malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Mazlum Balaban

Mazlum Balaban - KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir

KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
Yazı Tarihi: 20 Mart 2016 Pazar

20. Yüzyilin sonlarina dogru dillendirilmeye baslanan Kuzey-Güney-Catismasi her ne olduysa „Medeniyetler Catismasi“ adi altinda sanki son derece olagan bir gelismeymis gibi bazi cevreler tarafindan Dünyanin cesitli yerlerinde kitlelere servis edilip legalize edilmis görünüyor.

Ancak Dünyanin icinde bulundugu cikmaz Medeniyetler Catismasi degil Kuzey Yarimkürenin zenginlesmis toplumlariyla Güney Yarimkürenin giderek yoksullasiyor olmasi dengesizligidir.

Yüzyillarin icinde adeta alttan alta ve yavas yavas yanarcasina bu güne kadar gelen ve Ortadoguda bir volkan misali patlak veren mesele bir bakima Dünyanin dengesinin bozuldugu anlamina gelir.

Sovyet deneyimiyle Bilimsel Sosyalizm adi altinda hayata gecirilmeye calisilan Bürokratik Kapitalizm 70 yil boyunca suni de olsa Dogu-Bati eksenli bir denge unsuru teskil etmistir. Ancak suni olan her yapi gibi Batininda yardimiyla Sovyetlerbirligi dagilma sürecine girince kutupsuzlasan Dünya icin yeni dengeler aranmaya baslandi ve Medeniyetler Catismasi diye tarihsel hic bir anlami olmayan Tezler ileri sürüldü.

Anlamsizdir, cünkü Insanlik Tarihi ayni zamanda farkli medeniyetler tarihidir de. Farkli medeniyetlerin tarih boyunca bir birleriyle catismasi ve böylelikle yeni medeniyetlere evrilmesi bilinen ve olagan bir gercekliktir. Tarihin Diyalektigi ve Dinamizmi icinde catismasiz Medeniyetler demek gelisimsiz bir Insanlik anlamina gelirki üzerinde kafa yormaya gerek yoktur.

Eger böyle olmasaydi Misirda halen Firavunlarin hüküm sürüyor olmasi gerekirdi. Avrupada Roma Imparatorlugu, Rusyada Carlik, Cinde ise halen Hanlik sistemlerinin devam ediyor almasi gerekirdi.

Misir Firavunlari 4000 yillik bir medeniyetin temsilcileriyken Roma medeniyeti 1200 yil sürmüstür. Cin medeniyeti tarihi sürec icerisinde evrilerek, degisime ugrayarak bu güne gelmistir. Ayni durum Ortadogu medeniyeti icinde sözkonusudur. Sümer, Hitit, Babil kökenli Asurlar, Nemrut Kralligi ve daha nice medeniyetler Tarihin icinden misyonlarini tamamlayarak gelip gecmistir. Basi olan her seyin birde sonu vardir.

Bütün bu olusumlar hem cevreleriyle hemde kendi iclerinde sürekli catismak zorunda kaldiklarindan zamani gelince yok olmayip farkli ve yeni bir yapiya evrilmek zorunda kalmislardir. Günümüzün Avrupa Medeniyetini Romasiz anlamak mümkün degildir, ki Roma Hukuku halen Fakültelerde ders olarak okutulmaktadir. Yine Romanin temel kültürü olan Antik Yunan düsüncesini anlamadan ne Romayi nede devami olan Avrupayi eksiksiz tanimlamak mümkündür.

Kisacasi Medeniyetlerin catismasi ve catismadan yeni Formlarin cikmasi olagandir ve Diyalektigin birinci kuralidir. Celiskinin oldugu her yerde catisma kacinilmazdir. Sürec sonunda ortaya cikan Hakikat zamanla yine kendi icinden cikardigi celiskilerle yeniden catisarak yeni bir evreyi yaratir ve böylelikle objektif gercekligi, dolayisiylede gelecegi belirler.

Haliyle Dünyanin icinde bulundugu aktüel durum saf Medeniyetler Catismasi ile gecistirilemez. Bu acikca Kuzey-Güney-Dengesizligi dolayisiylede Refah Catismasidir.

Paris saldirisinda Bati Medyasinin ilginc bir aciklamasini belirtmeden gecmek konuyu eksik birakmak anlamina gelir ki, söyle denilmistir: Acaba Terörizim Paris saldirisiyla Batinin yasam tarzinami yöneldi diye! Bu cok ilginctir, cünkü saldirilarin konserde veya kafede yapilmis olmasi akla hemen bur soruyu getirmistir ve adeta Medeniyetler Catismasini kanitlarcasina lanse edilmsitir.

Terörizmin bir sistematigi, dolayisiylede bir mantigi yoktur, sadece insanliga karsi islenmis bir suc olarak tanimlamak yerinde bir durustur. Diyalektikle aciklamaya calismak gereksizdir, haliyle Terör eylemlerini baz alarak tespit yapmak son dere yanlis ve yanilticidir. Saldirilarin konsere veya kafeye yapilmis olmasi tesadüfmüdür yoksa bilinclimidir bilinmez ama zaten bunun pek bir önemide yoktur. Bu tespit birazda kitleleri asil meseleden uzak tutma niyeti tasimaktadir demekte behis görmüyorum, cünkü Kuzey-Güney-Dengesizliginin herkes artik farkindadir ve düsündükce kitleleri depresyona sokma niteligindedir. Insanligin icinde bulundugu bu celiski öyle kolay kolay cözülecek bir sorun degildir. Bu sorun Bati Dünyasinin cesitli üniversitelerinde Gerikalmis Ücüncü Dünya ile ilgili kürsüler kurmakla veya bu geri kalmisligi ortadan kaldirmaya yönelik tezler ileri sürmekle cözülecek bir problemde degildir. Dikenin ucu derindedir ve bu yüzdendirki sorun hem büyük hemde kisa vadede cözümsüzdür. Bundandirki sorun acikca dile getirilmektense Medeniyetler Catismasi altinda – aslinda – gecistirilmek istenmektedir.

Hayatin kendi Dinamigi ve Tarihin Diyalektigi elbetteki bu cikmazida zamani geldiginde asacaktir, ancak adeta Tarihi yok sayarak veya manipule edilecegini sanarak degirmene su tasimak sonuc alici degildir. Tam tersine Hakikate göz yumarak kitlelerle evcilik oyunu oynamaktir. Hakikati ideoloji ile manipule etmeye calismaktir ki cok tehlikelidir!

Tarih ideolojik yanilgilarin ve manipulasyon denemelerinin aci örnekleriyle doludur. Sadece okuyup anlamaya calismak meseleyi kavramak acisindan yeterlidir. Sorgulamak cözüme gidecek olan yolda atilan ilk adimdir, degisimin ayak sesidir!

 
İletişim E-Posta: mbalaban@live.de - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
KÜLTÜREL KODLAR ÜZERINE BIR KAC SÖZ!
DOST ve DÜSMAN!
ZEKA, BILGI ve GÜC!
BATI MEDENIYETINDE BILIM-TEKNIK VE INANC ILISKISI ÜZERINE!
DÜSÜNEREK DEGISTIRMEK !
NORMAL olanmi, yoksa ANORMAL olanmi normaldir!
MODERN-, POSTMODERN-, FEMINISTTOPLUM!
TEKNOLOJIK APTALLIK ve PANZEHIRI olarak FELSEFE!
ISPANYADAN ESINTILER!
RASYONALIZM ve AKILDISICILIK!
AVRUPADA SIVRILEN SAG ve SIRADAN SOL!
MINIMALIZM SORGULAMAKTIR
MATERYALIZM ve IDEALIZMIN ortasimi yoksa yeni bir bakis acisimi!
ÖZNE-NESNE iliskisi ve celiskisi üzerine
BATI MODERNITESININ MODERN CIKMAZI
MÜLTECI AKINI KAVIMLER GÖCÜMÜDÜR!
MEKANIKLESEN YASAM
KUZEY-GÜNEY-DENGESIZLIGI bir MEDENIYETLER CATISMASI degildir
ORYANTALIZM VE MANIPULASYON
HUKUK, AHLAK/ETIK/SIYASET/POLITIKA ve EKONOMI iliskisi üzerine
DIYALEKTIK DÜRÜSTLÜK
HAYATIN ANLAMI VE SiYASET
KURNAZLIK VE SİNSİLİK ÜZERİNE
MOTIVASYON
MANİPÜLASYON
KiŞiLiK/KARAKTER
YAŞAM KALİTESİ
YALNIZLIK...
UMUT
DÜNYA MEDENİYETLERİ/CELİŞKİLERİ ÜZERINE
ŞİDDET
SINIF ATLAMA İDEALİ
İNSANLIK NEREYE!!
Avrupada Diyasporanin Siyasal Evrilmesi
Akademik ve Sosyal/Duygusal Zeka üzerine
Beyin Göçü Fantazisi
Moda ve Estetik
Asosyalleşen Sosyal Devlet Teorisi
Modern Kapitalist Toplumda Beseri ve Sosyal Bilimler – Endüstriyel Iliskiler
Endüstri Toplumunda Birey ve Felsefe
Matematik, Felsefe ve Siyaset
Mazlum Balaban Malatyahabermerkezi'nde
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,20ms