malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 16 Eylül 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 25°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - MEMLEKET TE SİYASİ HAVA

MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
Yazı Tarihi: 05 Şubat 2016 Cuma

Nazım’ın deyişi ile  “hava ağır, hava kurşun gibi ağır.”

Öyle görünüyor ki,  toplumun tepesine çökertilen bu ağır hava daha da ağırlaştırılarak devam ettirilecek. Ve ettiriliyor.

Sonuç nasıl olacak.

Kim kazanacak, kim kaybedecek.

Önce kaybedenlere bakalım.

Tek kelime ile hem Türk, hem Kürt halkının dar gelirli yoksul insanı olacak. Oluyor da.  Zaten şu anda gelişmelere baktığımızda bunu çok net olarak görüyoruz. Şu şöyle oldu, bu böyle oldu deyip ayrı kimlikler üzerinde örnekleme yapmaya gerek yok. Kimi kendince vatan savunarak ölüyor, kimi özgürlük uğruna sonuç ikisi içinde ortada.  Acı, gözyaşı ve sürgün hayatlar.

Sözüm ona kazananlara bakalım!

Hiçbir savaşın, özelikle de kirli bir savaşın kazananı olmaz. Ama bireysel amaçlarına ulaşmak için toplumları savaşlara sürüklemekten çekinmeyenler ilk etapta bu taktiği bir kurtuluş olarak görür ve önce kendilerini daha sonra da siyasi olarak etkileyip örgütledikleri toplumu şu ve ya bu şekilde buna inandırmaya çalışarak savaşlara bir haklılık süsü yükleyerek amaçlarına ulaşmaya çalışırlar. Bu siyasi yaklaşım ve sorun çözme anlayışı bizim gibi maddi yaşam ile manevi yaşam öncelikleri arasına sıkıştırılmış toplumsal yapılarda oldukça yaygındır. Örnek yaşadığımız ülke, toplum ve bütün İslam coğrafyasında yaşananlar.

İster bireysel, ister toplumsal olsun hiçbir savaş, olay şekli nasıl olursa olsun nedensiz ve sebepsiz çıkarılmaz, yapılmaz. Bütün savaşlar her ne kadar ekonomik çıkarlar gözetilerek yapılıyorsa da hepsinin başlangıç ve sonucu siyasi olarak belirlenir. Yani sonuçta siyaset her halükarda belirleyici bir güçtür. O bakımdan her savaşta siyasilerin güç ve rollerini küçümsememek lazım.

Bazı hallerde siyasi gücü elinde bulunduran, ya da bu güce yön veren çevreler ulaşmak istedikleri amaçlarını gerçekleştirmek için toplumun içinde bulunduğu koşulları farklı şekiller altında ağırlaştırarak savaşlara uygun bir hava yaratırlar. Yaratılan bu havayı da haklı olduklarını ispatlamak için bir süre topluma teneffüs ettir dikten sonra düğmeye basarlar.

“Kurt dumanlı havayı sever”  diye bir halk deyimi var.  Tabi böylesi dumanlı havalardan,  ancak toplumu koyun, kendisini kurt olarak gören, kendi kişisel çıkar ve geleceklerine odaklanmış olan iktidar çevreleri severler ve bu havanın dağılmaması için ellerinden gelen ne varsa yaparlar. Akıllarınca, sonuçta kazananlar onlar olacak!

Türkiye de yaşanan siyasi süreç, özelikle yedi Haziran ve akabinde yapılan bir Kasım seçimleri bu bakımdan yaşanmış önemli örneklerdir. Burada her seçim sonucunda ayrı bir amaç gözetilmiştir.

Bir kasım, büyük hedefe varmak için hedeflenen stratejik ilk basamaktı. Sırada nihai ana hedef var. Bütün iktidar gücünün tek elden toplandığı önceleri ileri demokrasi, şimdi biraz daha somutlaştırılarak tanımlanan Türk tipi başkanlık sistemi.  Bu siyasal dayatmada, şu anki iktidar açısında her ne kadar hedeflen bir takım bireysel çıkar ve menfaatleri sistem içerisinde eritip yok etmekse de asıl amaçlanan kapitalist sistemin özü olan ekonomiye sahip sermaye çevrelerini iktidarı belirlemede tayin edici olmaktan çıkarıp, onun tersine siyasi erki ekonomik çevreler üzerinde belirleyici konuma getirmektir. Diğer bir deyişle bilimsellikten kopuk ayakları yere basmayan bir sistem değişikliği.

Bu amaca ulaşmak için kendine uygun bir hava yaratmış olan mevcut iktidar bunun yasal zeminini oluşturmak için yine demokratik bir çıkış ile öne çıkmaya çalışıyor. Anayasa uzlaşma komisyonunu oluşturarak kamuoyunda başka bir taktik ile toplum nezdinde kendisine haklı bir pozisyon oluşturma çabasında. Bu komisyonda bir sonuç çıkartılmayacağını da en başta kendileri biliyor. Bunlar sadece birer oyalama taktiği.

İktidar çevreleri, yedi Haziranda sonra yaratmış olduğu siyasi havayı her ne pahasına olursa olsun istedikleri sonucu alana kadar sürdürmeye kararlılar. İç savaş, dış savaş hiçte önemli değil. Kamuoyunda, elde tutukları şiddet, terör ve savaş algısını iyi kontrol ederek belli bir milliyetçi Müslüman siyasi blok ile sonuca ulaşmak. Bunun için kim ölmüş, kim kalmış hiç önemli değil.

Ha şu da var. Doğru ya da yanlış,  bir siyasi düşünce olarak kendi açılarında haklılar da. Adam diyor ki,  beğen ya da beğenme benim bakış açım, mücadele anlayışım bu. Bu mücadele anlayışım ile tam on dört yıldır tek başına iktidara geliyorum. Hem de öyle zorla da gelmiyorum. Demokratik seçimlerle geliyorum.

Benim yaratığım siyasi hava bu. Buyur sen daha iyi bir hava yarat iktidara sen gel. Elini kolunu tutan mı var. Ey aydın, ey demokrat, ey tüm muhalefet düşünce ve partileri.

Evet benim öyle ya da böyle istediğim başkanlık sistemidir. Sen buna diktatörlük diyorsun ben değil diyorum.

Buyur insanları ikna et ve yaratığım savaş havasını dağıt. Ne ezen ne ezilenin olduğu insanca hakça bir düzeni sen getir.

Benim Türk, Kürt kardeşliğinde, barıştan anladığım bu.

Senin anladığın bütün halkların kardeşliği, eşit yurttaşlık barış, dostluk demokrasi düzenini sen getir.

Ben kendi doğrularımla buraya kadar geldim.

Buyurun siz kendi doğrularınızı uygulayın, savaşı sonlandırın.!

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms