malatya haber site manset arka plan logo arka plan  arka plan flash haber malatya manset serbset piyasa malatya kategori malatya ana manşetler arka renk ust haber
   Bugün - 17 Eylül 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künye
Hava Durumu
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahabermerkezi.com Logo
-
Malatya 27°°C
Yazar Detayları

Tacettin ELMAS

Tacettin ELMAS - TARİHSEL TEKERÜR

TARİHSEL TEKERÜR
Yazı Tarihi: 17 Ocak 2016 Pazar

Yazının başlığını böyle koydum.

 Çünkü Türkiye toplumu ekonomik, sosyal ve siyasal olarak böylesi bir sürece doğru gitmektedir.

Bu aralar, Türkiye’nin 1946 yılında çok partili seçim sürecine girmesi ve akabinde DP’li iktidar ile yönetilmesi ile başlayan ve 27 Mayıs darbesi ile sonuçlanan dönemi anlatan Metin Teker’in birkaç ciltten oluşan Demokrasimizin İsmet Paşalı yılları kitaplarını okudum.

İlk etapta kişiler, tarih, siyasi parti isimleri, olmamış alsaydı sanki bu günün siyasi süreci anlatılıyor diyebiliriz.

DP’nin ilk iktidara geliş süreci, sonraki dönemler de iktidardaki siyasi uygulamaları. Cumhurbaşkanın aynı partiden seçilmesi ile partisi ve muhalefet partileri ile olan ilişkileri, DP’nin iktidar da ki siyasi sosyal ve özellikle hukuki uygulamaları. İktidara yönelik en küçük bir eleştiriye karşı göstermiş olduğu tahammülsüzlük tutuklamalar, sürgünler.

İktidar imkânları kullanılarak kendisinden yana bir zenginler sınıfı yaratılmış.

İktidar politikalarına yönelik en ufak bir eleştiri yapan akademisyen ve basın mensuplarının tutuklanması. Matbaalar, gazeteler kapatılmış.

Muhalefet partilerini susturmak için bütün mal varlıklarına el konmuş.

Kendi partisin den olamayan kamu personellerini hiçbir neden göstermeksizin görevden almaları. Ya da başka pasif görevlere,  atama adı altında sürmesi. Dinin politikaya aleni olarak cemaat, vakıf, dernek, imam hatip okulları aracılığı ile karıştırılması. Türkiye de yerleşik olan azınlıkta ki vatandaşlarına karşı can ve mal varlıklarının yağmalama, öldürme yaralamalar ile tehdit edilip, bunlar zorunlu göce zorlanmış ve göçmüşler. 

En önemlisi de, yeşertmeye çalıştığı liberal kapitalist ekonomik koşullar karşısında çözüm üretemeyince bunun bedelini özellikle kendi dışında yer alan toplumun bütün kesimlerine fatura etmeye çalışmışlar. 

Yani anlayacağınız, hem iktidarda kalmak için her şeyi yapmışlar, hem de her türlü olumsuzluğun nedeni olarak yine muhalefeti yerli ve yabancı iç ve dış düşmanlar yaratarak  onları vatan haini, kendilerini vatansever olarak göstermişler. Başka bir tabirle DP’nin devletleştirilmeye çalışılması.

 Tabi yine tıpkı bu gün de olduğu gibi tek partili güçlü bir iktidara karşı iktidara alternatif olacak olan güçlü bir muhalefetin olmayışının yaratığı siyasi boşluk ve o boşluğu o an itibarı ile doldurup darbe yolu ile iktidara gelen silahlı kuvvetler. Ve ortaya çıkan hazin sonuçlar.

Bu gün AKP’nin iktidara geldiği ilk günden günümüze kadar olan sürece baktığımız zaman tıpa tıp aynı benzer süreci görüyoruz. Değişen sadece, kişi, parti, kurum ve kuruluşların adıdır. Umarım sonuç aynı olmaz.

 

Türkiye, özellikle AKP iktidarının son iki döneminden bu yana uygulamaları ile yönetip idare etmeye çalıştığı liberal kapitalist ekonomik sistemi siyasi olarak yönetmekten uzaklaşmış, hatta sistem üzerinde bir metazori uygulayarak  bir engel haline dönüşmüştür. AKP İktidarı son iki dönemdir içine düşmüş olduğu bu çözümsüzlüğü, içerde ve dışarıda düşman güçler yaratarak bir anlamda haklılığını ispatlamaya çalışıyor. İktidar olduğu ilk dönemlerde, çok iyi bir şekilde temsil etmiş olduğu liberal kapitalist sınıfı bu konuda ikna etmeye çalışıyor ama edemiyor. İkna edemeyince de elinde ki iktidar gücünü onlara da yönelterek onları kendi kontrolüne almaya çalışıyor. İşte bu nokta da dananın kuyruğu kopmaya başlıyor. Zira her ne kadar siyasi koşullar DP dönemine benzerlikler gösteriyorsa da, bu günün ekonomik sosyal güç ve dinamikleri her yönü ile birbirinden çok farklıdır. Bu farklılıktan dolayıdır ki, sistem sahibi bu dinamikler zor ve baskı ile yönlendirilmeye tahammül etmezler, edemezler.

Liberal kapitalist çevreler, kendi ekonomik pazarlarını artık günü geçmiş demode siyasi çözümlerle aşılamayacağını çok iyi biliyorlar. Onun için de bu günün AKP’sinin çatışma ve iç savaş boyutuna ulaşmış siyasi politikalarına açıktan destek vermiyorlar. Hatta karşındalar. Bu durumda en çok AKP yöneticilerini çıldırtıyor. Onlara göre kontrollü giden ekonomileri, pazarları iktidarın keyfi uygulamaları yüzünden kendi varlıklarını bile tehlikeye düşürecek bir toplumsal tepkiye dönüşme noktasına doğru gidiyor. Bu da hiç hoş bir durum değil.

Bu durum siyasi literatürde ekonomik alt yapı ile siyasi üst yapının, yani sistemin  çatışması demektir. Böylesi koşullar da sistem önce kendi iç demokratik dinamikleri ile bu sorunu aşmaya çalışır. Yani kendisini temsilen örgütlenmiş başka bir siyasi parti var ise sorunu onun ile aşmaya çalışır. Bu en doğru en demokratik olan yöntemidir. Ama eğer, siyaseten bu alanı dolduracak bir temsiliyet yok ise ve var olanlarda bu konuda yetersiz ise o zaman elindeki diğer güçleri kullanmaktan çekinmezler. Bunun için, maddi koşulları ne pahasına olursa olsun hazırlamaya başlarlar. Ondan sonra son adım için “koşulların olgunlaşmasını “ beklemeye başlarlar.

Kendi iç dinamizm mi ile gelişmemiş olan ekonomilerin güdük kalmış, demokratikleşmemiş, birey otoritesine tabi ülke ve toplumların yaşadığı( doğal karşılamadığım)doğal süreçlerdir. Umarım böylesi bir tarihsel tekrarı yaşamayız. Çünkü bu toplum, bu halk bunu hak etmiyor.

 
İletişim E-Posta: tacettinelmas@malatyahabermerkezi.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

HEZAN MESELESİ
GİDİŞ NEREYE
TERÖR
SAVAŞ VE BARIŞ
ZAVALICA BİR TEHDİD MESAJI
BİR ZAVALLININ ANATOMİSİ
MEMLEKET TE SİYASİ HAVA
TARİHSEL TEKERÜR
SAVAŞIN FATURASI.
MALATYA CHP DE NE OLUYOR.
ESKİ ARAÇLARLA YENİLİK YARATMAK MÜMKÜNMÜ.?
SOL SİYASETİN ACMAZI.
BİR KASIM VE SONRASI
AKP, CHP KOALİSYONU VE SORU İŞARETLERİ
KOALİSYON MASASI
OLUMLU VE OLUMSUZLUKLARI İLE SEÇİMLER.
EĞRİSİ, DOĞRUSU.
DARBE VE DİKTATÖRLER.
YEDİ HAZİRAN VE SONRASI.
MALATYADA YEREL SİYASET.
ÖN SEÇİM VE DEMOKRATİKLEŞME
İÇ GÜVENLİK?
YUNANİSTAN,DA SYRİZA,TÜRKİYE DE KİM......
SİYASAL İSLAM - SİYASAL KAPİTALİZM
KEŞKE DEMEMEK İÇİN
DEMOKRASİDE BİR ADIM İLERİ İKİ ADIM GERİ
SİYASİ GİDİŞAT - (GÜNDEM)
Çözüm süreci
Diğer Yazarlar

Temsilde Eşitsizlik
Hayal Etmeyi Unutmak..
HEZAN MESELESİ
YAZMAMAK BİRAZDA ÖLMEKTİR
BATI DÜSÜNCESINDE MATERYALIST-MEKANIK-PARADIGMA (DETERMINIZM)!
Ulusal Gazeteler
Yazarlar 
Arşiv Arama
Facebook
sanalbasin.com üyesidir
isaretAnasayfa
isaretSite Haritası
isaretSitenize Ekleyin
isaretRSS Kaynağı
isaretMalatya Haberleri
isaret malatya gerçek habermalatya gerçek haber
isaret Malatya Siyaset haberleriMalatya Siyaset
Hakkımızda
isare tYeni MalatyasporYeni Malatyaspor
isaretDoğanşehir Haber
isaretHekimhan Haber
isaretmalatyahaber
isaretHava Durumu
isaretReklamlar
isaretKünyemiz
isaretFacebook
isaretTwitter
isaretBize Ulaşın
isaretMalatya Haber
isaretMASKİ
isaret malatyaMalatya
isaretArguvan Haber
isaretDarende Haber
isaretMalatya Belediyesi
isaretMalatya Güncel
isaretMalatya Asayiş
isaretMalatya Hava Durumu
Copyright ©2006 MalatyaHaberMerkezi - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
logo Google+ Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,56ms