malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 28 Haziran 2017 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 24°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - SİYASİ DİNOZORLAR

SİYASİ DİNOZORLAR
Yazı Tarihi: 20 Mayıs 2016 Cuma

Sabah postacı kapıya gelince belki önemli bir evrak getirmiştir diye düşündüm. Arkadaş tanıdık olduğu için zarfı birlikte açtık.

Hayırdır, dedi ne, istiyor bu CHP senden.

Güldüm. Beni disipline vermişler. İfade vermeye çağırıyorlar, dedim.

Niye, sende CHP’li değilmisin. Ne den dolayı böyle yapıyorlar, dedi.

Kendilerine başarılı değilsiniz. Kendinizi ve politikalarınızı değiştiriniz, demişimde ondan.

Dönüp giderken gülerek, “elin adamı uzayda hayat kurmaya çalışırken bunların uğraştığı şeye bak.”

Sıradan bir seçmen olarak taşı gediğine oturttu tabi.

Bizim CHP il başkanı kafasında fikir olmadığı için, fikir sahibi olanlara adam gibi cevap veremeyeceğini bildiği için bildiği en iyi şeyle savunmaya geçiyor.

Kendi gibi bir dinozor eliyle seçtirmiş olduğu ilçe başkan ve yönetimine “ Dosyasını hazırlayın disipline verip partiden atalım. Bunlardan ancak böyle kurtuluruz.” Diye talimat verince bu yeni yetme dinozor adayı da, hemen harekete geçmiş uyduruk bir suçlama ile bir dosya hazırlanmış ve gestapo şefine havale edilmiş.

Suçlama neymiş.

1.Güya ilçe danışma toplantısında konuşulanları basın yoluyla dışarıya ifşa etmişim.

2.Kendilerince, yine en önemlisi ilçe kadın kolları başkanı genç bayan arkadaşa “cahil” diye hakaret etmişim.

Bunlara gülmemek içten bile değil.

Bir sefer, bırakın ilçe danışma toplantılarını, kendileri daha önemli olan il danışma toplantısını tüm Malatya yerel basınına açık olarak yapıyorlar. Bu bir suç ise en büyük suçu sayın İl başkanı kendisi yapıyor.

Hem toplantı herkese açık, herkes görüş, düşünce ve önerilerini söyleyebilir diye sadece parti üyelerine değil tüm herkese açıktır diye insanları davet edeceksin, hem de hoşuna gitmeyen konuşma ve düşünceleri aklı sıra susturmaya çalışıp, buna da demokratlık deyip siyasi  beceriksizliğini bu bahane ile meşrulaştırmaya çalışacaksın.

 

Cehalet ve cahillik suçlamasına gelince.

Bir sefer, bırakın genç bir bayan arkadaşa cahil diyerek hitap etmeyi bunu en sırada insana karşı bile kullanmam. Kaldı ki böyle bir ifade kulanacak olsam ilk başta size karşı kullanırım. Çünkü kendi aklınızı kullanayacak derecede cahil ve beceriksizsiniz.

Cahil olmazsanız bırakın bir parti üyesini, sıradan bir insanı bile cep tel mesajı çekerek tehdit etmezsiniz. Bu ağır bir suçtur, karşılığı da hapis cezasıdır.

Cahil olmazsanız Doğanşehir’e gelip yıllardır partiyi babasının çiftliği gibi kullanan, birlikte oturup anlaşarak atamış olduğunuz her ilçe başkan ve  yönetimini de kendi marabası gibi gören bir siyasi dinozorun gazına gelip sağa sola saygısızlıkla “ben sizi konuşturmam. Dosya hazırlayın bunlar partiden ihraç edelim.” Diyerek gestapoluğa soyunmazsınız.

Cahil olmazsanız, parti tüzüğünde,” birinci derecede akraba olanlar aynı yönetim de yer alamazlar.” ibaresine rağmen, bırakın yönetimde yer almayı, partiye alınan bir gayri menkul ticaretinde birinci derece akrabaların ticaretine alet olmazsınız. Bu ticarette insanların aklına ne gelir. Sonuçları ne olur diye biraz düşünür öyle adım atarsınız.

Cahil olmazsanız, karşınızdaki bir partili değil de, kim olursa olsun gelen görüş ve önerileri dinler, bunları alır kendi fikir dağarcığında değerlendirerek bunda toplum ve partinin gelişimi yönünde bir sonuç çıkarıp onlardan yararlanmaya çalışırsınız.

Cahil olmazsanız artık şu fosilleşmiş olan dinozorluktan kurtulur, neden her seçimden sonra bu partinin oyları eriyor, ( Hem de toplumdaki bu kadar ağır ekonomik ve sosyal sorunlara rağmen.)  diye başkalarını suçlamayı bırakır, takmış olduğun at gözlüğünü çıkarıp çevrede ne olup bitiyor diye bakıp kendini sorgularsınız.

Cahil olmazsanız neden her seçimden sonra aday gösterdiğimiz vekil, belediye başkanı, meclis üyeleri, atadığınız ilçe başkan ve yöneticileri bırakın çevrenizden uzaklaşmalarını dönüp size ve dolayısı ile partiye yaklaşmak bile istemiyorlar. Ve bu yüzde hiç biri partiye gelmeyip gidip başka partilere oy verip, o partilere çalışıyorlar.

Siz kendiniz, hala geçmişte yaşadığınız, geçmişte kaldığınız için zannediyorsunuz ki toplumun hepside hala sizin kaldığınız yerde duruyor.

Sol ve sosyal demokrat siyaset öyle şovmenlik yapılarak olmaz. Bu yelpazede siyaset yapmak istiyorsan önce cebinde para yerine kafana biraz fikir koyacaksın. Yoksa davulun sesi de gür çıkar ama içi boştur. VE düğün bitiğinde davulcunu sesi de kesilir. Ama fikirler öyle değil.

Hep söylerim, Türkiye solunun en büyük sorunu hala geçmişte yaşayan, ya da insanları öyle aptal yerine koymaya çalışarak yönetmeye çalışan geçmişte kalan fosilleşmiş bu dinozor kafalı siyasetçilerdir.

Bunlar siyasetin merkezine kendilerini koyarlar ve bütün insanlarında etraflarında dönüp cem yapmasını beklerler.

Bir partide disiplin mekanizmasına sarılacağınıza, o partinin eğitim, kültür, bilimsel görüş ve düşüncelerine sarılın ki biraz ne olduğunuzu fark edesiniz.

Başkalarının kimlik, kişilik, maddi, manevi boyunduruğundan kurtulup özgür bir bireyin ne olduğu, nasıl siyaset yapması gerektiğini öğrenesiniz.

Bu dinozorların derdi bu şunu konuşmuş, falanca böyle demiş değil. Vatandaş aç olmuş, tok olmuş. İşi var mı, yok mu. İnsan haklarıymış, hak hukuk adalet mücadelesiymiş değil tek dertleri seçimlere kadar bu insanları nasıl uyutup maddi ve manevi çıkarlarıma ulaşırım derdidir. Çıkarın küçük ya da büyüklüğü onlara göre önemli değil.

Onun için çıkarlarına kim çomak sokmaya çalışırsa o halk düşmanıdır.

Zavallı dinozorlar, siyasi ömrünüz çoktan bitmiş siz farkında değilsiniz.

Öyle sağa sola sataşmakla, çırpınmakla ancak dibe batıyorsunuz.

Bizi düşüncelerimizden dolayı yargılayacak olanların, bizden daha güçlü düşüncelere sahip olması gerekir. O zaman biz, o  düşünce sahiplerine sonuna kadar saygı gösteririz.

Siz bu tavrınız ile bir parti kuralını uygulamaya çalışmıyorsunuz. Bu kurumsal parti üzerinde kendi çıkarlarınız uğruna kendi egonuzu tatmin etmeye çalışıyorsunuz.

Ve farkında değilsiniz ama kendi yancı dinozorlarınız ile hep birlikte tarihin siyasi çöplüğünde gittikçe kayboluyorsunuz.

Bunun için yolunuz açık olsun.

Size güle, demekten başka diyeceğim yok.

 

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

SİYASİ DİNOZORLAR
HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Hayal Etmeyi Unutmak..
SİYASİ DİNOZORLAR
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,47ms