malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI

BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
Yazı Tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi

Topraga düsen bir tohum, su ister, sicagi ister, günesi ayi ister, her seyden önce yeserip boy atmak icin zamanin gelisini bekler! Velakin tek basina bir tohum veya herhangi bir sey hic bir anlam ifade etmez, cünkü dogada her sey digerine muhtactir, birbirinin sonucu ve nedenidir. Hic bir sey bir baskasindan bagimsiz degildir, tam tersine her sey birbiriyle yakindan baglantilidir. Kücük bir karincanin bile son derece önemli bir görevi ve geregi vardir. Insan ise doganin sadece bir parcasidir ve kendi kisisel varligina gereginden fazla deger bicmesinin bir geregi yoktur!

Buna karsin özellikle Kapitalist Modernitenin dogum yeri ve Anavatani sayilan Avrupada yasanan dogadan kopus ve yabancilasma, en son mülteci kriziyle bilinc üstüne cikmistir. Mültecilerin ekonomiye ve genel itibariyle mavi yakalilarin yapmasi gereken islere entegre edilmesi gerektigi düsüncesi, aslinda yerli halkin artik sadece beyaz yakali calisanlar tarafindan yapilan islere önem verdiginin acik bir ifadesidir. Büyük sirketlerin disariya kapali ofislerinde sabahtan aksama kadar oturup, bilgisayar dünyasinda üretildigi varsayilan fikirlerin paraya dönüstürülmesi imkan dahilinde olsada ve herkes bundan kendisine bir basari öyküsü yaziyor görünsede, en gec mesai saatinin bitiminden sonra gercek yasamla yüzlesmek zorunda kalmak ve son yillarda hemen hemen Avrupanin bütün sehirlerinde sayisiz mülteciyle karsilasmak, ofis havasina alismis ve sadece kendisine benzeyen, belirli kriterlere göre secilmis elamanlarla zaman gecirmeye alisik olan zümreye tamamen yabanci bir gercekliktir.

Bütün gün masa basinda oturmak ve sanal alemle ugrasmak, insan yapisina ters bir yasam bicimi iken, bir de üstüne zihinsel anlamda dogadan kopus, suni yasama adim atmak olarak tanimlanabilir! Insan dogasi geregi dikey bir canli iken giderek oturan ve yatay hale gelmeye zorlanan bireyin Kapitalist Modernitenin bir ürünü oldugunu söylemek abartili bir tespit olmasa gerek.

Iste Mülteci Krizi diye tabir edilen ve güneyden kuzeye yönelen insan akimi tamda bu suni yasam modeline ansizin bir müdahale anlamina gelir ki, bütün dengeleri alt üst etme gücüne sahiptir. Avrupanin yerli halklari bir anda Dünyada baska yasam bicimlerininde oldugunu kendi ülkelerinde ve sehirlerinde görme sansina ulasmislardir. Onlarca yildir yilda bir kac defa izin alip yoksul ülkelerin en lüks otellerinde tatil yapmak ve krallar misali hizmet edilmek baska mesele, bir anda o yoksul halklarla kendi ülkelerinde komsu olmak baska gerceklik!

Bati Dünaysinin - tabiri caizse - dengesini bozan asil sorun, bir kac yüzbin mültecinin ansizin Avrupanin ortasina yigilmis olmasi hakikati degildir. Bu gerceklik esas itibariyle buzgdaginin sadece görünen tepesidir ve problemin kökü cok derinlerdedir.

18. yüzyildan itibaren gelisen materyalist-mekanik düsünce bicimi Batiyi elbetteki endüstriyel olarak Dünyaya bir kac yüzyil hakim hale getirmistir. Materyalist-mekanik düsüncenin bir sonucu olan Kapitalizm yine son bir kac yüzyilin hakim sistemi olmus, Modernitenin ana nehri konumunu sürdürmüstür.

Ancak zamanla unutulan hakikat, materyalist-mekanik yasam bicimine kendisini kaptiran Bati toplumlarinin yer yüzünde vüku bulan her seyin birbiriyle baglantili oldugu gercegidir ki, sonuc farkinda olunsun olunmasin yasamin normlastirilmis olmasi ve normatif olmayan her seyin tamamen zihin disina itilmis olmasi celiskisidir.

Bati dünyasinda yasam o derece dogadan soyutlandirilmistir ki bir salatiligin formu bile belli normatif sekillere baglanmistir. Haliyle normlara uymayan her sey dislanmis ve yabancilastirilmistir. Dünyanin cesitli bölgelerinden üzerindeki kiyafetler haric, her seyini geride birakip, ki zaten cogunun sarilacagi bir seyide yoktur, Avrupanin yolunu tutanlar adeta baska bir gezegenden gelmis muamelesiyle karsilasmakta ve malesef gereksiz bir korkuya sebep vermektedirler. Cünkü ne görünüsleri, ne tavirlari, nede gelis bicimleri Avrupa halklarinin kafalarindaki normlara uymamaktadir. Insanin tanimadigi seylerden korkmasi Tezi bu baglamda gecerlilik kazanmakta ve adeta kendisini ispatlamaktadir.

Kuskusuz Bati insanini normatif yasama alistiran ve neredeyse sistematik olarak zorlayan Kapitalizm, icinde bulundugu bu kontrol edilemez ve dolayisiylede anlasilamaz duruma alismakta zorlanmakta ve alternatif üretememektedir!

Makina üretiminde son derece verimli olan normatif aktivite toplumsal meseleleri cözmekte tamamen yetersiz kalmakta, hatta karsi cözüm üretmektedir. Hayatinda egri bügrü bir salatalik görmeyen ve bütün salataliklari böyle sanan bir kisinin ansizin degisen yasam kosullariyla bas etmesini beklemek saflik oldugu kadar basini kuma gömmektir.

Eskiden „almancilar“ robot yasamdan bahsederlerdi ve ne demek istediklerini pek anlayamazdik, simdi anliyorumki robot yasamla kast etikleri materyalist-mekanik yasam bicimiymis ve bunun sonucu olarak sürdürdükleri normatif yasam bicimiymis. Daha acik bir tespitle Kapitalizm sadece nasil yasamalari gerektigini normlara baglamamis, ayni zamanda nasil ve neleri düsünmeleri gerektiginide kurallara baglamis durumdadir. Her ne kadar sirket binalarinda esnek düsünce ve calisma yeteneginden bahsedilsede bunun gercek yasamda karsiligi kalmamistir artik!

Tek bir örneklemeyle bu ilginc celiskiye ortaya koymak mümkündür: Örnegin yasadigim sehrin en islek caddesinde aksesuar olarak dikilmis bir cesme vardir. Sehrin göbeginde cesme neden yapilir! Su icmek icin, el ayak yikanmasada sicak bir yaz gününde azda olsa serinlemek, su ile temas kurmak icin vesaire ... Ve ben bunu özellikle yapiyorken etrafta dolasip bana bu eylem esnasinda tuhaf bakan insanlarin bakislarini betimlemeye gerek duymuyorum. Kimseyi sucladigimda yok, cünkü kafalarindaki norma göre bu cesme bir aksesuardir, su icmek veya serinlemek icin degildir!

Suyu marketten alacaksin, serinlemek icin yüzme havuzuna gideceksin vesaire ...

Ileri sürdügüm bu gerceklik kulaga hos gelsede aslinda yüzyillar boyunca kuluckaya yatan ve yavas yavas yasama dönen Bati düsüncesinin icinde bulundugu dogmatik bunaliminin mülteci kriziyle gün yüzüne cikmis seklidir. Özetle artik mizrak cuvala sigmamaktadir!

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,21ms