malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - MEKANIKLESEN YASAM

MEKANIKLESEN YASAM
Yazı Tarihi: 28 Nisan 2016 Perşembe

Mekanik fizik acisindan bakildiginda kuskusuz yasamin artik olmazsa olmazidir. Endüstri Ihtilaliyle birlikte pozitif bilimin sicrama yapmasi, materyalist düsüncenin bati toplumlarinda yasamin merkezine oturmus olmasi, mekanigin insan yasaminin en kilcal damarlarina kadar sizmasina yol acmistir. Kuskusuz produksiyon alanlarinda mekanigin devreye girmesi üretime olumlu etkiler yapmistir, ancak özellikle endüstri toplumunda bütün yasamin üretim iliskileri tarafindan belirleniyor olmasi mekanigin kisisel yasamin da temel ögesi olmasi sonucunu dogurmustur.

Düsüncenin mekaniklesmesi yasamin bütün boyutlarina hükmederek insanin asil yabancilasmasi dilemasini dogurmustur. Bilinen gerceklik o ki yaratici ve özgür düsünce olmadan ne bilimin, nede düsüncenin gelismesi imkan dahilindedir. Hal böyle iken mekanigi ortaya koyan yaratici düsüncenin mekaniklesmesi celiskidir ve icinde bulundugumuz yüzyilin temel sorunlarindan biridir.

Mekaniklesmeyle birlikte hayatin her alanina yabancilasan birey, yine mekanik iliskilerle bu girdaptan kurtulmaya calistikca dahada mekaniklesmek zorunda kalmakta ve bu savrulus son asamada depresiyon gibi dogal olmayan bozukluklara yol acmaktadir. Hayvanlar aleminde depresiyonun olmayisi hayvanlarin düsünemeyisiyle aciklaniyorken, insanlar düsündügü icin depresyona girer demek tabiki bahsimizin disinda bir seydir. Belirtilmek istenen, düsüncenin dogal rayindan cikarak kendisine esir edilmesi problemidir. Bu durum bir insanin kendi iradesiyle kendi etrafina kalin duvarlar ördükten sonra mahkumiyetten sikayet etmesi gibi bir cikmazdir. Düsünce yaraticiligini ve bagimsizligini yitirip disardan dayatilan kaliplara sigdirilmakta ve köreltilmektedir.

Bütün yasamlarin bir gün ölümle bitecegini bile bile durmadan ve nerdeyse her alanda bir sigortanin yapiliyor olmasi mekanik yasamin sonuclarindan sadece bir tanesidir. Cünkü insanlik tip olmadan, teknoloji olmadan ve hatta hic bir ulasim araci olmadanda ayakta kalmayi basarmistir. Daha 20-30 sene öncesinde dahi dag köylerinde düzenli bir geliri olmadan, herhangi bir sigortasi olmadan, hastanesi olmadan, okulu olmadan da insanlar normal yasayabiliyordu ve simdi yasanan sorunlarndan haberdar bile degillerdir.

Elbetteki tarihin akisini geriye cevirmek mümkün degildir, söz konusu olanda bu degildir, teknolojiyi yargilamak meselemiz hic degildir. Yanliz bir hakikat vardir ki, göz ardi etmek suni yasama davetiye cikarmakla esdegerdir. Yasam bir milyon yil öncede vardi, simdide var ve gelecektede mutlaka devam edecektir. Su an itibariyle sahip olduklarimiz sadece su ana aittir, objektif degildir, yasami kontrol etmeye hic bir etkileri yoktur. Yasami kontrol etmek zaten mümkün degildir, tam tersine kontrole yeltenmek özgün düsünceyi yok ederek mekaniklesmeye yol acmaktir.

Elestirel bir sonuca varmak gerekirse idda edilebilirki, her yil binlerce film yapilmakta, kitap yazilmakta, sarki bestelenmektedir vesaire ... Yapiliyor yapilmasinada biri digerinin kopyasi, aynisi veya devami niteligindedir. Cünkü sanatta mekaniklestirilmistir artik. Nasilki yüz yil önce dösenen raylar üzerinden önce karatiren, sonra dizel, zamanla elektrikli ve en son manyetik enerjiyle calisan trenler geciyorsa, sanatta „tarih“ gibi kendisini tekrarlar hale getirilmistir. Halbuki tirenlerin tasidiklari yük hep ayni! Biri digerine nazaran daha hizli ve amaca daha erken variyor olabilir, ancak erken varmak veya daha hizli gitmek varilmak istenen amacin niteliginde herhangi bir etkiye yol acmaz. Istasyonlar hep ayni, mesafe hep ayni, inenler hep ayni, binenler yine öyle!

Yasamin mekanisletirilmesi günlük hayati kolaylastiriyor söylemi gercektir, fakat hakikat degildir. Hakikat kolay veya zor olandan neyin kast edildigidir. Bir dag köyünde, bahar ayinda sirtini güney duvarina yaslayip daglari seyretmekmi kolaydir yoksa ur misali dogaya kast edercesine büyüyen metropollerin kesmekesine sel misali kapilip gitmekmi! Burda özellikle belirtmek gerekirki; metropollerde ayakta kalma mücadelesi veren kitlelerin sözde söylendigi gibi ve sanki bir avantajmis gibi lanse edildigi üzere - büyük sehrin sosyal yasam imkanlarindan faydalanma olanakalarida yoktur!

Hakikatin ölcüsü kolay veya zor olan degildir. Hakikat ulasilmak istenen amaca hizmet eden yoldur.

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms