malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!

MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
Yazı Tarihi: 16 Mayıs 2016 Pazartesi

"Tarih tekerrürden ibarettir" kurami tekrar tekerrür etmekle kalmayip bir bakima tekerrürü ters yüz etmektedir demek, tarihin akisina ters bir iddia olmasa gerek!

Gecmis yüzyillarda genel itibariyle daha güclü kavimlerin kendilerinden daha zayif olanlarin üzerine yürümesi olagan iken, icinde bulundugumuz yüzyilin basindan itibaren cesitli nedenlerden dolayi zayif kalmis toplumlarin en azindan ekonomik olarak güc kazanmis olanlara yönelmesi ve tabiri caizse refahtan pay koparmaya calisiyor olmalari ilginc oldugu kadar tarih acisindan bakildiginda yeni bir gelismedir.

 

13. yüzyilda Orta Asyadan Avrupaya yönelen Mogol Atlilarinin 18 günlük gibi kisa bir sürede Macaristana ulastiklari farkli tarihciler tarafindan ortaya atilan ve gerceklik payi yüksek bir tespittir.

Öbür taraftan sadece savascilarin batiya yönelmesi ve geri dönüsü olmadigi icin zamanla istila ettikleri medeniyetler icerisinde eriyip bir bakima yok olmus olmalari anlasilir bir hakikat iken günümüzün sartlarinda böyle bir erimenin en azindan kisa vadede gerceklesmesini beklemek entellektüel hakikatsizlik anlamina gelir. Cünkü geldigi ülkelere yerlesen göcmenler bir taraftan icinde yasadiklari toplumun faydali yönlerini aliyorken, diger taraftan kökenlerinin bulundugu eski yurtlariyla baglarini koparmamaya özen göstermektedirler.

Bu baglamda ilginc ve özel olan durum ise bu kopusu özelliklede Ortadogu kökenli mültecilerin oldukca radikal bir düzeyde red ediyor olmalaridir. Örnegin Sovyetler Biriliginden Almanyaya getirilen alman asilli göcmenlerin eski ükleriyle olan baglari nerdeyse 20 yillik kisa bir sürede büyük oranda kopmus ve tatile bile gitme geregi duymacak derecede eski yurtlarini unutmuslardir.

 

Buna karsin yarim yüzyildan fazla bir süredir Almanya da yasiyan Anadolu kökenli misafir isci diye tabir edilen kitleler, Anadoludan kopmak bir yana geldikleri ülkelerde birer kücük Anadolu yaratip zamanla farklilasmis olsalar da alisik olduklari yasam bicimlerini sürdürmeye devam etmektedirler. Entegrasyon veya erime sosyal bilim acisindan kaale alinmayacak derecede görecelidir.

 

Özellikle belirtmen gerekir ki, son yillarda Avrupaya akin eden mültecilerin icine alindiklari medeniyetlerle kaynasmalari mümkün görünsede orta vadede erimelerini beklemek absürttür. Onlarca yildir kendi Reklamini gururla yapan Avrupanin simdi bundan faydalanmaya calisan mültecilere kapilarini kapatmaya calisiyor olmasi ise cözümsüzlüktür.

 

Hukuk Devleti Anlayisi, Demokratik Toplum Sistemi, Gelismis Insan Haklari Tezi, Sosyal Devlet Prensibi bizdedir ve bunlarin en iyisini biz hayata gecirebiliriz diyen Avrupa simdi bunlardan yararlanmaya calisan göcmenlere hayir demekte ve kapilarini kapatmakta oldukca zorlanmaktadir.

 

Siradan bir Reklamin bile amaci ürününü daha genis kitlelere tanitip ulastirmak iken, Avrupanin önce Reklam yapip simdide kapilarini kapatmaya calismasi ne gercekci nede mümkün görünmektedir. Cünkü Reklam esas itibariyle bir subliminal mesaj gönderme taktigidir ve bilinc altina yerlestikten sonra kusaklar boyu kolay kolay silinemeyecek güclü bir algi yönetimi teknigidir.

 

20. yüzyil boyunca Ortadogudan cesitli nedenlerle Avrupaya akin eden Kavimler Göcü 21. yüzyilin hemen basindan itibaren daha büyük capta kitlesel nitelik kazanmis ve geliserek büyümeye devam edmektedir. Nedeni savas, yoksulluk, özgürlük olsun fark etmez, kitleler onlarca yildir Reklamini basariyla yapan Avrupaya yöneleceklerdir ve istedikleri yasam standartlarina ulasa bilseler dahi - ki oldukca zordur - kendi kökleriyle olan baglarini koparmaya yanasmiyacaklardir. Cünkü Dünya kücülmüstür, tabiri caizse Gurbet diye bir kavram anlamini yitirmistir. Teknolojik gelismeyle birlikte iletisimin kolaylasmis olmasi artik kisinin nerde yasadigini degil, nasil yasadigini belirleyici faktör haline getirmistir.

Örnegin ben Almanyada yasiyorum ama yazilarimi Türkce yazip Internet üzerinden mekana bagli olmadan yayinlama imkanina sahibim. Fiziki olarak Almanyada yasiyorken fikri olarak Anadoluyu algilama sansina sahibim. Üstelik bunu yapabilmek icin Cengiz Han veya Atilla gibi güclü olmak zorunda da degilim. Mogol Atlilari dönemin sartlarina göre olaganüstü bir hizla, yani 18 günde Avrupaya ulasiyorken, geri dönmeyi akillarina bile getirmemislerdir, ancak ben istersem 18 saatte Anadoluya ulasip geri dönme sansina sahibim!

 

Sonuc itibariyle geldigimiz nokta; Avrupa Medeniyetinin artik sadece entellektüel düzeyde degil, toplumsal alandada bu gercegi görüp, tarihi yeniden yorumlayarak radikal bir zihniyet degisimini gerceklestirme zaruriyetinin hasil olmus olmasidir. Avrupa buna yabanci da degildir. Ortadoguda baslayan ancak tamamina erdirileyemeyen Rönesans hareketini alip sonuca ulastiran, Aydinlanma dönemini muazzam bir edebiyatcilar ve filozoflar kusagi esliginde ve öncülügünde basariya götüren Avrupa, fiziki kapilari kapatmak yerine zihinsel kapilari ardina kadar acip, son yüzyilda refahin bir sonucu olarak daldigi uykudan uyanip cözüm üretmek zorundadir ve bunu basarabilecek tecrübeye sahiptir.

 

Avrupa Toplumlari zihinsel dünyalarini gelisen ve degisen sartlara yeniden uyarlamak ve en önemlisi korkularindan kurtulmak zorundadir.

Cünkü korkunun ecele faydasinin olmadigi gibi, korkunun sadece sanal bir duygu oldugu gercegi de en azindan entellektüel zihinlerde kabul gören bir gercekliktir. Korku kacarak ve kendini kapatarak degil, ancak ve ancak üzerine üzerine gidilerek ve acilarak asilir!

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms