malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 19 Ekim 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 22°°C
Yazar Detayları

Ali Haydar KOYUN

Ali Haydar KOYUN - Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın

Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Yazı Tarihi: 12 Mayıs 2016 Perşembe

Kamu kurumu veya özel işletmeler tarafından gerek kapalı gerekse de açık alanlarda kamuya açık hizmet vermek amacıyla yeni bir çalışma ya da tadilat yapıldığını görecek olsam dayanamayıp duruyor ve “Engellilerle ilgili bir düzenlemede yapılacak mı?” diye sorarım.

Genelde ise sorumun cevabı evet olur. Aldığım yanıtın üzerine TS 9111 nolu engellilerle ilgili standartlara uygunluğunu sorduğumda da, “Siz kayıtsız olun tam sizlerin kullanımına uygun olarak yapacağız” derler.

Bazen de yapılan çalışmalarda sözde biz engellilerin kullanımı için yapılmış rampa, tuvalet, asansör, hissedilebilir yol vb gibi düzenlemeleri görünce durup standartlara uygun mu diye bakarak incelerim. Şu ana kadar incelediğim yerlerin yüzde 98’i uygun değildi diyebilirim. Uygun olmadığını gördüğüm düzenlemelerin yapıldığı an orada gördüğüm çalışanlara, ustalara ya da yetkililere, “Bizim kullanmamız için yaptığınız bu düzenleme standart dışı, bunu kullanmamız mümkün değil” diyerek yapılması gereken uygulamayı izah etmeye çalışırım.

Bunu söylediğim kişi ister kamu görevlisi olsun isterse özel işletme yetkilisi tamamının da yüzü hemen asılır ve baştan savma şeklinde yanıtlar vermeye başlarlar. O asılan suratları görseniz sanırsınız ki ben yapılan tüm düzenlemelere karşıyım, hepsinin düşmanıyım, yapılan her şeye muhalefet olsun diye müdahale ediyorum.

Sözlerimi farklı şekilde algılayarak suratları asılanlar bilmiyorlar ki dile getirdiğim ve olması gerekeni söylediğim tüm düzenlemelere er veya geç kendilerinin de ihtiyacı olacağıdır. İhtiyacı olmasını bir kenara bırakın kendilerinden hayrına bir şey talep etmiyorum, sevabına sadaka istemiyorum… Onların yapmakla mükellef oldukları kanunların engellilere tanıdığı yasal hakların yerine getirilmesini istiyorum… Başka da bir şey istemiyorum…

Yıllardır dernek başkanlığı yapmam nedeniyle yetkili-yetkisiz, engelli-engelsiz insanlar ile kamuoyu tarafından yakından tanınan biriyim.

21 yıldır vermiş olduğum/uz mücadelenin amacını bilmeyen kalmamıştır. Beni yakından şahsen tanıyanlar ve yüz yüze hiç tanışmadan vermiş olduğum/uz mücadeleyi kamuoyunda yakından takip edenler mücadelemi/zi/n gerçek amacını çok iyi bilir ve anlarlar.

Bilmeyenler için ya da bilip de bilmemezliğe gelenler için bir kez daha açıklamak istiyorum. Benim ve arkadaşlarımın vermiş olduğu mücadelenin tek amacı ve gayesi vardı. O da başta yaşadığımız ilimizin her türlü mimari ve fiziki engellerden arındırılmış engelsiz bir Malatya olması içindi. Daha sonrada engelsiz bir Türkiye ve engelsiz bir dünya yaratılması amacı içindi.

Peki, yıllardır vermiş olduğum/uz mücadele benim için neden bu kadar önemliydi? Neden gece gündüz demeden, yaz kış demeden, sıcak soğuk demeden, yağmur çamur demeden bu konuda koşturuyor ve çırpınıyordum? Bu sorunun cevabını belirtmeme gerek yok aslında, çünkü bunun cevabını beni tanıyanlar ve görenler bilmektedir.

Engelsiz bir Malatya, engelsiz bir Türkiye ve engelsiz bir dünya yaratılması amacıyla vermiş olduğum/uz mücadeleyi her şeyden önce engelli bir vatandaş olarak ben kendi adıma veriyordum. Çünkü 4 yaşından itibaren engelli bir insan olduğumdan dolayı yaşadığım sorunların çözüme kavuşması ve her türlü engellerin ortadan kalktığı bir Malatya, bir Türkiye ve bir dünyada yaşamak amacıyla mücadele vermekteyim.

Bunu sağlamak için de dernek olarak 21 yıl süresince 1994 yılından 21 Mart 2015 tarihine kadar dernek çatısı altında örgütlü bir şekilde verdiğim mücadeleyi sonlandırdıktan sonra gerek birey olarak engelli aktivistlik yaparak, gerek Malatya Söz Gazetesi başta olmak üzere internet haber siteleri ile edebiyat sitelerinde köşe yazarlığı yaparak ve gerekse de kitap yazarlığı yaparak yine yaşadığım/ız sorunları dile getirmeye gayret etmekteyim.

Yıllarca dernek olarak vermiş olduğumuz mücadele esnasında dile getirmiş olduğumuz sorunlar ile çözüm önerilerinde en ufak bir abartıya kaçmadan, kişisel sorun ve taleplere değinmeden, yasaların vermiş olduğu haklarımızı dile getirip talep ettik. Yasaların bizlere, engellilere tanıdığı hakların dışında herhangi bir talepte bulunmadık, bulunmayı da hiç düşünmedik. Bunu ben ve benimle birlikte yönetimde bulunan arkadaşlarım prensip edindiğimiz için yapmadık. Yapmadığımız gibi bunu yapmak istesek de yapmamıza kişiliklerimiz elvermezdi zaten.

Dernek hayatımda prensip olarak yaptığımızı şu anda ise köşe yazılarımda da dile getirdiğim tüm konu ve sorunlarda en ufak bir abartıya kaçmadan, genel ve yerel sorunlarımızla alakalı yetkili-yetkisiz kim olursa olsun hiç kimseyi karalamadan, çamur at izi kalsın hesabı yapmadan, yıkıcı değil yapıcı şekilde eleştiri yaparak sorunlarımızı dile getiriyorum.

Bu güne kadar yaşamış olduğumuz yerel ve genel sorunlarla ilgili yazmış olduğum yazılarla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar tarafından en ufak bir olumsuz geri dönüş olmadı. Bununla beraber en ufak bir tekzip eden kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlarda olmadı. Arada bir yazılarımın yayınlandığı basın kuruluşlarına herhangi bir açıklama, tekzip vb gibi geri dönüş oldu mu diye sorarım. Sorduğumda aldığım yanıt “Hayır” olur.

Gerek sözlü olarak gerekse de yazılarımda sorunlarımızla ilgili dile getirdiğim konularda en ufak bir olumsuz geri dönüş, en ufak bir tekzip olmasına da imkân yok aslında. Çünkü olumsuz bir dönüş olduğu takdirde onlara gerekirse noter huzurunda ispat etmeye hazırım. Dile getirdiğim her sorunu yaşayan bir insanım ve sorunların çözümünü, nasıl olması gerektiğini bildiğim gibi bu konularla alakalı yasal mevzuatları da bilen biriyim. Bu nedenle dile getirdiğim sorunlarımızla ilgili çözüm üretme mevkisinde bulunan yetkililer kim olursa olsun görevlerini yasalara uygun olarak yapana kadar ve engelsiz bir Malatya, engelsiz bir Türkiye ve engelsiz bir dünya yaratılana kadar dile getirmeye ve mücadele etmeye devam edeceğim. Kısacası suratlarınızı asacağınıza kanunlardaki görevlerinizi eksiksiz ve hatasız yerine getirin.

 
İletişim E-Posta: alihaydarkoyun@hotmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Temsilde Eşitsizlik
Bir Şehrin “Vefa” Anlayışı
Sizce Suç İşleyenler Kimler?
Empati Yapmayı Sevenler Sizlerinde Engelliler Haftası Kutlu Olsun
Küçücük Bedeninde Koca Bir Evren Taşıyan İnsan
Ben Saldırıyorlar Diyorum, Onlar Kısırlaştırdık Diyor
Güzel Binalara Ulaşılamıyorsa Engelliler İçin Değeri Olmayacaktır
Engelsiz Ulaşım Zihinlerde Başlar
Bu Sorunlar Ne İlk Ne De Sonuncudur
Yaşlısına Saygı Göstermeyen Toplum Olduk
Korkulur Valla Biz Engellilerden
Ya Tutarsa?
Yaşattığınız Bu Sorunların Yasal Dayanağı Var Mı? -2
Devletin Resmi Birimlerince Yapılan AYRIMCILIK
Okul Babanızın Tapulu Malı Mı?
Bilinçaltında Yatanın Dışavurumudur
Özür Dilemek Erdemliktir
“Balıklar Kavağa Çıkınca”
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -3
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -2-
Engellileri İstismar Edenlerin Çoğunluğu Tanıdıklar -1-
Amaç Ne Üzüm Yemek Ne De Bağcıyı Dövmek
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -3-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -2-
“Artık Seni Sev-Mi-Yo-Rum” -1-
Görevini Yerine Getirmenin Adı “Duyarlılık” Olmuş
Ders Kitaplarında ‘Engelliye’ Yer Yok
Komşuların Keyfi Davranışlarına Bırakılamaz
Bir Kitap Fuarının Ardından
Çaresizliğin Gölgesinde Ölümü Bekleyen Melekler
Şov Gösterisinden Başka Bir Anlam Taşımıyor
?Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin?
Engellilerin Seçim Çilesi
Oy Kullanmaya Engel Çıkartan Çok
Menekşe İmiş, Bilmemişim!
Mercekle Arar Olacağımız İnsanlar
Ceza Kesilmesiyle Noterdeki Erişilebilirlik Sorunu Bitti Mi?
?Yer Yok Arkada Gelen Araca Binin?
O Aracı Sürüyorsan/ız Paşa Paşa Açacaksın/ız
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -2-
Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-
Gücü Yeten Yetene
Sömürüye Dur Demek Elinizde?
?Sevgide Serbestlik, Saygıda Mecburiyet Vardır?
YETERRRRRR!!!
Suçlu Kim?
SGK Kurumunun Engellilere Yaşattığı İşgüzarlık
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben ?Kimim??
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2
Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -1-
Çığ Gibi Artan Temsili Düğün Yanlışları
'Dost Acı Söyler'
Paralimpik Oyunları Duyanınız Var Mı?
Empati Diye Şov Yapanlar Değil?
Gelinsiz, Damatsız Temsili Düğünler Furyası
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -2-
Engellileri Çok Seven Zat-ı Muhterem Mimar! -1-
Engelli Haklarını Savunan Sözde Dernekçiler Nerede?
Bombaların Gölgesinde Güne Uyanan Ülke
Engellilere Yönelik Anayasaya Karşı İşlenen Suç
'İşinize Geliyorsa'
Bankalar Erişilebilir Olacak (mış)
Bu Ayıp Da YSK?ya Yeter!
Darbenin Panzehiri Halk Gücüdür
?Örnek Bir Vali Olacaksınız?
Hak Verilmez, Hak Alınır
Engellinin Kanayan Yarası Erişilebilirlik
Her İnsan Kendi Kişiliğine Yakışanı Yapar
Bir Engelli Olarak Ben Kaçıncı Sınıf Vatandaşım?
Suratlarınızı Asacağınıza Görevinizi Yapın
Göz Yumacaklarını Sanmıyorum
Temsil Ettiği Camiayı Savunamayan Engelli Milletvekilleri
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar ? 2
Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Komisyonu Çalışmaları İle İlgili Tespit Edilen Sorunlar
21 Mart'ın Hayatımdaki Yeri
Öyleyse Ne Duruyoruz?
Bugün Benim Diğer Yarımın Günü
Zihinlerdeki Engeller Kalkmadan
Yüreğinizdeki 'Sevginin Gücü' Hiç Eksilmesin?
Hangi Mantık Kabul Edebilir?
Zihniyet Bozuk Olmaya Görsün
?Sizi Seviyoruz?, ?Siz Bizim Başımızın Tacısınız? -2
?SİZİ SEVİYORUZ?, ?SİZ BİZİM BAŞIMIZIN TACISINIZ? -1
?Onlarda insan, bizlerde insanız.?
ÖTELENEN BATAKLIK -2
ÖTELENEN BATAKLIK -1
Gideni Aratmayacaksan Hoş Geldin
Sayın Polat, Ailemin Dahi Anlamadığı Beni İki Dakikada Nasıl Anladınız?
?Ne Yapacaksanız Biran Önce Yapın?
Kutlama Bitti, Nerede Kalmıştık!
Görülmeyen, Duyulmayan Ve Anlaşılmayan Ben 'Kimim?'
Günlük Yaşamda Engelliler Nelerle Karşılaşıyor
Asıl Engelli Kim?
?Hayatını Kaybedenlerden Sizler Sorumlusunuz?
Engelli Dostu Hastane Projesi mi? Ötekileştirme Projesi mi?
Yüreklerde Sızı, Gözlerde Yaş Son Bulsun, Canlar Hayat Bulsun!
'Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek'
Nerede O Eski Bayramlar...
Engelli Düşmanı Banka
HER ZAMAN ÖTEKİLEŞTİRİLEN İNSANLAR
Utanıyorum Ben, Aynaya Bakamıyorum?
Yürürken Mesaj Yazanlara Özel Yol
NE DE OLSA TSO HEPİMİZİN ODASI?
REHABİLİTASYON MERKEZLERİ İŞKENCE MERKEZLERİ Mİ?
UĞURLAR OLSUN SADIK DAYI
SÖZÜN ÖZÜ
SÖZDE DUYARLI ÖZDE DUYARSIZ İDARECİLERİN BOL BULUNDUĞU ÜLKE
SANDIKTAKİ AYIP İNSAN HAKLARI AYIBIDIR
SUSUYOR, SUSUYORUZ KADINA ŞİDDETE HAYIR DİYEMİYORUZ?
'YALNIZ SENİN ELİNİ ÖPMEK İÇİN EĞİLİR BAŞIM'
Yeter Artık Demokrasiyi 'ENGELLEMEYİN'
İBADETHANELERE ENGELLİLER GİREMEZ
SUSARAK HAYKIRIYORUZ?
DÜNYA'DA Kİ TÜM ANNELER GÜZELDİR AMA?
Her eleştiri yapan muhalefet yanlısı mı olmak zorunda....
?ÖTENAZİ? ÖLMEK Mİ? YAŞAMAK MI?
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,53ms