malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke

Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Yazı Tarihi: 02 Eylül 2016 Cuma

Son bir buçuk yıl içerisinde IŞİD, FETÖ/PDY, PKK vb gibi terör örgütleri tarafından ülkemizde bombaların patlatılmadığı Allahın bir günü yok artık…

Sabah haberleri açıyoruz bombalı araç saldırısı, akşam kapatıyoruz canlı bomba saldırısı… Artık uykumuzda dahi bombalarla yatıp bombalarla kalkar olduk... Her bomba saldırısı sonucunda onlarca polisimiz, askerimiz, sivil vatandaşımız, çocuklarımız hayatını kaybederken yüzlercesi de yaralanarak kolunu, bacağını, gözünü kaybettiği gibi milyonlarcası da ekranlarda izlediği bu olaylar nedeniyle psikolojik travma yaşıyor artık… Son bir buçuk yıl içerisinde yaşadığımız ve hepimizin beynine kazındığı için unutamayacağımız bu acı olaylardan bir kaçı şunlar…

5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır’da HDP'nin mitinginde iki ayrı patlama meydana gelerek 5 vatandaşımız hayatını kaybederken 400’den fazla vatandaşımız ise yaralandı.

20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde canlı bomba tarafından yapılan saldırı sonucunda 34 vatandaşımız hayatını kaybederken 100’den fazla vatandaşımız ise yaralandı.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da İstasyon Garı’nda Barış Mitingi için toplanan kalabalık içerisinde 2 canlı bombanın saldırı yapması sonucunda 109 vatandaşımız hayatını kaybederken 500’den fazla vatandaşımız ise yaralandı.

12 Ocak 2016 tarihinde İstanbul’da Sultanahmet meydanında turistlerin yoğun olduğu esnada canlı bomba tarafından yapılan saldırı sonucunda 13 turist hayatını kaybederken 16 vatandaşımız ise yaralandı.

14 Ocak 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Emniyet Müdürlüğü binası ile lojmanlara yapılan saldırı sonucunda 3'ü çocuk 6 vatandaşımız hayatını kaybederken 39 vatandaşımız ise yaralandı.

17 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da Merasim Sokakta askeri servise yönelik bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 28 vatandaşımız hayatını kaybederken 61 vatandaşımız ise yaralandı.

13 Mart 2016 tarihinde Ankara Kızılay'da bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 34 kişi hayatını kaybederken 125 vatandaşımız ise yaralandı.

19 Mart 2016 tarihinde İstanbul'un kalbi İstiklal Caddesi'nde canlı bombanın intihar saldırısı sonucunda 4 turist hayatını kaybederken 37 vatandaşımız ise yaralandı.

31 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır’da Şanlıurfa karayolu üzerindeki Otogar Mevkii’nde polis servis aracına yönelik yapılan saldırıda 7 polis memuru hayatını kaybederken 27 vatandaşımız ise yaralandı.

1 Mayıs 2016 tarihinde Gaziantep’de Emniyet Müdürlüğü önünde bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 2 polis memuru hayatını kaybederken 18’i polis olmak üzere 22 vatandaşımız ise yaralandı.

10 Mayıs 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde polis aracına düzenlenen bombalı saldırı sonucunda 3 vatandaş hayatını kaybederken 45 vatandaşımız ise yaralandı.

12 Mayıs 2016 tarihinde Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Dürümlü mezrasında bomba yüklü kamyon ile yapılan saldırı sonucunda 16 vatandaşımız hayatını kaybederken 23 vatandaşımız ise yaralandı.

7 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Vezneciler’de bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 7'si polis memuru 4’ü sivil olmak üzere toplam 11 vatandaşımız hayatını kaybederken 36 vatandaşımız ise yaralandı.

8 Haziran 2016 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğüne bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 2’si kadın polis memuru 3’ü sivil olmak üzere 5 vatandaşımız hayatını kaybederken 51 kadar vatandaşımız ise yaralandı.

28 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde 3 canlı bombanın yaptığı saldırı sonucunda 42 vatandaşımız hayatını kaybederken 239 vatandaşımız ise yaralandı.

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanılan FETÖ/PDY tarafından yapılmak istenen darbe girişimi sonucunda 240 vatandaşımız hayatını kaybederken 1.535 vatandaşımız ise yaralandı.

10 Ağustos 2016 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde polis servis aracına yönelik bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 5 vatandaş hayatını kaybederken 5’i polis memuru olmak üzere toplam 12 vatandaşımız ise yaralandı. Mardin’in Kızıltepe İlçesinde ise Devlet Hastanesi yakınlarında polis aracının geçişi esnasında bombalı yapılan saldırı sonucunda 1’i polis memuru ile 2 sivil vatandaş hayatını kaybederken 50 vatandaşımız ise yaralandı.

15 Ağustos 2016 tarihinde Diyarbakır’da Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğine bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 5’i polis memuru olmak üzere 7 vatandaş hayatını kaybederek şehit olurken 45 vatandaşımız yaralandı.

17 Ağustos 2016 tarihinde Van’da polis merkezine bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 1’i polis memuru olmak üzere 3 vatandaş hayatını kaybederken 20’si polis memuru olmak üzere toplam 73 vatandaşımız ise yaralandı.

18 Ağustos 2016 tarihinde Elazığ’da Emniyet Müdürlüğü önünde bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 3 polis memurumuz hayatını kaybederken 110’u polis memuru olmak üzere toplam 217 vatandaşımız ise yaralandı. Bitlis’in Hizan ilçesinde yapılan saldırı sonucunda ise 5’i asker ve 1’i korucu olmak üzere toplam 6 vatandaşımızı hayatını kaybetti.

20 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantep’de bir düğünde canlı bombalı saldırı sonucunda 54 vatandaşımız hayatını kaybederken 94 vatandaşımız ise yaralandı.

26 Ağustos 2016 tarihinde Cizre’de polis kontrol noktasına bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 11 polis memuru hayatını kaybederken polis memuru ve sivil olmak üzere toplam 78 vatandaşımız ise yaralandı.

Sözün özü olarak, yukarıda açıklamaya çalıştığım yaşadığımız bu acı olaylar sadece belli başlı olanlarıdır. Daha irili ufaklı onlarca olay yaşanmıştır. Yaşadığımız bu acı olaylar ne zaman son bulacak bilemiyorum. “Delisi olan her gün ağlar, ölüsü olan üç gün ağlar” atasözünün dediği gibi bu ülkenin başında her türlü terör belası olduğu sürece daha çok kan ve gözyaşı dökülür, ana babaların yüreği yanar, çocukların boynu bükük kalır... Ülkemizde yaşanan bu terör konusunda ne yapılacaksa yapılsın ve artık bir son bulsun. Bildiğiniz gibi bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Barış Günü nedeniyle artık ülkemizde ağlama ve feryatların sesi değil barışın sesleri yükselsin. Dünyaca ünlü şairimiz Nâzım Hikmet’in “Davet” şiirinde dile getirdiği gibi “bu memleket bizim” diyor ve 1 Eylül Barış Günü’nün ülkemize ve dünyamıza barış dolu, özgürlük dolu, sevgi dolu günler getirmesini diliyorum.

 

DAVET

Dörtnala gelip Uzak Asya'dan

Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan

                        bu memleket, bizim.

 

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

ve ipek bir halıya benziyen toprak,

                        bu cehennem, bu cennet bizim.

 

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,

yok edin insanın insana kulluğunu,

                        bu dâvet bizim....

 

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

ve bir orman gibi kardeşçesine,

                        bu hasret bizim...

 

Nâzım Hikmet


Ali Haydar KOYUN

Engelli Aktivist/Disabled Activists

E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com

https://twitter.com/alihaydarkoyun


 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms