirilen bireylerin, ruhsal muayenelerinin uzmanlar tarafından gerçekleştirilerek; çalışabilirliklerinin uygunluğu ve hangi işlerde çalışabileceklerinin tespit edilerek raporlaştırılmasını talep etmekteyiz. Bu konuda halkımızın ve medyanın desteğini bekliyor, derneğimiz adına merhuma tekrar Allah'tan rahmet diliyoruz.” dedi.

İşlenen vahşi cinayetin ardından gerek veliler tarafından gerekse de engelli camiasında hırsızlıktan sabıkalı olduğu ve bu nedenle Denetimli Serbestlik Uygulaması kapsamında zorunlu kamu hizmeti cezasını çekmek için Fırat İlkokulu’nda görevlendirildiği bildirilen Mehmet Emin Demir’in, ilkokulda görevlendirilmiş olmasına büyük tepki gösterildi. Sabıkalı birinin, cezasını çekmek üzere ilkokulda görevlendirilmesinin mantığını anlayamadıklarını belirten birçok veli, bu görevlendirmeyi yapanlara da tepki gösterirken bazı veliler de, şüphelinin daha önce de okulda hırsızlık olayına karıştığını, ancak bunun okul yöneticilerince örtbas edildiğini öne sürdüler.

Benimde kafama takılan birkaç soru oldu… Yüzde 96 oranında görme engelli olan bir kişiye okul aile birliğinin parasının bulunduğu kasanın anahtarı neden verildi? Okulda bu görevi üstlenecek başka bir görevli mi yoktu? İddia edildiği gibi okulda daha önce de hırsızlık olayına karıştığı doğruysa neden bu olay hakkında okul idarecileri bir tutanak tutup gerekenler yapılmadı? Tutanak tutulduysa ilgili birimler neden bu kişiyi orada çalıştırmaya devam ettirdiler? Daha önceleri hırsızlıktan sabıkalı olan birinin ilkokul çocuklarının eğitim gördüğü bir okula Denetimli Serbestlik Uygulaması gibi bir kapsamda nasıl işe yerleştirilir? Bu kişinin hırsızlık suçu dışında herhangi bir suçu var mıydı? Madde bağımlılığı gibi tedavi görüyor muydu? Eğer madde bağımlığı tedavisi görüyorsa ilkokul gibi eğitim kurumunda görevlendirmesi en büyük hata değil mi? Bu hataların sorumluluğunu kim üstlenecek?

Sözün özü olarak, siyah çelenk bırakma ve basın açıklamasında bulunduğum esnada dikkatimi çeken olaylardan biri ilimizde bulunan 30 civarında ki engelli dernek ve spor kulüplerinin ne yöneticileri ne de üyelerinden hiç kimsenin bulunmamasıydı. Bu konuyu daha sonra GÖRBİR Başkanı Aylin Aslan’a herkese haber edilip edilmediğini sorduğumda bana, “Hemen hemen engellilerle ilgili belediye birim yetkilileri, dernek ve spor kulübü yöneticileri dâhil 80 kadar kişiye haber ettim” dedim. Engellilerle ilgili dernek yöneticilerinin haber edilmesine rağmen böyle bir olayda bulunmamalarını açıkçası yadırgadım…

Engellilerin haklarını savunamayan, sorunlarını araştırıp dile getirerek çözüm üretmeyen, engelli haklarını çiğneyenleri, gasp edenleri eleştirmeyen derneklere ve dernek yöneticilerine verilecek cevabı kamuoyunun vicdanına bırakıyorum…

Ali Haydar KOYUN

Engelli Aktivist/Disabled Activists

E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com

https://twitter.com/alihaydarkoyun


 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms