malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!

MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
Yazı Tarihi: 29 Mayıs 2016 Pazar

Her ne kadar Materyalizmin Idealizmle olan tastismasi, daha sert bir ifadeyle kapismasi son yüzyilda anlamsiz oldugu icin sona ermis olsada sorulmasi gereken sorular tam anlamiyla cevaplanmis degildir. Cevaplanmasi da pek mümkün görünmemektedir, cünkü yasamin kendi enerjisi ve dinamigi insan beynini düsünce üretmeye zorlamaya devam etmektedir, edecektirde!

Bilindigi üzere Felsefe ilk caglarda Idealizm cercevesinde baslamis ve gelismistir. Antik Yunan düsüncesi materyalizmden uzak, tamamen idealist yargilardan olusan bir muhakeme sitemini ifade eder. Bu anlayis Kant ve Hegel e kadar devam eder.

Hegelci Felsefeyi Idealizmden Materyalizme geciste bir dönüm noktasi ve gecis köprüsü olarak kabul etmek mümkündür. Hegelci düsüncenin ortaya cikisina kadar zaten Materyalizmden bahsetmek söz konusu degildi. Idealizmi, kisaca Insan Ruhunu düsüncenin merkezindeki tek unsuru olarak tanimlarsak Hegele kadar aksini düsünmek mümkün görünmüyordu diyebiliriz.

Hegelci Felsefenin temel kurami, Ruh zamanla kendi kendisiyle celiskiye düser ve haliyle icinde bulunulan olumsuz durumu degistirmek icin yeni careler arar ve böylelikle gelecegin gercekligini belirler veya yaratir sistematigidir.

Modern Sosyal Bilimin kurucusu Karl Marx Hergelci Diyalektik diye tabir edilen bu kurami ters yüz etmis ve tamamen Materyalizm penceresinden ele alip yeniden yorumlayarak sistematize etmistir.

Hergelci Idealizmin esas aldigi „Ruh“ Marx tarafindan bir kenara itilmis, maddenin dönüsümüne dayali Diyalektik Materyalizmi gelistirmistir. Marxci düsünce kisaca evrendeki her sey zamanla kendisiyle celisir ve böylelikle objektif gercekligi yakalayip gelecegi belirler, sistematigidir. Materyalizm insan ruhunu tamamen yok saymakta ve Madde yani vücut var oldugu icin ruh vardir, düsüncesini savunmaktadir. Idealizm ise maddeyi kaale almayip ruh üzerinden yasami ve evreni anlamaya calismaktadir. Sonuc itibariyle Idealizmin esasi insan ruhu iken Materyalizmin temel dayanagi madde ve maddenin dönüsümüdür.

Hume´un Teolojisi her seyin nedeni olan, ancak kendisinin herhangi bir nedeni olmayan bir ilk neden, maddeninde nedeni olan, ancak maddeden olusmayan bir ilk neden olarak Tanriyi kabul eder.

Dolayisiylede Idealizm insan ve doga üstü bir güc olarak Tanriyi her seyin yaraticisi, sebebi ve sonucu olarak tarismasiz kabul ediyorken Materyalizm madde ve maddenin dönüsümünden yola cikmaktadir. Materyalizmin temel dayanagi Büyük Patlama ya da Big Bang denilen evrenin olusum baslangici ve bicimi olarak kabul edilen ancak ispati yapilamayan, sadece var oldugu sayilan olaydir. Ondan öncesi yoktur, haliyle eksiktir. Söz konusu bu eksiklik Darwinizm icinde gecerlidir, cünkü Evrim Teoriside Big Bang ile baslar, daha öncesi ile ilgili herhangi bir yorumlama zorunlulugu duymaz.

Bu iki ana akim Materyalizmin ilk ortaya cikis zamanlarinda her ne kadar muazzam bir tartismanin icine girmis olsalarda zamanla bu tartismadan vazgecip kendi köselerine cekilmislerdir demek ironik olsada yeni bir tartismaya cigir acmak icin yeterlidir.

Materyalizmle birlikte ön plana cikan Pozitif Bilim Kapitalizmi dogurmus ve Dünyanin hakim sistemi olmasina olanak saglamistir. Ancak sonuc itibariyle materyalistlesen, mekaniklesen yasam insani ister istemez sorgulamaya yöneltmistir. Öyleki Biyoloji ve Kimyayi dahi Fizik kanunlariyla tanimlamaya calisan materyalist düsünce insandan uzaklasmis, her seyi Fizik ile aciklayabileceginden sorgusuz sualsiz emin olmaya baslamistir.

Endüstrilesmis toplumlarda giderek daha cok insanin yoga ve benzeri meditasyon yöntemleriyle rahatlamaya calisiyor olmasi, en önemliside dogal yasamin halen hakim oldugu ülkelerdeki yasam bicimlerine duyulan ilginin giderek büyümesi materyalist-mekanik yasamin insan ruhuna iyi gelmediginin acik bir yansimasidir. Özellikle belirtmem gerekirki, bana göre bu tür arayislar tamamen alternatif „anti depresan“ bulma mahiyetindedir.

Materyalist düsüncenin esas aldigi Fizik Biliminden - son yillarda yeni bir boyut kazanan Quanten Fizigindeki yeni gelismelere ragmen – sonderece kati bir bicimde halen vazgecmiyor olmasi, en azindan algilayamiyor olmasi, Materyalizmi daha da zor durumda birakacak ve yeni bakis acilarinin acilmasina yol acacaktir. Materyalizm, kendi mantigiyla tabir edecek olursak, kendi kendisiyle celisip yeni bir düsüncenin gelismesine kapi aralamak zorunda kalacaktir.

Quanten Fizigi bu kapinin kolu mahiyetindedir ve simdiden kaale alinmasinda fayda vardir.

„Quantinci düsünce bicimi“ diye tanimlamak istedigim bu yeni bakis acisi, insanin düsündüklerinin haliyle ruh aleminin fizikte oldugu gibi evrene dalgalar gönderdigini ve bundan sonuc aldigini idda etmektedir. Ruh olmadan düsünce, istek, dilek, inanc, amac veya benzeri baska bir olgu olamayacagina göre ve insan vücudunun tek basina dalga yaymasida bir anlam ifade etmeyecegine göre, yorumlama materyalistleri yorsada dönüp dolasip Idealizmin kapisini calmaktadir.

Kisacasi Materyalizm, en güclü silahi olarak kabul ettigi Fizik ile etrafini cevreledigi kalin surlarinda koca bir gedik acmis ve Idealizm karsisinda bir sifir gerilemistir. Quanten Fizigindeki bu yeni bakis acisi Materyalizmin dogusundan itibaren aldigi en büyük darbedir ve bunun Biyoloji, Kimya gibi Positif Bilimler tarafindan da sürdürüleceginden hic kusku duymamaktayim.

Er ya da gec bu iki bilim dali Fizigin esaretinden kurtulup Düsünce dünyasinin yep yeni denizlere yelken acmasina yardimci olacaktir diye umut ediyorum.

Materyalizmin her seyi Fizik kanunlari ile aciklamaya calisiyor olmasi ve bunun disindaki her seyi red etmesi aslinda Dogmatizmin ta kendisi ve tabiri caizse materyalist-ideolojiyi temsil etmektedir ki, ideoloji de sonucta idealist bir düsünce bicimidir.

Fizik kanunlarina göre hic bir sey yoktan var, vardan yok olmaz. Su sicakligin etkisiyle buharlasir ve sogumayla birlikte tekrar yagmur olup su haline gelir. Yani yeryüzündeki su miktari hep aynidir, sadece maddenin dönüsümü dedigi prosesle degisime ugrar.

Yine barajlarda potansiyel enerji olarak toplanan su türbinlere aktarilip önce hareket, sonra elektrik, en sonda yine bir makinanin calistirilmasiyle cesitli enerjilere dönüstürülür. Burda da kabul edilen kuram maddenin enerjiye dönüsmüs olmasi ve yok olmamasidir. Odun yanar duman olur, kül olur vesaire ...

Ancak tamda bu noktada ilginc olan bir sey vardirki, o da maddenin dönüsümümden elde edilen enerjinin gözle görülür, elle tutulur olmayisi gercegidir. Her ne kadar hareketi gözlemlesekte arkasindaki enerjiyi görmüyoruz, elektrigide ancak bizi carptigi zaman sadece hissediyoruz. His ise yine zihinsel bir sey ve dolayisiylede ruhla ilintilidir.

Idealizmin savundugu insan üstü varlik kavramida yine maddenin disindaki bir gücü ifade eder ve gözle görülmesi veya elle tutulmasi zorunlulugu yoktur. Bazi düsünürler buna enerji demekten geri kalmazlar. Yani idealist olmadiklari halde evreni yaratan ve yöneten bir enerjinin varligindan yola cikarlar.

Hal böyle olunca Materyalizm Idealizmden tam anlamiyla kurtulamamakta ve hatta maddenin dönüsümü derken Idealizmin girdabina düsüp ister istemez Agnostisizmin elini güclendirmektedir.

Agnostisizm bahsi edilen iki ana akimin hic birini kabul etmeyen, ikisinin ortasinda bir yerde gidip gelen düsünce ve yorumlama tekniginin adidir. Hal böyle olunca tuttugu orta yolun sonucsuz olmasina ragmen, Idealizmden ve Materyalizmden tastismalarinin sonu olmadigi icin kopmaya baslayan düsünürler Agnostisizme yönelme egilimi göstermektedirler. Agnostisizmin günümüze kadar olan sürecte sistematik olarak bir düsünce sistematigi gelistirememis olmasi gercegi ise bu olguyu konumuz disinda birakmaya nedendir.

Geldigimiz sonuc Materyalist düsüncenin son bir kac yüzyila özellikle de Positif Bilimin gelismesine olan katkilarindan dolayi damgasini vurmus olmasidir. Ancak Idealizmi yok saymis olmasina ragmen Quanten Fizigi ile bu sefer kendisi idealist kuram gelistirmeye zorlanmis bulunmaktadir. Yinede önemle arz etmek gerekirki; bu gelisme kesinlikle Materyalizm ömrünü tamamlamistir veya Idealizme karsi yenilgiye ugramistir anlamina gelmemektedir. Konumuz henüz bu degildir.

Her ne kadar bu iki ana Nehir bir birine hic bir zaman karismiyor olsada, yan kollari bir birlerini sürekli beslemektedir, bir birinden dogmakta ve bir birinin icinde yok olmaktadir. Sorulmasi gereken soru ise bu iki ana Nehrin bir gün gercekten tamamen birlesip tek Akim olacagimi, yoksa bir yerde ayni denize dökülecegi beklentisimidir! Sonucta bütün düsünceler insan beyninden cikmaktadir ve kaynak hep ayni kaynaktir! Su hep ayni su, insan hep ayni insandir!

Belkide artik bu iki ana Akimi bir kenara birakip yep yeni bir Düsünce Sistematigi gelistirmenin zamani gelmistir dieye kafa yormaya devam etmiyor degilim. Cünkü Idealizm ile Materyalizm tartismasini yeniden baslatmak veya ikisinin ortasinda bir yerde bulusmak, en azindan düsünce bazinda bana yeni bir sey katmamakta ve ilginc gelmemektedir. Ayrica bunlardan hic birinin yeryüzündeki sorunlari gercek anlamda cözmedigi de ap acik ortadadir!


„Yeninin en kötüsü, eskinin en iyisinden daha iyi ve faydalidir diye düsünüyorum!

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms