malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ

BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
Yazı Tarihi: 09 Şubat 2016 Salı

   Dün CHP Doğanşehir ilçe örgütünün ilk defa yaptıkları ilçe danışma toplantısı vardı. On beş yıllık bir üyelik dönemim sürecinde ilk defa bir ilçe başkanı telefon mesajı ile beni de toplantıya davet edince galiba bir anlayış değişikliği olmuş diye iyimser olmaya çalıştım.

   Yönetici arkadaşların özelliklede il başkanının, görüş ve eleştiri algılarını bildiğim için toplantıda hiçbir konuşma yapmayıp sadece bir dinleyici olarak bulunacaktım. Ama konuşmalarını dinledikçe bu düşüncem değişti.

   İyimserliğim yine bende kaldı. Açıkçası yine yanıldım. Konuşmak zorunluluğu ağır bastı. Adam konuşmaları ile dinleyici birkaç arkadaşı resmen enayi yerine koyuyordu.

   Bir şeyi kafamda netleştirdim artık. Malatya neden CHP’den kaçıyor. Neden bu parti bir türlü toparlanıp oylarını artıramıyor. Yıllardır hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuç umut eden bizim değerli il başkanı ve yönetim anlayışı imiş.

    Bu ara, birilerinin alaylı bir şekilde günaydın dediğini de duyar gibiyim.

    Bunu başka bir yazımda ele alacağım. Ben bu koşullar altında CHP ekonomik ve sosyal politikalarının Türkiye için hala bir şans olduğu inancındayım. İnanmadığım bu politikaların, bu il başkanı gibi fikir ve düşünceden yoksun kişiler tarafından gerçekleşemeyeceğidir. Bunların Türkiye’nin, CHP’nin demokratikleşmesinin önünü tıkadığı yönündedir.

 

   Anlayamadığım,  bu kadar başarısızlığa rağmen bu şahsın toplum adına neden hala il başkanlığı gibi bir makamda tutuluyor olmasıdır. Demokratik bir ön seçimle parti üyelerinin tercihi ile seçilmiş olsaydı emin olunki saygı duyardım.

   Bu zavallı kişilikleri partinin bu noktalarında görünce, CHP’sinin bu kadar ağır ekonomik, sosyal, siyasal koşulara rağmen neden bir türlü iktidar olamadığını daha iyi anlıyorum. Meğerse AKP hep bunların yüzünden bir türlü iktidardan düşmüyor.

   Sosyal demokrat olduğunu söyleyen ve benimde üyesi olduğum bir partinin il başkanının şu demokratik tavrına bakın.

   Adam tutturmuş, sen şu gazetede şu, şu yazarlarla birlikte benim aleyhime, parti aleyhine yazı yazıyorsun. Sanki parti kendisinin özel şirketi, tapulu malı..

   Bu tepkin ile diktatörlük ile eleştirdiğin bir AKP ‘den ne farkın kaldı.

   Ne zaman birileri çıkıp senin özel işini, yaşamını eleştirir ise o zaman sonuna kadar haklısın. Hatta o konuda bizler senin kendini savunamayacak kadar savunacağımıza da adın gibi emin olabilirsin. Ama iş toplum adına siyaset yapmak olursa öyle keyfi olarak konuşmaya demokratlık diyemezsin. Karşında eleştiri getirenlere “ senin gibiler” gibi ahlaksızlık seviyesinde konuşma hakkını bu ortamlarda kimse sana vermez.

   Kabul etsen de etmesen de temsil ettiğin makamda bu partiyi temsil etmekte yetersiz sin.

   Ha bu bir kusur değil. Unutmayalım ki,  asıl kusur yetersiz olduğunu bile bile yeterlim pozisyonlarına girmektir. Ve İnsanın kendinde olan bir kusuru görüp onu kabullenmesi unutmayalım ki asil ve bilge insanlara mahsustur.

   Öyle celallenip sağa sola bağırmakla bu kusurlar kapanmaz. Gittiğin her yerde senin ile birlikte onlarda gelir.

 

   Eminim CHP’ sinin temel ekonomik politikalarını test edecek bir sınava tabii tutun sıfırın altında beş bile alamaz.

   Ve yine eminim ki bu zavallı hayatında CHP ve sol ve sosyal demokrasi ile ilgili tek satır bir kitap okumamıştır. Bazen televizyon programların da konuşmalarını izlediğimizde bunu net olarak görüyoruz.

   Adam partiye adım atığı günden bu güne kadar partiye hiçbir artısı olmadığı gibi, her adımında partinin oyları gün be gün erimiş, elinde kendi adından başka bir şey kalmamış hala gelmiş bizlere, topluma başarılı olduğunu kendisi ile birlikte savunmayı bekliyor.

   Malatya merkezi anlatmaya gerek yok.  Nasıl başarılı olduğu meydanda. Gelmiş bu tembelliğini Doğanşehir de aklamaya çalışıyor.

    Hani, biz dersimizi çok çalıştık, çok okuduk ama başarılı olamadık, dese insan gam yemez.

    Adam daha önce CHP’nin elinde olan belediye başkanlığını sadece başkan kendileri gibi her yanlışlarına alkış çalıp evet demediği için, seçimler sırasında bu arkadaş tek aday olduğu için ve adamı kazandırmamak için açıktan açığa adamın aleyhinde kulis yaptılar çalıştılar. Bizzat kendi eleriyle Doğanşehir’de CHP belediye başkanlığını AKP’ ye altın tepside hediye ettiler. Şimdi de kalkmış bunun faturasını başkalarına, halka kesmeye çalışıyorlar.

   Diğer yandan, bir yandan AKP iktidarını, Tayip Erdoğan’ı basını susturmak, özgürlükleri kısıtlamak, insanları baskı altına alarak diktatörlük ile suçlayıp sözüm ona demokratlığıyla övünmeye çalışıyorken diğer yandan kendisi Tayip Erdoğan’ın, AKP’nin yaptıklarını CHP içerisinde uygulamaya çalışarak kendisinin demokrat olduğunu eliyle seçmiş olduğu ilçe başkanlarına inandırmaya çalışıyor.

   Adam sanki CHP’sinin il başkanı değil de Kiraz holdingin yürütme kurulu başkanı.

    Kendisini, yanlış politikalarını adam gibi eleştirip, partinin dolayısı ile Türkiye demokrasisinin başarısı için çözüm yolları öneren parti üyelerini, eleştiride bulundukları için disipline sevk edip partiden ihraç etmekle tehdit ediyor. Düşüncesinden kaynaklı gücünü değil, darbe yoluyla birilerine kulluk ederek hasbelkader üzerine oturtulduğu koltuktan elde etmiş olduğu gücü kullanmaya çalışıyor.

   Ne büyük acizlik, ne büyük zavallılık…

   Aslında adamın karın ağrısı, o bu değil, karın ağrısı kendisinden çok bilenler karşısında kafasında ki cehalet ve yetersizliğidir. Onun için, o istiyor ki her gittiği yerde eliyle seçtirmiş olduğu ilçe başkanları, ilçe yöneticileri ve parti üyeleri hiç itirazsız kendisine alkış çalıp el pençe saygı duruşuna geçsinler.

 

 Zavallı il başkanı, kim bilir hangi sahte vaatlerle yanına aldığı birkaç iyi niyetli arkadaşı bizlere değişim ve yenilenme olarak yutturmaya çalışırken çok iyi biliyorum ki sadece kendisinden başka kimse inanmıyordu. Çünkü, özellikle il başkanlığı konumunda olan bir kişi yada siyasetçi sosyal, kültürel ve siyasi olarak yapmış olduğu işin, taşıdığı görevin ne olduğunu bilincinde olur, o bilinç ve bilinçten kaynaklanan öz güvenle siyaset yapar, yaptığı siyasetten dolayı toplumda karşılık bulur ve dolayısı ile temsil etmiş olduğu partiyi toplumsal bir tabana oturtarak partinin büyümesine katkı da bulunmuş olur. Siyasi literatürde bu siyasete toplumsal amaçlı siyaset şekli denir. Ama bizim il başkanının böyle bir amacı olmadığı için kendisini uyanık köylü kurnazı karşısındakileri tüm toplum ile birlikte enayi yerine koymaya çalışıyor.

Şu bir gerçektir günümüz koşulları altında, Türkiye toplumunun bütün halkları ile birlikte demokratikleşmesinin yolu CHP’sinin demokratikleşmesinde geçer.  CHP sinin demokratikleşmesi de bizim il başkanı il örgütü gibi,  parti örgütlerinin demokratikleşmesinde, demokrasiyi kendi içlerinde içselleştirmelerin de geçer.

Adamın her hata ve yenilgisi siyasi makam olarak ödüllendirildiği için yapılan her eleştiriyi parti disiplini ile susturmanın demokrasi olduğunu zannediyor.

Ne kadar zavallı ve acınacak duruma düştüğünün farkında bile değil.

Zannediyor ki ömür billâh hep o koltukta oturacak.

Birilerinin gücü ile elde edilen makamlar, başka birilerinin gücü ile de alınır.

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,55ms